Oulun yliopisto

Oulun korkeakoulupäivä kerää 5000 nuorta pohjoisesta Suomesta Ouluhalliin 2.11.2022

Jaa
Oulun yliopisto ja Oulun ammattikorkeakoulu järjestävät toista kertaa yhteisen Oulun korkeakoulupäivä -tapahtuman, jossa ne esittelevät koulutustarjontaansa. Tapahtumaan on tulossa 5000 nuorta lukioista ja ammattiopistoista. Osallistujia on yhteensä 60 koulusta, joista suurin osa toimii Pohjois-Pohjanmaalla. Nuoria saapuu myös Kainuusta, Lapista, Pohjois-Savosta, Keski-Pohjanmaalta ja Etelä-Pohjanmaalta.
Oulun korkeakoulupäivä järjestetään Ouluhallissa nyt toista kertaa. Myös viime vuonna tapahtuma keräsi noin 5000 osallistujaa. Kuva: Petri Ovaskainen
Oulun korkeakoulupäivä järjestetään Ouluhallissa nyt toista kertaa. Myös viime vuonna tapahtuma keräsi noin 5000 osallistujaa. Kuva: Petri Ovaskainen

Tapahtuma järjestetään Ouluhallissa keskiviikkona 2.11.2022 klo 9.00–15.00. Tapahtumassa ovat esillä kaikki Oulun yliopiston kevään 2023 yhteishaussa mukana olevat kandidaattikoulutukset ja osa maisteriohjelmista sekä Oulun ammattikorkeakoulun kaikki ammattikorkeakoulututkinnot, avoin ammattikorkeakoulu ja Oamk Highway sekä opiskelijakunta OSAKO.

Koulutusmahdollisuudet esitellään nuorille sopivalla tavalla, kuten lyhyinä paneelikeskusteluina ja haastatteluina sekä korkeakouluissa jo opiskelevien ja alumnien kertomana. Aiheina ovat muun muassa humanistiset ja kasvatustieteet, ict ja muu tekniikka sekä terveys ja hyvinvointi. Esiin tuodaan myös, millaista on opiskella ja elää Oulussa. Korkeakoulupäivässä nuoret kuulevat myös tarinoita työllistymisestä opintojen jälkeen.

Median edustajat ovat tervetulleita seuraamaan tapahtumaa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Markkinointisuunnittelija Elisa Härkönen, Oulun yliopisto, puh. 050 3040 569, sähköposti: Elisa.Harkonen@oulu.fi


Viestintä- ja markkinointipäällikkö Anu Skog, Oulun ammattikorkeakoulu, puh. 040 5337 499, sähköposti: Anu.Skog@oamk.fi



Viestintäasiantuntija Tiina Pistokoski, Oulun yliopisto, puh. 040 7161 387, sähköposti: Tiina.Pistokoski@oulu.fi

Kuvat

Oulun korkeakoulupäivä järjestetään Ouluhallissa nyt toista kertaa. Myös viime vuonna tapahtuma keräsi noin 5000 osallistujaa. Kuva: Petri Ovaskainen
Oulun korkeakoulupäivä järjestetään Ouluhallissa nyt toista kertaa. Myös viime vuonna tapahtuma keräsi noin 5000 osallistujaa. Kuva: Petri Ovaskainen
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Oulun yliopisto
Oulun yliopisto
Pentti Kaiteran katu 1
90570 Oulu

0294 480 000https://www.oulu.fi/fi

Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto

Sota meissä – Lapin sotaa muistellaan Arktikumissa 26. huhtikuuta16.4.2025 08:40:00 EEST | Tiedote

Huhtikuun lopussa tulee kuluneeksi 80 vuotta Lapin sodan päättymisestä. Lapin sota on merkittävä ajanjakso, joka on jättänyt jälkensä niin Suomen historiaan kuin yksittäisten perheiden ja ihmisten muistoihin. Sodan vaikutukset pysyvät lappilaisten mielissä ja elämässä: ne ulottuvat tähän päivään muistojen ja tarinoiden kautta. Rovaniemellä Arktikumin Polarium-salissa järjestetään ”Sota meissä – muistoja Lapin sodasta” -tilaisuus lauantaina 26.4.2025 kello 12–16.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye