Kokoomus: Lisää kansankapitalismia – kaikille vastasyntyneille ensisijoitus valtiolta

Kokoomuksen eduskuntaryhmä on julkaissut ehdotuksia kansankapitalismin ja suomalaisten talousosaamisen edistämiseksi. Ehdotusten valmistelua johtaneen kansanedustaja Ville Valkosen mukaan kokoomus haluaa parantaa jokaisen suomalaisen mahdollisuuksia säästämiseen, sijoittamiseen ja niillä vaurastumiseen. Valkosen mukaan kokoomuksen ehdotuksilla parannetaan myös yritysten mahdollisuuksia löytää rahoitusta, mikä tukee osaltaan talouskasvua.
Eduskuntaryhmä ehdottaa muun muassa jokaiselle vastasyntyneelle osakesäästötiliä, johon valtio tekee 500 euron alkutalletuksen. Eduskuntaryhmä haluaa lisätä suomalaisten talousopetusta kouluissa sekä työeläkeotteiden yhteyteen tietopaketin säästämisestä ja sijoittamisesta. Lisäksi eduskuntaryhmä haluaa vahvistaa Helsingin pörssin elinvoimaa ja uudistaa joukkorahoitussääntelyä.
“Suomessa puhutaan liian vähän ihmisten mahdollisuuksista ja oikeudesta vaurastua. Kokoomus rakentaa Suomea, jossa talous kasvaa, yritykset menestyvät, työtä riittää ja jokainen voi parantaa omaa taloudellista tilannettaan säästämällä ja sijoittamalla. Suomi tarvitsee lisää kansankapitalismia ja suomalaiset vahvempaa talousosaamista. Jokaiselle vastasyntyneelle tarvitaan pieni pesämuna ja vanhemmille tietopaketti säästämisestä ja sijoittamisesta – se jos joku lisäisi mahdollisuuksien tasa-arvoa”, Valkonen sanoo.
Valkonen muistuttaa, että suomalaisten varallisuus keskittyy nykyisin lähinnä asuntoihin. Tilastokeskuksen mukaan pörssiosakkeita omistaa vain 16 prosenttia ja sijoitusrahastoja 27 prosenttia suomalaisista. Kotitalouksien rahasto- ja osakeomaisuuden arvo oli 8 miljardia euroa. Samaan aikaan kotitalouksien pankkitileillä makaa talletuksia yli 100 miljardin euron.
“Suomalaiset ovat keskimäärin köyhempiä kuin ihmiset muissa Pohjoismaissa. Tanskalaisten, ruotsalaisten ja norjalaisten kotitalouksien keskimääräinen varallisuus on kaksinkertainen suomalaisiin verrattuna. Eroa selittää lähes kokonaan suomalaiskotitalouksien vähäinen rahoitusvarallisuus. Ero täytyy kuroa umpeen”, Valkonen sanoo.
“Kyllä” osakesäästötilin kehittämiselle - “ei” veronkorotuksille
Eduskuntaryhmä haluaa uudistaa osakesäästötiliä, jonka käyttöönotosta päätettiin viime vaalikaudella valtiovarainministeri Petteri Orpon (kok.) aloitteesta.
“Osakesäästötili on osoittautunut todella suosituksi piensijoittajien keskuudessa. Valitettavasti emme saaneet vietyä osakesäästötiliä läpi kokoomuksen esittämässä muodossa, mutta ensi vaalikaudella on mahdollisuus korjata sen puutteet. Haluamme poistaa tilin maksimisijoitusrajan ja laajentaa sen käyttöalaa esimerkiksi rahasto-osuuksiin”, Valkonen sanoo.
Valkonen tyrmää SDP:n talouspoliittisessa ohjelmassa esitetyn pääomatuloveron kiristämisen. Valkosen mielestä tavallisten suomalaisten säästämisen ja sijoittamisen mahdollisuuksia ja kannustimia on kasvatettava, ei vähennettävä.
”Piensijoittajien verotusta ei pidä kiristää missään omaisuuslajissa. Pikemminkin olisi syytä arvioida mahdollisuudet tehdä pienistä pääomatuloista verovapaita, jotta kannustetaan suomalaisia aloittamaan sijoittaminen”, Valkonen sanoo.
Kokoomuksen ehdotukset ovat luettavissa puolueen verkkosivuilta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville ValkonenKansanedustaja
(Varsinais-Suomi)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Autto: Lapsiperheet rakentavat Suomen tulevaisuutta – perheiden verotus kevenee jopa satasilla lisää26.4.2025 14:06:22 EEST | Tiedote
Orpon hallitus päätti osana puoliväliriihen miljardin tuloveronkevennyksiä nostaa lapsiperheille kohdistuvaa työtulovähennyksen lapsikorotusta. ”Työssäkäyvät vanhemmat ovat tämän yhteiskunnan tukipilareita. Hallitus tukee perheitä tekemällä työnteosta entistä kannattavampaa”, linjaa kokoomuksen kansanedustaja Heikki Autto.
Kokoomuksen Aalto-Setälä: Hallitus helpottaa asunnon ostoa – suurempi lainakatto ja pidempi maksuaika käyttöön26.4.2025 08:16:00 EEST | Tiedote
Yhä useamman suomalaisen on jatkossa helpompi ostaa oma koti tai vaihtaa nykyistä isompaan. Hallitus mahdollistaa kehysriihen päätöksillä asuntolainojen lainakaton noston 90 prosentista 95 prosenttiin ja enimmäislaina-ajan pidentämisen 35 vuoteen. Kokoomuksen Pauli Aalto-Setälän mukaan kyse on tärkeästä päätöksestä, joka tuo kaivattua joustoa arkeen ja elvyttää asuntomarkkinoita.
Kokoomuksen Valtola: Vasemmistopuolueiden ideologinen halu rangaista työnteosta on järjenvastaista26.4.2025 07:07:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Oskari Valtola tyrmää vasemmiston väitteet veronkevennysten eriarvoistavasta vaikutuksesta. Hänen mukaansa kyse ei ole hyvätuloisten suosimisesta, vaan siitä, että työntekijä saa pitää suuremman osan omasta palkastaan. Hänen mukaansa vasemmiston ideologinen halu rangaista työnteosta on järjenvastaista – ja lopulta koko Suomen kasvun este.
Kokoomuksen Sirén: Huiput Suomeen töihin – hallitus lisää asiantuntijoiden kannustimia25.4.2025 10:45:25 EEST | Tiedote
Hallitus haluaa houkutella Suomeen lisää korkeakoulutettuja asiantuntijoita ja saada myös ulkomaille muuttaneet huippuosaajat palaamaan kotimaan työmarkkinoille. Puoliväliriihessä päätettiin laskea niin sanottujen avainhenkilöiden lähdeveroa 32:sta 25 prosenttiin, laajentaa veroetua paluumuuttajiin ja sujuvittaa asiantuntijoiden maahantuloprosesseja. Kokoomuksen Saara-Sofia Sirénin mukaan ratkaisut ovat elintärkeitä talouskasvulle ja Suomen osaajapulan ratkaisemiseksi.
Kokoomuksen Paasi: Hallituksen mittavilla toimilla kasvurahoituksen rakenteet remonttiin24.4.2025 17:40:02 EEST | Tiedote
Orpon hallitus päätti puoliväliriihessä lukuisista kasvurahoituksen saatavuutta parantavista toimista. Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi pitää päätöksiä erittäin tärkeinä Suomen pääomamarkkinoiden ja vaurastumisen kannalta, sillä pääomaköyhässä maassa ei synny investointeja eikä uutta yritystoimintaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme