Hämeenlinnan Jukolan uusi S-market lunastaa paikalliset odotukset ja toiveet

Jukolan tuliterän S-marketin tilat mahdollistavat asiakkaiden toivomat palvelut, kuten Ruokatorin ja grillin.
– Ruokatori on yksi asiakkaiden eniten toivomista palveluista. On hienoa päästä vastaamaan toiveisiin ja tarjoamaan uudenlaisia lounasvaihtoehtoja asiakkaille, marketpäällikkö Sini Paajanen iloitsee.
– Myös grilliä on toivottu, ja uusien grillituotteiden lisäksi paistopisteen valikoima laajenee, jatkaa ryhmäpäällikkö Mervi Jalonen Osuuskauppa Hämeenmaalta.
Jukolan S-marketin tarjoomassa korostuu yhä enemmän ravintolamaisuus.
– Valmiita ateriaratkaisuja ja take away -tuotteita on runsaasti. Saamme myymälään myös Sushi Hot -pisteen, josta saa sushien lisäksi wokkeja, sekä Take-a-Soup-konseptin, kertoo Mervi Jalonen.
Itsepalvelukassat olivat ahkerassa käytössä jo vanhassa S-marketissa, mikä on huomioitu uudessa myymälässäkin: itsepalvelukassa-alueelle tulee neljän perinteisen pikakassan lisäksi kaksi hihnallista kassaa, jotka mahdollistavat myös kärryasioinnin.
Uuden S-marketin aiempaa isompi koko on mahdollistanut valikoiman merkittävän laajentamisen kaikissa tuoteryhmissä.
– Esimerkiksi kylmätilaa on paljon enemmän kuin vanhassa S-marketissa. Myymälässä on myös hieno uusi juomaosasto sekä iso ja monipuolinen hevi, mainitsee Mervi Jalonen.
Marketpäällikkö Paajanen on erityisen innoissaan uudesta hedelmä- ja vihannesosastosta.
– Uusi hevi on todella iso ja mahtava, ja se on itselleni erityisen lähellä sydäntä.
Vanhasta S-marketista uuteen kauppaan muuttavat Nosto-automaatti ja Postin pakettiautomaatti. Uuden S-marketin pullonpalautuspisteen yhteyteen tulee lisäksi kierrätyspiste.
Jukolan S-market palvelee pian entistä laajemmilla aukioloajoilla. Uusi kauppa on joka päivä avoinna klo 23:een, ja arkisin myymälä avautuu jo kuudelta.
Paikallista työllistämistä
Myymälämiljöö on ketjun uuden konseptin mukainen. Tyylikäs tummanharmaa ja musta hallitsevat ilmettä, ja tehostevärinä on käytetty pirteää keltaista.
– Uudessa rakennuksessa on hulppeat puitteet. Myymälä on täysin uudentyyppinen, esimerkiksi lasiseinäpintaa on paljon, Mervi Jalonen kertoo.
– Lasiseinää on marketin sisälläkin tuomassa näkyvyyttä ja avaruutta uuteen myymälään. Olemme pyrkineet siihen, että erityisesti pääkäytävillä on hyvä näkyvyys. Uusi ilme miellyttää silmää, ja on ollut ilo olla mukana suunnittelussa, Sini Paajanen hymyilee.
– Kevät on ollut työntäyteinen, ja henkilökunta on ahertanut kahdessa myymälässä. Ihanaa saada koko porukka saman katon alle! Me kaikki odotamme innolla, että pääsemme siirtymään uuteen myymälään, Sini Paajanen kertoo.
– Koko henkilökunta on jaksanut upeasti Sinin johdolla, Mervi Jalonen kiittää.
Uuteen myymälään palkattiin kymmenkunta uutta työntekijää.
– On hienoa, että uusi S-market työllistää lisää paikallisesti, hymyilee Sini Paajanen.
Uuden marketin rakentaminen on työllistänyt myös paikallisia ja alueellisia toimijoita. Esimerkiksi kohteen pääsuunnittelija on hämeenlinnalainen Ajan Arkkitehdit Oy. Maanrakennustöistä on vastannut turenkilainen Maanrakennus Jalo Oy, ja projektinjohtokonsulttina on toiminut lahtelainen Suomen Projektori Oy.
Nykyinen S-market puretaan uuden myymälän avaamisen jälkeen.
Energiaa tuuli- ja pian myös aurinkovoimasta
Uusi myymälä on kooltaan reilut 2 800 m2. Koko kiinteistön suuruus on noin 3 600 m2, ja siihen tulevat vuokralle Pizza Hut sekä paikallinen Jukolan apteekki. Nykyisen S-marketin paikalle rakennetaan uutta pysäköintitilaa sitten, kun vanha kiinteistö on saatu purettua. Purkutyöt käynnistyvät kesäkuun ensimmäisellä viikolla.
– Uusia parkkiruutuja tulee reilusti lisää, sillä pysäköintialueen koko yli kaksinkertaistuu, Hämeenmaan kiinteistöjohtaja Ari Järvinen kertoo.
Kiinteistön katolle on tehty valmius aurinkopaneeleille.
– Asentamisen aikataulu on vielä hieman avoin, mutta arviona on, että aurinkopaneelit asennetaan vuoden loppuun mennessä, arvioi tekninen isännöitsijä Hannu Tauriainen Hämeenmaalta.
Jo tällä hetkellä iso osa kiinteistön käyttämästä sähköstä tuotetaan S-ryhmän omalla tuulivoimalla. Osuuskauppa Hämeenmaan yhtenä lähitulevaisuuden isoimmista tavoitteista onkin olla oman toimintansa osalta hiilinegatiivinen vuonna 2025.
Lämmityksessä hyödynnetään kaupan kylmälaitteista vapautuvaa lauhdelämpöä.
– Koska kiinteistö on uusi, pystyimme optimoimaan kaiken mahdollisen lauhteen sen lämmitykseen mahdollisimman tehokkaasti, mainitsee Tauriainen.
Vallitsevan koronatilanteen takia uudessa S-marketissa ei pidetä avajaisjuhlallisuuksia.
Yhteyshenkilöt
Osuuskauppa Hämeenmaa, ryhmäpäällikkö Mervi Jalonen, 050 388 4235
Osuuskauppa Hämeenmaa, tekninen isännöitsijä Hannu Tauriainen, 050 388 3685
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Hämeenmaa – 170 000 asiakasomistajan omistama paikallinen yritys
Osuuskauppa Hämeenmaa toimii Kanta- ja Päijät-Hämeessä, 21 kunnan alueella. Hämeenmaa on alueensa suurin yritys, joka työllistää noin 3300 työntekijää. Osuuskaupan omistavat sen asiakasomistajat, ja Hämeenmaalla omistajia on jo yli 170 000. Edullisten ja luotettavien kauppapalvelujen lisäksi omistajuus palkitsee muun muassa kuukausittaisena Bonuksena. Tuloksensa Hämeenmaa käyttää jäsentensä palveluiden ja verkostonsa kehittämiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Hämeenmaa
Äänestäminen Hämeenmaan osuuskauppavaaleissa alkaa – ehdolla 160 asiakasomistajaa16.4.2025 09:46:12 EEST | Tiedote
Osuuskauppa näkyy monin tavoin jäsentensä arjessa ja alueellisen elinvoiman kehittäjänä. Mihin osuuskaupan tulisi keskittyä oman toimialueensa kehittämisessä? Tähän pääsee osaltaan vaikuttamaan osuuskaupan edustajisto, joka Hämeenmaalla valitaan kevään vaaleissa. Äänestäminen alkaa 22.4.2025 ja onnistuu helpoimmin verkossa.
Sale Hämeenkoski uudistui asiakkaita kuunnellen8.4.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Sale Hämeenkoskella on raikas ilme, laajempi valikoima ja asiakkaiden toivoma pikakassa. Myymälän avajaisia vietetään torstaina 10. huhtikuuta.
71 000 euroa Kannustajat-tukea alueen lasten ja nuorten hyväksi5.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Hämeenmaa tukee vuosittain Kannustajat-ohjelman kautta alueellisia toimijoita, jotka edistävät lasten ja nuorten harrastamista ja hyvinvointia. Nostimme tuen määrän tänä vuonna 70 000 euroon. Lisäksi jaamme tuhat euroa tavallista enemmän tukea tasaväkisen äänestystuloksen jälkeen.
Prisma Riihimäen uudistus on valmis – raikas ilme ja sujuvampaa asiointia2.4.2025 13:45:00 EEST | Tiedote
Prisma Riihimäen kassa-alueen uudistus on valmis. Avajaisia vietetään torstaista lauantaihin 3.–5. huhtikuuta. Kassa-alue ja neuvonta ovat entistä viihtyisämmät asiakkaille ja työntekijöille. Myymälän puolelle saatiin lisätilaa kukille ja kauden trendituotteille.
Škoda saapuu kaikkiin Nelipyörän liikkeisiin 1. huhtikuuta31.3.2025 16:15:00 EEST | Tiedote
Nelipyörä sekä Škodan maahantuoja Helkama-Auto Oy ja Auto-Suni Oy ovat sopineet, että Škoda-jälleenmyynti siirtyy 1.4.2025 alkaen Nelipyörän liikkeisiin Kouvolassa, Kotkassa ja Lappeenrannassa. Liiketoimintakauppa on vahvistunut kilpailuviranomaisen hyväksynnän myötä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme