Paleface paljastaa räppäreiden ammattisalaisuudet uutuuskirjassaan Kolmetoista kertaa kovempi

Kuinka väsätä parhaat värssyt? Mitä kaikkea kuuluu räppärin ammattiin? Miten räppäämällä voi tienata elantonsa? Palefacen ja Esa Salmisen laatima käsikirja kertoo kaiken tarvittavan.
“Tämä on kirja räppäreiksi aikoville, niille, jotka jo sylkevät, ja myös kaikille niille, joita kiinnostaa räpmusiikki ja suomen kielen ulottuvuudet”, kommentoi Paleface.
Kolmetoista kertaa kovempi on laajuudessaan täysin poikkeuksellinen. Lähes 500-sivuinen teos antaa käytännönläheisiä vinkkejä niin liiketoiminnan pyörittämiseen, biisien kirjoitusprosessiin, räppinimen keksimiseen, settilistan laatimiseen, itsevarmuuden kehittämiseen ja esiintymistaitoihin. Se ottaa kantaa myös yhteiskunnallisiin teemoihin, kuten naisten asemaan ja misogyniaan räpissä, artistien rodullistamiseen ja kulttuuriseen omimiseen.
Kirjaa varten tekijät ovat haastatelleet kymmeniä suomiräppäreitä, kaupallisesti kovimmista nimistä undergroundsankareihin. Mukana ovat esimerkiksi Asa, Pyhimys, Jare Tiihonen, Mercedes Bentso, Adikia, Are, Solonen, Gasellit ja Gettomasa.
“Tällaista kirjaa ei valitettavasti ollut saatavilla minun sukupolveni tekijöille. Se piti tehdä, jotta syntyisi entistäkin parempaa musaa ja taitavampia tekijöitä”, Paleface kertoo.
Kirjan yhteydessä julkaistaan myös uutta musiikkia. Sony Music julkaisee suoratoistopalveluihin ”Isi käskee” -EP:n, jolla Paleface näyttää itse mallia sanataituruudesta ja tekstien kirjoittamisesta. EP:llä murhataan aakkoset, räpätään sananmuunnoksin ja kultivoidaan punchlinen eli iskulinjan jaloa taitoa.
Svart Records puolestaan julkaisee Palefacen kuratoiman kokoelman Nauhat - Suomiräpin underground 1988-1996. Tuplavinyyli on omistettu maanalaiselle liikehdinnälle, ja monet kokoelmalle valituista 23 kappaleesta tuodaan nyt ensi kertaa isomman yleisön eteen.
Karri ”Paleface” Miettinen (s. 1978) on Suomen tunnetuimpia räppäreitä ja yhteiskunnallinen aktivisti. Like on julkaissut hänen teoksensa Viides Maamme-kirja ja Rappiotaidetta.
Esa Salminen (s. 1976) on helsinkiläinen kirjailija, joka on julkaissut romaaneja ja tietokirjoja sekä toiminut Madventures-kirjojen tausta- ja kustannustoimittajana.
Kirja ilmestyy 24.5. jolloin se on arvostelu- ja käsittelyvapaa.
Haastattelupyynnöt, pdf-vedokset ja lisätiedot: adele.couavoux@like.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappaleet@like.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Adèle CouavouxViestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Like Kustannus
Children of Bodomin tarina kirjaksi – julkaistaan elokuussa15.4.2025 08:58:00 EEST | Tiedote
Marraskuussa 2019 metallimusiikin fanit järkyttyivät yllättävästä uutisesta: Suomen kansainvälisesti menestyneimpiin yhtyeisiin lukeutuva Children of Bodom ilmoitti hajoamisestaan. Vain vuotta myöhemmin uutiset olivat vielä traagisempia. Yhtyeen perustaja ja keulakuva Alexi Laiho oli kuollut. Timo Isoahon kirjoittamassa historiikissa Children of Bodomin jäsenet kertovat, kuinka kaikki sai alkunsa ja mikä johti yhtyeen tuhoon. Bändin maailmanlaajuisesta merkityksestä kertoo, että kirjaan on haastateltu myös kymmeniä genren kansainvälisiä suuruuksia.
Salatun rakkauden historia piirtää kuvaa suomalaisesta queer-historiasta.14.4.2025 10:29:12 EEST | Tiedote
Sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjä on aina ollut, mutta rikoslain ja tiukkojen yhteiskuntanormien vuoksi monet ovat joutuneet salaamaan suhteensa tai identiteettinsä. Moniääninen tietokirja kielletystä rakkaudesta täydentää käsitystämme historiasta.
Kimmo Aroluoman Viimeinen kiertue kertoo HIM-yhtyeen tiestä maailman suurimmille keikkalavoille – sekä niiden takahuoneisiin, joissa unelmat ja todellisuus törmäsivät1.4.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Miten Ville Valon luotsaama HIM nousi maailmanmaineeseen? Millaisten paineiden ja ristiriitojen keskellä kansainväliset kiertueet toteutettiin ja mikä johti lopulta bändin hajoamiseen? Kirjailija ja kitarateknikko Kimmo Aroluoma tarjoaa sisäpiirin näkökulman HIM-yhtyeen kiertue-elämään, sen huippuhetkiin ja varjopuoliin. Viimeinen kiertue on Aroluoman rehellisen omakohtainen selviytymistarina, intensiivinen muistelmateos rockbisneksen hektisyydestä sekä vaikuttava kuvaus artistien ja heidän kanssaan työskentelevien ihmisten rakkaudesta musiikkiin.
Jenni Räinän kaunis ja omakohtainen uutuuskirja on vaikuttava teos luonnon katoamisesta20.3.2025 13:03:00 EET | Tiedote
Jenni Räinän Veden ajat kertoo luonnon peruuttamattomasta muutoksesta, joka tapahtuu silmiemme edessä mutta jota emme huomaa.
Uutuuskirja purkaa ennakkoluulot adhd-ihmisten arjesta suomalaisessa työelämässä7.3.2025 08:22:00 EET | Tiedote
Miten luovia töissä, kun aikomisen ja ryhtymisen välillä on kuilu, jota ei osaa itsekään selittää? Entä kannattaako kertoa, että kiitosta saanut projekti valmistui jälleen viime minuutilla?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme