Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde

OYSin suojelutyön neuvotteluissa edistystä

Jaa
Oulun yliopistollisen sairaalan suojelutyövoiman määrästä käytiin paikallisia neuvotteluja perjantaina lähes koko päivän ajan. Neuvotteluissa päästiin eteenpäin ja sairaalan suojelutyön määrää lisätään. Tämä tarkoittaa, että osa OYSin kiireellisestä hoidosta voidaan järjestää myös lakon aikana.
Tiedotetta muokattu 2.4.2022 klo 18.00. 
Tietoja muutettu maanantaina 4.4.toteutettavien syöpähoitojen osalta.

Tehyn ja Superin lakko alkoi Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä (PPSHP) perjantaina 1.4. klo 6. Jos työnantajan ja työntekijöiden neuvotteluosapuolet eivät pääse valtakunnalliseen sopimukseen, lakko kestää tämän hetkisen tiedon mukaan PPSHPssä lähes koko huhtikuun ajan.

Keskeistä OYSin toiminnan järjestämisen kannalta on käytössä olevan suojelutyövoiman määrä. OYSin vs. johtajaylilääkäri Terhi Nevalan mukaan paikallisessa neuvottelussa edettiin hyvin. ”Olemme iloisia siitä, että näkemykset suojelutyövoiman määrästä lähenivät tämän päiväisissä neuvotteluissa. Pystymme turvaamaan maanantai-iltapäivään saakka päivystyksellisen toiminnan ja jatkamaan osin syöpähoitoja maanantaina”, Nevala iloitsee.

Tulevan viikon osalta neuvotteluja suojatyön määrästä käydään viikonlopun aikana.

Maanantain 4.4. syöpähoidot toteutetaan osin

Ne potilaat, joiden syöpähoitoon liittyvää aikaa ei ole peruttu maanantailta 4.4, voivat  saapua normaalisti hoitoon.

Mikäli potilas on saanut yhteydenoton OYSista ja tiedon ajan peruutuksesta, maanantain 4.4. aika todella on peruttu perjantaina julkisuuteen annetusta tiedosta huolimatta. OYS pahoittelee väärää tietoa.

Peruuntuneet hoidot aikataulutetaan uudelleen myöhempänä ajankohtana. Potilaisiin ollaan yhteydessä sairaalasta.

Päivystykseen yhteydessä vain kiireellisissä asioissa

OYSin päivystys on saanut useita yhteydenottoa epätietoisilta potilailta, jotka tiedustelevat uusia vastaanottoaikoja. Vs johtajaylilääkäri Terhi Nevala pyytää potilaita kärsivällisyyttä.

”On tärkeää, ettei päivystys ruuhkaudu ajanvarauksiin liittyvistä asioista. Pyydämme, että potilaat odottavat yhteydenottoa sairaalasta. Varaamme uudet vastaanottoajat mahdollisimman nopeasti ja otamme yhteyttä asiakkaisiin”.

Terveyteen liittyvissä asioissa pyydetään ensisijaisesti olemaan yhteydessä oman kunnan terveyskeskukseen tai työterveyteen. Kiireellisissä asioissa soitetaan 116 117, mistä potilas ohjataan tarvittaessa yhteispäivystykseen. Hätätilanteessa soitetaan 112.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
PL 10
90029 POHDE

https://www.pohde.fi

Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta 1.1.2023 alkaen. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.

Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue on yhdistänyt 30 kunnan sosiaali- ja terveydenhuollon, kolme sairaalaa ja kaksi pelastuslaitosta. Oulun yliopistollinen sairaala OYS on yksi Suomen viidestä yliopistollisesta sairaalasta, ja se vastaa lähes puolen miljoonan suomalaisen erikoissairaanhoidon palveluista. Tavoitteemme on vuoteen 2030 mennessä rakentaa maailman älykkäin sairaala.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde

Aluevaaleissa äänesti ennakkoon 24,3 prosenttia äänioikeutetuista. Vaalipäivänä 13.4. ehtii vielä äänestää.9.4.2025 15:27:47 EEST | Tiedote

Aluevaalien ennakkoäänestys on päättynyt. Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella ennakkoon äänesti 24,3 prosenttia äänioikeutetuista. Tulos jää jonkin verran maan keskiarvosta, joka on 27 prosenttia. Alue- ja kuntavaaleissa voi äänestää vielä vaalipäivänä sunnuntaina 13.4. Hyvinvointialuejohtaja Ilkka Luoma kannustaa kaikkia täysi-ikäisiä Pohjois-Pohjanmaalla asuvia käyttämään äänioikeuttaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye