Nuoret oppivat 4H:n ja Nordean työelämään tutustumisjaksolla rahataitoja ja yrittäjyyttä

4H-järjestö ja Nordea järjestävät lokakuussa etänä toteutettavan TET-harjoittelun, jonka teemana on rahataidot ja yrittäjyys. 4H:n ja Nordean yhteisenä tavoitteena on edistää harjoittelun kautta nuorten talousosaamista ja yrittäjyystaitoja.
Harjoitteluviikkoja järjestetään yhteensä kaksi kahdelle eri oppilasryhmälle. 15-vuotias Rasmus Tuusulasta osallistui TET-harjoittelun ensimmäiselle viikolle. Hän kertoo oppineensa harjoittelussa finanssialaan liittyvistä asioista sekä oman yrityksen perustamisesta.
”Olen kiinnostunut sekä yrittäjyydestä että raha-asioista, joten niistä on ollut mielenkiintoista oppia lisää. TET on opettanut myös ryhmätyötaitoja sekä sitä, millaista työelämä on käytännössä yrittäjänä tai pankissa”, hän sanoo.
TET-harjoittelu toteutetaan Teams-sovelluksen välityksellä, joten nuorilla ympäri Suomea on mahdollisuus osallistua jaksolle ja oppia työelämätaitoja. Pääkaupunkiseudun 4H-yhdistyksen 4H-yrityskoordinaattori Joni Nissilä kertoo, että TET-harjoittelu on ensimmäisellä viikolla sujunut oikein mukavasti.
”Osallistujat ovat olleet aktiivisia ja kehitelleet yhdessä kekseliäitä yritysideoita. Moni on oivaltanut harjoittelun aikana, että yrittäjyyttä todella voi kokeilla jo näin nuorena myös itse. Viikon aikana opiskellaan käytännönläheisesti muun muassa markkinointia, kannattavuutta ja kirjanpitoa. Samalla harjoittelu antaa valmiudet oman 4H-yrityksen perustamiseen.”
TET-harjoittelu koostuu työpajoista ja nuorille annettavista tehtävistä, joiden parissa he työskentelevät tiimeissä läpi koko viikon. Työharjoittelujaksolla opitaan rahataitoja ja kuullaan erilaisia uratarinoita. Lisäksi kartoitetaan omaa osaamista ja vahvuuksia sekä pohditaan yritysideoita.
4H:lla ja Nordealla on yhteinen tavoite tukea nuorten talousosaamista. 4H yhtenä Suomen suurimmista nuorisojärjestöistä tuntee nuorten näkökulman ja Nordean vahvuutena on tuoda harjoitteluun käytännön työelämä- ja talousosaamista.
”Työelämään tutustumispäivissä toivotamme nuoret tervetulleeksi tutustumaan finanssialaan ja miten vahvoilla rahataidoilla voi vaikuttaa maapallon kestävän kehityksen edistämiseen. Nuoret ovat olleet todella aktiivisia, ja onkin upeaa, miten jo toteutuneen ryhmän osallistuminen on ollut vuorovaikutteista läpi koko TET-viikon”, toteaa Pirjo Kuusela, Nordean yhteiskuntavastuujohtaja.
Toimittajat ovat lämpimästi tervetulleita saapumaan linjoille ja seuraamaan TET-harjoittelua viikolla 43. Otathan yhteyttä mikäli haluat kuulla lisää TET-harjoittelusta tai tulla seuraamaan etänä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pirjo Kuusela,
yhteiskuntavastuujohtaja, Nordea
p. + 358 40 8262 032
Aino Heininen
viestinnän asiantuntija, Suomen 4H-liitto
p. +358 44 783 0323
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
4H on valtakunnallisesti toimiva, poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton nuorisojärjestö.
Annamme lapsille ja nuorille mahdollisuuden löytää omat vahvuutensa tekemällä oppien. Luomme harrastuksen kautta turvallisen ja vastuullisen polun aktiiviseen ja kestävään elämäntapaan, työelämään ja yrittäjyyteen. Toimimme sen puolesta, ettei yksikään lapsi tai nuori jäisi syrjään yhteiskunnasta.
4H-järjestö muodostuu Suomen 4H-liitosta ja eri puolella Suomea sijaitsevista yli 180 paikallisesta 4H-yhdistyksestä. Toiminnassamme on mukana 46 000 jäsentä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen 4H-liitto
Nuoret haluavat mennä metsään – laajassa selvityksessä kuultiin koululaisia, opettajia ja metsäalan toimijoita31.1.2025 10:32:01 EET | Tiedote
Nuorisojärjestö 4H selvitti syksyllä 2024 osana Metsissä on mahdollisuus -hanketta, miten nuorten kiinnostusta metsää ja metsäalaa kohtaan voitaisiin vahvistaa. Kyselyyn vastasi 882 henkilöä, joista 780 oli nuoria. Tulokset osoittavat, että yli puolet nuorista toivoo lisää oppitunteja metsässä, ja metsäopetus kaipaa käytännönläheisyyttä, resursseja ja yhteistyötä metsäalan kanssa.
Vuoden 4H-kerho 2024 - Lauvuksen liikkuvalle kerholle etäisyydet eivät ole este30.1.2025 13:28:26 EET | Tiedote
Lauvuksen liikkuva kerho Kuhmosta on valittu Vuoden 4H-kerhoksi 2024. Pitkistä etäisyyksistä ja tilan puutteesta huolimatta kerho on löytänyt keinon tarjota lapsille ja nuorille mukavaa yhdessäoloa ja monipuolista tekemistä. Kilpailun kärkikolmikkoon ylsivät myös Huittisten 4H-yhdistyksen Safkasankarit yläkoulu ja Mikkelin 4H-yhdistyksen 4H-koirakerho.
4H:n It’s about taimi -koulukiertue tavoitti nuoria Sodankylästä Helsinkiin – etäopetus ylittää välimatkat15.1.2025 07:57:00 EET | Tiedote
Syksyllä 2024 järjestetty It’s about taimi -koulukiertue tavoitti ennätykselliset 2 047 yläkoululaista lähes 40 paikkakunnalta aina Sodankylän Vuotsosta Helsinkiin. Neljättä kertaa toteutettu koulukiertue toi metsien ilmastovaikutukset ja kestävän kehityksen teemat nuorten arkeen paikasta riippumatta.
Reilu Teko -säkkikeräyksessä kierrätettiin ennätykselliset 851 000 kiloa muovia27.11.2024 08:58:00 EET | Tiedote
Suomen maaseudulla tehdään vuosittain valtava ympäristöteko, kun Suomen 4H-järjestöt ja Yara Suomi toteuttavat Reilu Teko -säkkikeräyskampanjan yhteistyössä kumppaneidensa kanssa. Keräyksessä saavutettiin tänä vuonna jälleen merkittäviä tuloksia, kun 851 000 kiloa maatalouden muovia kerättiin kierrätykseen.
Tutkimustulos: Tekemällä oppii parhaiten – vapaa-ajan yrittäjyys vahvistaa merkittävästi nuorten yrittäjyysvalmiuksia28.6.2024 07:30:00 EEST | Tiedote
LUT-yliopisto tutki 4H-yrittäjyyttä laajan aineiston pohjalta. Ainutlaatuinen tutkimus vahvistaa käsitystä harrastusten merkityksestä nuorten yrittäjyyspotentiaalin kehittymisessä. Tutkimuksen mukaan 4H-järjestön nuoria vapaa-ajan yrittäjyyteen ohjaava prosessi tukee heitä oikea-aikaisesti ja oikealla tavalla. 4H-yrittäjät myös kasvattavat kuntien elinvoimaa tuottamalla paikallisia palveluita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme