Ravisteleva tietokirja romuttaa käsityksemme Raamatun muuttumattomuudesta

Ville Mäkipelto ja Paavo Huotari: Sensuroitu – Raamatun muutosten vaiettu historia
Ilmestyy 8.3.2023
Raamattu on edelleen maailman myydyin, siteeratuin ja myös väärinkäytetyin kirja. Se nousee säännöllisesti esille politiikassa, mediassa, kulttuurissa, koulussa sekä ihmiselämän eri vaiheissa. Tuhannet suomalaiset pohjaavat elämänvalintojaan ja arvojaan raamatuntulkintaan. Monille Raamattu edustaa yhtenäistä kirjaa, vaikka todellisuudessa se on historian saatossa inhimillisten valintojen, virheiden ja sattuman kautta muotoutunut tekstikokoelma.
Psykologi ja teologi Ville Mäkipellon ja väitöskirjatutkija Paavo Huotarin Sensuroitu johdattaa lukijan viihdyttävästi ja helposti lähestyttävällä tavalla Raamatun käsikirjoituksiin ja niiden tutkimukseen. Kirja purkaa illuusion tekstin muuttumattomuudesta ja tarjoaa tilalle tietoa käsikirjoitusten rikkaasta historiasta.
Varhaisimpina aikoina Raamatun sisältö siirtyi ja sitä levitettiin kirjurien tekeminä tekstikopioina. Inhimillisistä syistä tekstiin tuli mukaan virheitä ja väärintulkintoja. Raamattu myös muuttuu aina, kun se käännetään uudelle kielelle. Kiinnostavimpia ovat kuitenkin ne muokkaukset, joita tehtiin tekstiin harkiten joko uskonnollisten tai poliittisten tarkoitusperien palvelemiseksi.
Raamatun teksteissä alun perin ilmennyttä monijumalaisuutta on sensuroitu ja naisten asemaa toimijoina on häivytetty. Kuningas Daavidista tehtiin uskonnollisesta näkökulmasta katsoen sankari, jonka väärinkäytöksiä vähäteltiin. Sotien oikeuttaminen Jumalan tahtona on ollut politiikan ja propagandan työkalu kautta aikojen. Jeesuksen erikoinen elämä on myös käsikirjoitettu uskonnon oppeja silmällä pitäen.
Joskus kirjuri on saattanut myös törmätä tekstissä vanhentuneeseen uskonnolliseen käsitykseen, jota yhteisössä ei enää allekirjoitettu tai jota on pidetty loukkaavana. Kun maailma ja uskomukset muuttuivat, myös pyhiä tekstejä muutettiin, jotta ne pysyivät ajankohtaisina.
Sensuroitu osoittaa, että Raamatun muuttumatonta pyhää tekstiä ei ole koskaan ollut olemassakaan. Raamattua on käytetty luomaan vastakkainasettelua ja oikeuttamaan väkivaltaa mutta toisaalta myös luomaan toivoa. Tekijät korostavat, että Raamattu on ihmisten kirjoittama ja ihmisten tulkitsema ja siten ihmisillä itsellään on vastuu sen käytöstä.
Ville Mäkipelto on psykologi, teologian tohtori, joka on tutkinut muutoksia Raamatun tekstihistoriassa. Hänen suosittua YouTube-kanavaansa historiasta, ihmismielestä ja kulttuurista seuraa 162 000 tilaajaa. Paavo Huotari tekee väitöskirjaa Helsingin yliopistossa varhaisimmista raamatunkäännöksistä. Evankelis-luterilaisen kirkon pappina hän haluaa haastaa uskonnollisia yhteisöjä pohtimaan pyhien tekstien moninaisuutta. Helluntaiseurakunnasta eronneiden kirjoittajien oma suhde Raamattuun on muuttunut tutkimustyön ja elämänhistorian aikana dramaattisesti useita kertoja.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hanna-Leena SoisaloViestintäpäällikköOtava
Atena, Moreeni, Nemo, Like, viihde ja hyvinvointi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Kotilieden Toukola-ruokakirja saa sinut rakastamaan arkea1.4.2025 08:26:00 EEST | Tiedote
Sanna Mansikkamäen ja Anni Reenpään Toukola-keittokirjan mutkattomat ohjeet valmistuvat nopeasti ja tekevät jokaisesta ruokailuhetkestä erityisen. Tervetuloa kirjan julkistamistilaisuuteen tiistaina 29.4. klo 8.30!
Kurkista sotilas- ja koelentämisen salaperäiseen ja kerosiinin tuoksuiseen maailmaan31.3.2025 08:22:00 EEST | Tiedote
Jukka Harajärvi kertoo uutuuskirjassaan Koelentäjä vuosistaan Ilmavoimien hävittäjälentäjänä ja raottaa yhden maailman vaikeapääsyisimmän ammatin arkea.
Chimamanda Ngozi Adichie saapuu Helsinkiin toukokuussa28.3.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Maailmankirjallisuuden keskeisiin nimiin lukeutuvan Adichie osallistuu Helsinki Lit -käännöskirjallisuusfestivaaleille lauantaina 17.5. Saman kuun alussa ilmestyy suomeksi hänen odotettu uutuusromaaninsa Unelmia.
Linda Liukkaalta uusi aluevaltaus: ensimmäinen aikuisille suunnattu tietokirja28.3.2025 08:45:00 EET | Tiedote
Lasten tietokone- ja koodausaiheisiin kirjoihin erikoistunut palkittu ohjelmoija Linda Liukas tekee uuden aluevaltauksen: aikuisille suunnattu tarinallinen tietokirja valottaa, miten tietokone syntyi ja miksi siitä tuli sellainen kuin se on.
Kauniissa rakkausrunokokoelmassa suositun runoilijapariskunnan samaistuttavat runot asettuvat vuoropuheluun27.3.2025 09:50:25 EET | Tiedote
Susanna Jussilan ja Ilari Torstin Kiitos, että rakastat minua silti on koskettava runokirja, joka sai alkunsa, kun Ilari alkoi kirjoittamaan Susannalle yhden rakkausrunon viikossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme