Lahkomurha, joka tapahtui aivan naapurissamme

Pastori Peter Gembäckillä on arvostettu asema seurakunnassaan Knutbyssä. Millään ei kuitenkaan ole enää väliä. Hän mittailee katseellaan konttorin kattohirsiä ja googlaa sanan “hirttoköysi”. Internetistä löytyy monta osumaa, ja hän pohtii, millaisen köyden ottaisi.
Mitä Uppsalan lähellä Knutbyssä oikeasti tapahtui? Miten tavallinen helluntaiseurakunta muuttui lahkoksi? Knutbyn murha on tositarina, jonka kertoja on seurakunnan entinen pastori Peter Gembäck. Hän paljastaa ensimmäistä kertaa, miten hän teki virheitä, valehteli ja loukkasi läheisiään. Asemansa vuoksi Peter tuntee sisäpiirin ja salaisuudet, joista ei koskaan aikaisemmin ole puhuttu.
Ruotsissa ja Pohjoismaissa suurta huomiota herättänyt Knutbyn lahkomurha vuonna 2004 ei ollutkaan päätepiste laittomalle toiminnalle seurakunnassa.Päinvastoin. Vallan väärinkäyttö jatkui vielä pitkään sen jälkeen, kun median valot sammuivat.
Henkistä ja fyysistä väkivaltaa, seksuaalista hyväksikäyttöä, pelolla hallitsemista, rahan ahneutta. Sairas lahkokulttuuri sai rehottaa normaalilta näyttävän pinnan alla. Kunnes syyskuussa 2017 Peter Gembäck, entinen Knutbynfiladelfiaseurakunnan pastori, teki rikosilmoituksen itsestään ja kahdesta muusta pastorista.
Oikeuspsykologi ja psykoterapeutti Pia Puolakka on kirjoittanut kirjaan epilogin, jossa hän analysoi terveen ja sairaan uskonnollisen yhteisön tunnusmerkkejä ja kertoo, miksi Knutbyn tapaus voi toistua myös Suomessa.
Uskontojen uhrien tuki ry (UUT) suosittelee kirjaa kaikille hengellisen väkivallan uhreille.
Toimittaja Annika Sohlander seurasi aikanaan Knutbyn tapahtumia mediassa. Hänelle heräsi kysymys karismaattisen johtajan vallasta: miten valoisa ja myönteinen yhteisö muuttuu vähitellen myrkylliseksi? ”Toivon, että tämä kirja antaa vastauksen”, hän sanoo.
Peter Gembäck, Annika Sohlander: Knutbyn murha – Seurakunnasta kultiksi (Docendo 2022), sidottu, 396 sivua.
Peter Gembäck vierailee Suomessa 8.–9.3. ja on tällöin myös median haastateltavissa.
Toimittaja, pyydä mediavedos ennakkoon
tiedotus@docendo.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Annika BackTiedottajaDocendo
Puh:040 412 6123annika.back@docendo.fidocendo.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Me rakastamme hyviä kirjoja sekä aitoja tarinoita. Maineemme perustuu korkeatasoisiin sekä kiinnostaviin teoksiin, joiden tekijöinä ovat parhaat kirjailijat ja asiantuntijat. Docendo kuuluu Werner Söderström Osakeyhtiöön.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Docendo
Docendon syksyn 2025 kustannusohjelma on nyt julkaistu8.4.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Docendon syksyn kirjat tarjoavat näkökulmia yhteiskuntaan ja tutustuttavat värikkäisiin henkilöihin, jotka eivät aiemmin ole olleet äänessä. Kaunossa tarjolla on teräksenkovia sarjan avauksia sekä tosipohjaisia romaaneja. Tutustu koko luetteloon tiedotteen linkistä.
Alpo Rusis bok visar hur Finlands utrikespolitik under 1990-talet fortfarande hanterades genom Ryssland.2.4.2025 02:00:00 EEST | Pressmeddelande
Alpo Rusis verk Venäjää emme eristä publiceras den 2 april. Ett offentlig lanseringstillfälle öppet för allmänheten anordnas på Helsingfors centralbibliotek Ode vid Saarikoski-mattan den 2 april kl. 17.30. Journalisten Pekka Virkki diskuterar boken tillsammans med Rusi.
Alpo Rusin kirja osoittaa, kuinka Suomen ulkopolitiikkaa hoidettiin 1990-luvulla edelleen Venäjän kautta2.4.2025 02:00:00 EEST | Tiedote
Alpo Rusin teos Venäjää emme eristä julkaistaan 2.4. Yleisölle avoin julkistustilaisuus järjestetään Helsingin pääkirjasto Oodissa Saarikoski-matolla 2.4. klo 17.30. Kirjasta keskustelemassa Rusin kanssa toimittaja Pekka Virkki.
Keir Giles jyrähtää: Käsillä on viimeiset hetket huolehtia Euroopan puolustuksesta27.3.2025 02:00:00 EET | Tiedote
Ilman vahvaa johtajaa Eurooppa ei kykene puolustautumaan Venäjän ja Kiinan uhalta, arvioi Iso-Britannian johtava Venäjä-asiantuntija kirjassaan Kuka puolustaisi Eurooppaa? – Hyökkäävä Venäjä, uinuva manner. Teoksen kaikille avoin julkistustilaisuus järjestetään Oodin Kino Reginassa torstaina 27.3 klo 10.30–11.45.
Talvisodan propagandassa oli samanlaisia aineksia kuin Venäjän nykyisessä hybridivaikuttamisessa – venäläistutkijan kirja talvisodasta julkaistaan 26.3.26.3.2025 04:00:00 EET | Tiedote
Venäläistutkija Timofei Malikovin mittava tietoteos Suomen vapauttaminen talvisodassa julkaistaan 26. maaliskuuta. Se tarjoaa ainutlaatuista, suomalaisten vähemmän tuntemaa tietoa talvisodasta: se valottaa venäläistä näkökulmaa suomalaisille tuttuun aiheeseen. ”Tämän kirjan ilmestymistä onkin syytä tervehtiä merkkitapahtumana meikäläisessä talvisotakirjallisuudessa”, toteaa emeritusprofessori Timo Vihavainen, joka on laatinut teoksen esipuheen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme