DNA Oyj

DNA:lta 5G-verkko Poriin

Jaa
DNA on rakentanut 5G-verkon Poriin osana SuomiAreena-viikolle toteutettavaa DNA Älykotia. DNA on testannut verkkoa Porissa jo aiemmin, mutta nyt kaupungin ydinkeskustaan rakennetaan aito 5G-verkko. Kuluttajille 5G-palvelut tulevat laajemmin käyttöön, kun kohtuuhintaisia ja teknologialtaan valmiimpia 5G-päätelaitteita tulee markkinoille – arviolta ensi vuoden alusta lähtien.
Ulkomokkulan asennusta kiinteän 5G:n pilottikohteeseen Vantaalla.
Ulkomokkulan asennusta kiinteän 5G:n pilottikohteeseen Vantaalla.

SuomiAreenaan rakennettua 5G-verkkoa hyödynnetään DNA Älykodissa, jossa on esillä modernia kodintekniikkaa ja arkea helpottavia älyratkaisuja. Älykodissa pääsee tutustumaan myös pian markkinoille saapuvaan 5G-teknologiaan pohjautuvaan langattomaan laajakaistaan, jolla kotitaloudet pääsevät kiinni entistä parempiin yhteyksiin.

- 5G-verkko levittäytyy laajemmin loppuvuoden ja ensi vuoden aikana, mutta oli luontevaa tuoda se tässä kohtaa Poriin. Pori on hyvä esimerkki melko laajalle levittäytyneestä kaupunkirakenteesta, jonka asukkaat hyötyvät 5G-verkosta. Monessa tapauksessa 5G voi jopa korvata kiinteistöön tulevan valokuidun, sillä kyseessä on supernopea yhteys, jota naapurin netinkäyttö ei hidasta. Ulkoseinään kiinnitettävä vastaanotin tulee olemaan kiinnostava ratkaisu monelle pientaloasujalle, DNA:n kuluttajaliiketoiminnan johtaja Pekka Väisänen sanoo.

Kiinteä 5G eli pientaloille suunnattu langaton laajakaista on ensimmäinen sovelluskohde, jossa 5G-tekniikka tarjoaa merkittäviä hyötyjä. DNA testaa 5G-laajakaistaratkaisuja parhaillaan Vantaalla, jossa testit aloitettiin jo viime vuoden lopulla. Testejä on tarkoitus laajentaa, ja tuoda kaupallinen tuote markkinoille päätelaitesaatavuuden parantuessa.

- Meille on tärkeää tuoda kuluttajille sellaisia ratkaisuja, joiden toiminnasta voimme olla varmoja. 5G-teknologia ja -päätelaitteet ovat vielä nuoria ja kehittyvät koko ajan. Teknologian laajempi käyttöönotto aloitetaan sitten, kun laadukkaita 5G-päätelaitteita on saatavilla yleisesti. Tämä tulee olemaan todellisuutta todennäköisesti vasta ensi vuonna, DNA:n radioverkoista vastaava johtaja Jarkko Laari sanoo.

Porin lisäksi DNA:n 5G-verkko verkko löytyy jo Helsingin ydinkeskustasta. Lisäksi DNA on testannut viime syksystä alkaen kiinteän 5G:n laajakaistapalvelua vantaalaisella pientaloalueella. Seuraavaksi suunnitelmissa on viedä 5G-verkko muihin suurimpiin kaupunkeihin.

Kiinteään 5G:hen ja älykkääseen kodinteknologiaan ovikelloista valaistukseen ja ilmalämpöpumppuun voi tutustua SuomiAreenan ajan Porin torilla sijaitsevassa Älykodissa.

Lehdistötilaisuus DNA Älykodissa maanantaina 15.7. klo 11

DNA järjestää lehdistötilaisuuden Älykodilla maanantaina 15.7. klo 11. Tervetuloa kokemaan ja kuulemaan, kuinka 5G muuttaa suomalaisia koteja ja miten 5G-teknologian käyttöönotto Suomessa etenee. Samalla esitellään myös Samsungin SmartThings-kodinohjausjärjestelmää, joka ohjaa kodin laitteita ovikellosta ilmalämpöpumppuun.

Ilmoittautumiset: DNA:n viestintä: puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi 12.7. klo 16 mennessä

Aika ja paikka: 15.7. klo 11, DNA Älykoti MTV:n päälavan vieressä, Porin Kansalaistori

Mediatilaisuuden ohjelma
11.00 Jukka Leinonen, toimitusjohtaja, DNA: Digielämää suomalaiskodeissa tänään ja huomenna
11.15 Jarkko Laari, radioverkoista vastaava johtaja, DNA: 5G-teknologia kehittyy – missä mennään Suomessa?
11.30 Pekka Väisänen, kuluttajaliiketoiminnan johtaja, DNA: Tervetuloa älykotiin (talon esittely)
=> Tutustuminen Älytaloon, mahdollisuus kokeilla laitteita ja jutella asiantuntijoiden kanssa

Lisätietoja medialle:
Pekka Väisänen, johtaja, kuluttajaliiketoiminta, DNA Oyj, puh. 044 040 0168, pekka.vaisanen@dna.fi

Jarkko Laari, johtaja, radioverkot, DNA Oyj, puh. 044 044 4949,
jarkko.laari@dna.fi

DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000,
viestinta@dna.fi

Kuvat

Ulkomokkulan asennusta kiinteän 5G:n pilottikohteeseen Vantaalla.
Ulkomokkulan asennusta kiinteän 5G:n pilottikohteeseen Vantaalla.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

DNA Oyj
DNA Oyj
PL 10
01044 DNA

http://www.dna.fi

DNA on suomalainen tietoliikennekonserni, joka tarjoaa yhteydenpitoon, viihtymiseen ja työntekoon laadukkaita puhe, data- ja tv-palveluita. Olemme Suomen suurin kaapelioperaattori ja johtava maksu-tv-toimija sekä kaapeli- että antenniverkossa. Tehtävämme on tarjota tuotteita ja palveluita, jotka tekevät yksityis- ja yritysasiakkaidemme arjesta mutkatonta. DNA:lla on merkittävä yhteiskunnallinen rooli tärkeiden viestintäyhteyksien tarjoajana ja digitaalisen kehityksen mahdollistajana. DNA valittiin Suomen parhaaksi työpaikaksi vuonna 2019 Great Place To Work -tutkimuksessa suurten yritysten sarjassa. Vuonna 2018 liikevaihtomme oli 912 miljoonaa euroa ja liiketuloksemme 139 miljoonaa euroa. DNA:lla on yli 4 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Konserniin kuuluu myös DNA Kauppa, Suomen laajin matkapuhelimia myyvä myymäläketju. DNA:n osakkeet on listattu Nasdaq Helsingissä. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitterissä @DNA_fi ja Facebookissa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj

Ethän säilytä WiFi-modeemiasi sähkökaapissa? DNA:n asiantuntija arvioi 10 yleistä nettimyyttiä6.3.2025 08:45:00 EET | Tiedote

Jokainen meistä on vuosien varrella ollut tekemisissä pätkivän tai huonosti toimivan nettiyhteyden kanssa, ja monet ovat kokeilleet useita erilaisia kikkoja kuuluvuuden ja hitaan nettiyhteyden parantamiseksi. DNA kokosi yhteen yleisiä väittämiä netin toiminnasta sekä yhteyden parantamisesta ja yhtiön verkkojohtaja Jarkko Laari arvioi nyt, pitävätkö ne paikkansa.

Do you keep your Wi-Fi modem inside your switchboard? DNA’s specialist evaluates 10 common internet myths6.3.2025 08:45:00 EET | Press release

Over the years, we have all surely dealt with a slow or malfunctioning internet connection and tried various tricks to improve the coverage and speed of our internet connection. DNA has compiled some general claims about the functioning of your internet connection and how to improve it. The company’s VP, Networks, Jarkko Laari will now assess whether or not they are true.

Uusi puheluominaisuus tekee tuloaan: Reaaliaikaisen tekstin puhelut aktivoitu DNA:n verkossa – pian myös hätäpuhelut mahdollisia25.2.2025 08:45:00 EET | Tiedote

Mahdollisuus reaaliaikaisen tekstin puheluihin (RTT, Real-time text) on avattu DNA:n mobiiliverkoissa. RTT:n avulla puhelun osanottajat voivat kirjoittaa tekstiä toisilleen natiivisti ja reaaliaikaisesti puhelun aikana. RTT toimii myös tekstipuhelimen (TTY, teletypewriter) kanssa eikä vaadi lisävarusteita. Ominaisuus on tulossa mahdolliseksi kesään mennessä myös hätäpuheluissa. Aivan vielä sitä ei kuitenkaan ole laajasti mahdollistettu suomalaisten käyttämien puhelinten käyttöjärjestelmien puolella.

A new calling feature is coming: Real-time text calling has been activated in DNA’s network — it will soon also be possible during emergency calls25.2.2025 08:45:00 EET | Press release

Real-time text (RTT) calling has been enabled in DNA’s mobile networks. With RTT, call participants can write text to each other natively and in real time during the call. RTT also works with a teletypewriter (TTY) and does not require any accessories. By summer, this feature will also be made available during emergency calls. That said, the operating systems of phones used in Finland do not as yet widely support RTT.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye