Espoon huippukohteet esiin uudella tavalla – Espoon kaupunki julkaisee vierailusovelluksen Slushissa 4.-5.12.

Tripsteri App Espoo -vierailusovelluksen avulla käyttäjä saa kokonaisnäkemyksen Espoon merkittävistä kohteista, voi tutustua valmiiksi teemoitettuihin vierailukierroksiin sekä saa mahdollisuuden räätälöidä kierroksia juuri omiin tarpeisiinsa sopiviksi. Käyttäjälle ilmaisen sovelluksen avulla vierailija voi kiertää alueen matkailu-, tiede-, taide- ja teknologia- sekä kaupunkikehittämisen kohteita tai tutustua alueeseen virtuaalisesti mistäpäin maailmaa vain.
- Kehitämme sovelluksen sisältöjä jatkuvasti. Yritykset ja organisaatiot voivat tarjota sovellusta palveluna omille asiakkailleen, sillä se toimii vieraiden henkilökohtaisena matkaoppaana, kertoo projektipäällikkö Heli Hidén Espoon kaupungilta. ”Kaupunki palveluna” -tavoitteemme mukaisesti tarjoamme espoolaisille toimijoille erilaisia työkaluja ja menetelmiä, joita kehitämme yhdessä eri ekosysteemien toimijoiden kanssa. Espoon Tripsteriin olemme suunnitelleet yhteistyössä muun muassa paikallisten matkailuyritysten, Aalto-yliopiston, VTT:n ja kiihdyttämöjen kanssa tapaa kuinka alueen osaamista voidaan esitellä myös itsenäisesti aluetta kiertäville kongressi- ja startup-turisteille tai matkailijoille, jatkaa Hidén.
Tripsteri App Espoo -vierailusovellus julkaistaan suomen ja englannin kielellä. Myöhemmin saataville tulee myös kiinankielinen versio sekä osasta kohteita japaninkielinen versio.
Espoon Tripsteri on konkreettinen esimerkki, kuinka kaupunki hyödyntää älykkäitä digitaalisia ratkaisuja toiminnassaan. Espoo sai jo aiemmin tänä vuonna merkittävää tunnustusta datan hyödyntämisestä ihmislähtöisessä palvelujen kehittämisessä, kun Espoo voitti kansainvälisen Intelligent Community Awards 2018 -kilpailun. Espoo oli ainoa seitsemän finalistin joukkoon yltänyt eurooppalainen kaupunki.
Espoon Tripsteri -sovellus tehtiin osana EU-rahoitteista 6Aika Avoimet innovaatioalustat -hanketta, jossa Suomen kuusi suurinta kaupunkia ovat kehittäneet erilaisia ympäristöjä ja kaupunkien prosesseja, jotta ne sopisivat tehokkaammin yhteen yritysten kehitystoiminnan kanssa. Julkaisun jälkeen sovelluksen pilotointi, kehittäminen ja markkinointi jatkuvat Espoon kaupungin omistamassa tytäryhtiössä Espoo Marketing Oy:ssa.
Tripsteri App Espoo -sovellus on ladattavissa ilmaiseksi Applen App Store ja Google Play sovelluskaupoista.
Tripsteri App on uuden ajan matkailusovellus, joka tarjoaa hauskaa, suorasanaista, tarinallista ja virtuaalista sisältöä ko. kohteen parhaista paikoista. Tripsteri-sovelluksen kautta voi etsiä ja tallentaa suosikkeja läheltä ja kauempaa, luoda omia lempikohdekierroksia ja jakaa niitä ystäville. Sovellus näyttää julkisen liikenteen reittiohjeet, ja sen kautta on mahdollista varata esimerkiksi ravintolapöytä, hotellihuone tai hävikkiateria. Sovellus sisältää myös audiokierroksia, joita voi kuunnella ja katsella oman aikataulun mukaan. Käyttäjä voi valikoida valmiita, teemallisia kaupunkikierroksia esimerkiksi herkuttelijan kohteita, tunnelmallisia kahviloita ja parhaita viinibaareja. Sovellus on visuaalisesti kaunis sisältäen 360-kuvia, joiden avulla on mahdollista eläytyä tunnelmaan ja seutuun jo etukäteen. Lisätietoja osoitteista: www.tripsteriapp.com ja www.tripsteri.fi .
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heli Hidén, projektipäällikkö, Espoon kaupunki, puh. 040 801 9930, heli.hiden@espoo.fi
Tuulia Kolehmainen, toimitusjohtaja, Tripsteri App Oy, puh. 0407601179, tuulia@tripsteri.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta

PL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Tiedote kasvun ja oppimisen lautakunnan kokouksesta 2.4.20252.4.2025 19:28:30 EEST | Tiedote
Lautakunta päätti siirtää 11.6.2025 kokouksen pidettäväksi 4.6.2025 uuden valtuustokauden takia.
Lokalerna och gården för finska daghemmet och skolan i Distby fick Hurra!-priset för byggd miljö2.4.2025 14:30:10 EEST | Pressmeddelande
Miljö- och byggnadsnämnden samt byggnadstillsynen i Esbo har delat ut Hurra-priset som erkänsla för en särskilt förtjänstfull och lyckad gärning i den byggda miljön. Hurra-priset för 2024 gick till lokalerna och gården för daghemmet och skolan Tiistilän koulu ja päiväkoti i Distby.
Espoo antoi rakentamisen Hurraa!-tunnustuspalkinnon Tiistilän päiväkodille, koululle ja pihalle2.4.2025 14:30:10 EEST | Tiedote
Espoon ympäristö- ja rakennuslautakunta sekä Espoon rakennusvalvonta ovat myöntäneet tunnustuksen erityisen ansiokkaasti ja onnistuneesti toteutetulle, rakennettuun ympäristöön liittyvälle teolle. Vuoden 2024 Hurraa!-palkinnon saa Tiistilän koulu, päiväkoti ja piha.
Historiaa ja tarinoita nukketeatterin keinoin Espoossa jo 50 vuotta2.4.2025 12:44:25 EEST | Tiedote
Espoon ensimmäinen ammattiteatteri Teatteri Hevosenkenkä on tuottanut iloa ja elämyksellisiä satuja lapsille ja aikuisillekin jo 50 vuotta. Talomuseo Glims on puolestaan ensimmäinen museo Suomessa, jossa historiaa on kerrottu ja elävöitetty nukketeatterin keinoin.
Espoon taideiskuihin haetaan tekijöitä avoimella haulla2.4.2025 09:16:30 EEST | Tiedote
Taitelijat ja työryhmät voivat hakea kestävän kehityksen teemojen ympärille rakentuvien taide- ja kulttuurisisältöjen eli taideiskujen toteuttajiksi 27.4.2025 asti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme