Espoo Visual Festival on uusi kolmipäiväinen visuaalisen taiteen tapahtuma upeassa Träskändan puistossa ja kartanossa

"Espoo Visual Festival on uudentyyppinen nykytaidefestivaali, joka on vahvasti sidoksissa paikkaan ja aikaan. Träskändan kartanon historia ja nykytilanne on kiinnostava sekoitus hiukan ränsistynyttä kartanoa, entistä hoivakotia, 1800-luvun seurapiirien keskusta ja vielä hämärän peitossa olevaa tulevaisuuden käyttöä. Festivaali tapahtuu syyskuun puolessa välissä ja ajoittuu täyden sadonkorjuukuun aikaan, joten yhteys vuoden kiertokulkuun on väistämättä läsnä.
Espoo Visual Festivalin teosvalikoima on sekoitus uusia paikkasidonnaisia tilausteoksia sekä sellaisia olemassa olevia teoksia, jotka resonoivat kartanoympäristön kanssa vahvasti. Valo-, ääni-, ja mediataideteoksia on sekä rakennusten sisällä ja ulkona puistossa, jossa ne tulevat näkyviin auringon laskiessa. Kartanon viereisessä lasten kulttuurikeskus Aurorassa tehdään taiteilijoiden ohjaamana valomaalausta ja valmistetaan etukäteen heijastintyöpajoissa festivaalilla nähtävä teos." Espoo Visual Festivalin kuraattori Ilkka Paloniemi kertoo.
Träskändan kartanon ja puiston kiehtova historia inspiroi taiteilijoita
Träskändän puistossa vietettiin jo vuonna 1827 ensimmäisiä valojuhlia kartanon kuuluisimman omistajan Aurora Karamzinin 19-vuotissyntymäpäivien merkeissä. Puisto, silta sekä kukista tehty A-kirjain oli valaistu yhteensä yli 300 lampulla. Myöhemmin Aurora Karamzin valmisteli vuonna 1863 keisari Aleksanteri II:n vierailun ajaksi illan päättävän loistavan juhlavalaistuksen puistoon sekä Espoosta Helsinkiin johtavan ajotien varrelle.
Janne Käpylehdon Polje kasvihuone valoon on teos, jossa jo kauan aikaa sitten puistosta purettu ja kadonnut kasvihuone herää henkiin valoteoksena. Träskändan kartanon julkisivuun kahdella suurkuvaprojektorilla heijastettava Alexander Salvesenin Nyt jossain toisessa ajassa yrittää artikuloida kysymyksiä ajan olemuksesta, mikä on nyt, mikä on mennyttä, mikä on tulevaisuutta, ja miten nämä käsitteet muuttuvat paikan ja ajan muutoksesta.
Festivaali avaa poikkeuksellisesti myös osan kartanosta yleisölle. Yksi kartanoon sijoittuvista teoksista on serbialaisen Bojana Petkovicin Swamp Orchestra (suom. Suo-orkesteri). Interaktiivinen ääni-installaatio luo erityisen ääniekosysteemin sekä tutkii luonnollisen ja keinotekoisen äänen valtakuntaa. Teos sijoittuu Träskändan kartanon kirjastosaliin.
Alexander Reichsteinin unenomainen teos Lennon Aika kuvaa nukkuvia ihmisiä. Träskändan puiston puuhun ripustetut lähes ihmisen kokoiset valoveistokset leijuvat pimeässä illassa.
Espoo Visual Festival 13.-15.9.2019
Träskändan puisto ja kartano, Träskändan puistotie 6, Espoo
Teokset esillä kartanossa klo 19-23
Teokset esillä puistossa klo 20-23
Café Citikka avoinna klo 19-23
Lasten kultttuurikeskus Aurora, Järvenperäntie 1-3
Valotyöpajat pe ja la klo 16-19
Ikaros-esitys pe ja la klo 18
Meijerin Valokahvio avoinna pe ja la klo 16-23, su klo 19-23
Tapahtuman tuotannosta vastaa Kaupunkitapahtumat Espoo yhteistyössä Suomen valotaiteen seura FLASHin kanssa. Tapahtumaan on vapaa pääsy.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Saara Vanhala
Tapahtumakoordinaattori
saara.vanhala@espoo.fi
p. 043 825 9147
Laura Läntinen
Verkostosuunnittelija
laura.lantinen@espoo.fi
p. 043 824 6337
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta

PL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Espoon taideiskuihin haetaan tekijöitä avoimella haulla2.4.2025 09:16:30 EEST | Tiedote
Taitelijat ja työryhmät voivat hakea kestävän kehityksen teemojen ympärille rakentuvien taide- ja kulttuurisisältöjen eli taideiskujen toteuttajiksi 27.4.2025 asti.
Kaupunginhallitus: Tilinpäätös 202431.3.2025 20:12:25 EEST | Tiedote
Kaupunginhallituksen kokouksessa käsiteltävinä olivat mm. vuoden 2024 tilinpäätös sekä Tapiolan Kulttuuriaukion asemakaavan muutos.
Tila- ja asuntojaosto hyväksyi Tilapalvelut-liikelaitoksen tilinpäätöksen 202431.3.2025 12:18:43 EEST | Tiedote
Kaupunginhallituksen tila- ja asuntojaosto hyväksyi Tilapalvelut-liikelaitoksen vuoden 2024 tilinpäätöksen.
Espoo etsii tekoälyratkaisuja liikenteen päästöjen leikkaamiseen31.3.2025 07:15:00 EEST | Tiedote
Espoon kaupunki, Finnish AI Region FAIR EDIH ja Nokia Espoo Innovation Garage käynnistävät 1.4.2025 Espoo AI in Mobility Challenge -haastekilpailun, johon kutsutaan mukaan suomalaisia startupeja ja pk-yrityksiä. Kilpailussa kehitetään tekoälyyn perustuvia ratkaisuja liikenteen päästöjen vähentämiseen.
Tiedote kasvun ja oppimisen lautakunnan kokouksesta 26.3.202526.3.2025 19:54:57 EET | Tiedote
Kasvun ja oppimisen lautakunta päätti lukuvuoden 2025–2026 seitsemännen vuosiluokan oppilaspaikoista sekä erityisluokkien perustamisesta 7.–9. vuosiluokille. Lautakunta hyväksyi Saarnilaakson koulu ja nuorisotila -hankkeen sekä Olarin koulun tarveselvitykset. Lisäksi lautakunta merkitsi tiedoksi toisen asteen koulutuksen vuoden 2024 arviointiraportin ja suomenkielisen varhaiskasvatuksen toimintakertomuksen vuodelta 2024.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme