Risto Kanerva jatkaa Apteekkariliiton puheenjohtajana

Apteekkari, FaT Risto Kanerva valittiin jatkokaudelle 2021-2022 yksimielisesti Helsingissä viime perjantaina pidetyssä Apteekkariliiton syyskokouksessa.
Kanerva työskentelee apteekkarina Espoon Tapiolan apteekissa. Hän aloitti apteekkarina Turun Humaliston apteekissa vuonna 2010. Sitä ennen hän työskenteli lääketukkukauppa Oriolassa eri tehtävissä, viimeksi toimitusjohtajana.
Apteekkariliiton ensimmäisenä varapuheenjohtajana jatkaa apteekkari, FaT Kirsi Pietilä Riihimäen Aurinko apteekista. Toisena varapuheenjohtajana jatkaa apteekkari, FaT Sari Westermarck Vihdin 1. apteekista.
Uusina hallituksen jäseninä aloittavat apteekkarit Ahri Hirvonen, Lenita Jokinen ja Helena Keski-Hynnilä.
Hallituksessa jatkavat apteekkarit Timo Auvinen, Tomi Järvinen, Mika Karhu, Soili Kirkinen, Janne Nissilä, Marjo Rajamäki, Nina Ronimus, Risto Suominen, Petter Ström ja Anna Westerling.
Lisätietoja: viestintäjohtaja Erkki Kostiainen, p. 050 566 8188, erkki.kostiainen@apteekkariliitto.fi
Liitteenä julkaisuvapaat kuvat.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Erkki KostiainenViestintäjohtaja
Puh:050 566 8188erkki.kostiainen@apteekkariliitto.fiwww.apteekkari.fi/blogit/omat-blogit.htmlKuvat
Tietoja julkaisijasta

Elimäenkatu 5
00510 HELSINKI
010 6801 400, info@apteekkariliitto.fihttp://www.apteekkariliitto.fi
Suomen Apteekkariliitto ry (www.apteekkariliitto.fi) on vuonna 1897 perustettu yrittäjävetoisia apteekkeja edustava yhdistys. Apteekkariliitto kehittää eettisesti ja ammatillisesti korkeatasoista apteekkitoimintaa osana terveydenhuoltoa ja tuottaa jäsenilleen apteekkitoimintaa tukevia palveluita. Jäsenapteekkareita on yli 600.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Apteekkariliitto
Yhä useampi apteekki tarjoaa rokotuksia – sadan rokottavan apteekin raja rikkoutunee kesään mennessä7.4.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
Apteekeilla on kiinnostusta järjestää rokotuksia yhteistyössä hyvinvointialueiden kanssa.
Biologisten lääkkeiden apteekkivaihto tuottamassa huomattavat säästöt jo tänä vuonna2.4.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
Useiden biologisten lääkkeiden hinnat ovat kääntyneet laskuun. Biologisten lääkkeiden voimistuva hintakilpailu leikkaa apteekeilta vuoden 2027 loppuun mennessä noin 13 miljoonaa euroa tai jopa enemmän, mikä tulisi ottaa huomioon hallituksen ensi vuodelle kaavailemissa lääkesäästöissä.
Suomessa huolehdittava lääkehuollon huoltovarmuudesta6.3.2025 09:30:00 EET | Tiedote
Hallituksen tammikuussa julkaisema yhteiskunnan turvallisuusstrategia tunnistaa nyt ensimmäistä kertaa avohuollon lääkehuollon osana Suomen kokonaisturvallisuutta.
Yli 800 lääkettä halpeni tänään1.3.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Yli 800 lääkkeen hinta halpeni tänään, kun niiden tukkuhintoja leikattiin 1,5 prosentilla. Toimenpide oli osa hallituksen päättämiä lääkesäästöjä, jotka jatkuvat myös ensi vuonna.
Reseptilääkemyynti muuttunut lähes kannattamattomaksi — itsehoitolääkkeillä aiempaa suurempi merkitys apteekeille27.1.2025 06:00:00 EET | Tiedote
Reseptilääkkeiden kuluttajahinnat ovat laskeneet kahdessa vuosikymmenessä noin 40 prosenttia. Itsehoitolääkkeillä on nyt aiempaa suurempi merkitys apteekkien taloudelle ja maankattavan apteekkiverkoston säilymiselle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme