Diak vahvistaa läsnäoloaan Satakunnassa

– Meillä on kova halu vahvistaa verkostojamme alueella ja ensimmäinen askel tässä työssä on aiesopimus Porin kaupungin ja Satakuntaliiton kanssa, Diakin toimitusjohtaja, rehtori Elina Juntunen sanoo.
Vahva strateginen yhteistyö on tärkeää Satakunnan vetovoiman, kilpailukyvyn ja tuloksellisuuden kannalta.
– Sosiaali- ja terveysalan merkittävänä kouluttajana Diak haluaa tehdä tiivistä yhteistyötä myös Satakunnan hyvinvointialueen ja muiden toimijoiden kanssa, Juntunen toteaa.
Diak, Satakuntaliitto ja Porin kaupunki ovat jo pitkään tehneet yhteistyötä. Nyt kumppanit ovat esittäneet Diakille useita yhteistyöavauksia.
– Koronapandemia vaikuttaa monen nuoren hyvinvointiin myös Satakunnassa. Aikomuksenamme on esimerkiksi yhdessä luoda mallia nuorisotyön kehittämiseksi alueella, Juntunen avaa.
Toinen yhteistyön kärki on monikulttuurisuuden haasteisiin vastaaminen yhdessä alueen toimijoiden kanssa esimerkiksi arjen sosiaalityössä.
Yhteisenä tavoitteena on lisäksi pitää huolta siitä, että Satakunnassa riittää jatkossakin sote-alan osaajia.
– Aiesopimus tähtää lopulta strategiseen yhteistyösopimukseen, jossa voidaan sopia esimerkiksialueen koulutustarpeiden ennakointityöstä yhteistyössä elinkeinoelämän kanssa, Juntunen sanoo.
Tausta: Diak Satakunnassa
- Diak hoitaa noin 20 prosenttia Satakunnan sote-työvoiman ammattikorkeakoulutuksesta.
- Porin-kampukselta valmistuu noin 80–90 opiskelijaa vuodessa alueen työvoimatarpeisiin.
- Diakin Porin-kampuksella koulutetaan sosionomeja, sosionomi-diakoneja ja sairaanhoitajia.
- Diak tekee Satakunnassa vaikuttavaa aluekehitystyötä. Esim. Opin portailla Satakunnassa -hankkeessa sujuvoitetaan alueen maahanmuuttajien opintopolkuja ja tarjotaan työyhteisöille koulutusta monikulttuuristen opiskelijoiden ohjaukseen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elina Juntunentoimitusjohtaja, rehtoriDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 766 1312elina.juntunen@diak.fiAura VuorenrinneviestintäpäällikköDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 509 2577aura.vuorenrinne@diak.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) kouluttaa asiantuntijoita sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkauksen aloille. Se osallistuu koulutusalojensa alueelliseen, valtakunnalliseen ja kansainväliseen kehittämiseen mm. hanketoimintansa kautta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
Kevään toinen yhteishaku on päättynyt – Diakin Oulun-kampuksen sairaanhoitajakoulutus veti hyvin hakijoita26.3.2025 13:25:59 EET | Tiedote
Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku päättyi 25.3.2025. Diakissa oli tarjolla 609 aloituspaikkaa, joista 45 Oulussa järjestettävään sairaanhoitaja (AMK) -koulutukseen.
Kevään toinen yhteishaku on päättynyt – Porin-kampuksen terveydenhoitajakoulutus yksi Diakin suosituimmista26.3.2025 13:22:42 EET | Tiedote
Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku päättyi 25.3.2025. Diakissa oli tarjolla 609 aloituspaikkaa, joista 70 Porissa järjestettäviin sairaanhoitaja (AMK) ja terveydenhoitaja (AMK) -koulutuksiin.
Kevään toinen yhteishaku on päättynyt – Jyväskylän diakoniatyön koulutus yksi Diakin suosituimpia26.3.2025 13:18:38 EET | Tiedote
Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku päättyi 25.3.2025. Diakissa oli tarjolla 609 aloituspaikkaa, joista 40 Jyväskylässä järjestettäviin sosionomi (AMK), diakoniatyö ja sosionomi (AMK), kirkon nuorisotyö -koulutuksiin.
Kevään toinen yhteishaku on päättynyt – Diakiin hakeneiden määrä kasvoi lähes kolmanneksen26.3.2025 13:11:31 EET | Tiedote
Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku päättyi 25.3.2025. Diakissa oli tarjolla 609 aloituspaikkaa AMK- ja YAMK-koulutuksiin Helsingissä, Oulussa, Porissa, Jyväskylässä, Pieksämäellä ja verkossa.
Julkaisuseminaari: Seurakuntien toiminnan muutos ja alueelliset kehitystrendit -tutkimusraportti 202413.3.2025 15:01:08 EET | Kutsu
Tervetuloa kuulemaan tuoreita tutkimustuloksia seurakuntien toiminnan muutoksesta ja alueellisista kehitystrendeistä julkaisuseminaariin 18.3. klo 15.30-17.15.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme