SDP:n Paula Werning: Susiongelmaan on löydettävä ratkaisu

Kansanedustaja Paula Werning (sd) pitää kansalaisaloitetta susien kannanhoidollisen metsästyksen aloittamisesta hyvänä asiana. Kansalaisaloite oli eduskunnassa käsittelyssä eilen.
Tällä hetkellä susien kannanhoidollisen metsästyksen edistämisessä on kyse EU:n ja kansallisen lainsäädännön soveltamisesta huomioon ottaen EU:n oikeuskäytännön. Lainsäädännön soveltamista ja täytäntöönpanoa koskeva työ on jo käynnissä ministeri Lepän asettamissa työryhmissä.
- Työryhmän ratkaisun mukaisesti on hyvä määritellä sudelle suotuisa suojelutaso. Tämä on tutkimukseen perustuva raja-arvo, jolloin kanta on elinkelpoinen. Kannanhoidollinen metsästys voidaan sallia, jos susikanta ylittää tämän raja-arvon, Werning toteaa.
Puhuttaessa susien metsästyksestä, on siihen löydettävä tasapainoinen ratkaisu. Kannanarvioinnin menetelmiä tulee kehittää yhä enemmän.
- Samalla, kun turvataan asukkaita ja omaisuuden suojaa, on otettava huomioon myös susien uhanalaisuus ja niiden laiton metsästys. Kansalaisaloitteen mukaisesti pidän tärkeänä, että maaseudulla asuvien ihmisten ja kotieläinten turvallisuuteen panostetaan. Lisäksi on otettava huomioon elinkeinon harjoittaminen ja kansainvälisestikin ainulaatuisen metsäpeurakantamme suojelu. Myös metsästyskoirien työskentely on turvattava ja metsästyskulttuuria vaalittava, Werning sanoo.
Susikanta on levinnyt yhä enemmän ihmisten asuinaluille, jotka sijaitsevat kaupunkien ja kyläkeskusten läheisyydessä. Ihmisarkuuden puute näkyy susien käyttäytymisessä selvästi.
- On tärkeää, että erityisesti lasten ja kotieläinten, kuten koirien turvallisuus asetetaan etusijalle ja siihen panostetaan. Susien tulo pihaympäristöön on huolestuttava ilmiö. Normaalisti susi pelkää ihmistä ja olisikin hyvä myös pohtia ihmisten omaa käyttäytymistä ja sitä, että totutammeko itse toiminnallamme sudet esimerkiksi ihmisten tuoksuun. Näihin haasteiden ratkaisemiseksi tulisi yhdessä löytää ratkaisuja, Werning painottaa.
Werningin mukaan poikkeuslupaprosessia tulisi kuitenkin sujuvoittaa jatkossa enemmän. Esimerkiksi susivahinkojen korvaukset tulisi maksaa nopeasti ja täysimääräisesti niistä kärsiville. Lisäksi tarvitaan myös lisää suurpetoneuvojia susiongelman ratkaisemiseksi.
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Jani Kokko: Miten voi olla, että kokoomuksessa ei tiedä oman ministeriön tekemisistä?11.4.2025 16:13:23 EEST | Tiedote
Ulkoministeriö kertoi tänään, että se on esittänyt pyynnöstä arvion mahdollisesta tapaamisesta Venäjän edustajan kanssa. Ministeriö on arvioinut kokoomuksen Pia Kaumalle Venäjän edustajan tapaamiseen liittyviä riskejä ja muistuttanut Suomen linjasta venäläisten poliitikkojen tapaamisen suhteen.
SDP:n Kim Berg: Suojelutyöesitys etenee puutteellisena11.4.2025 14:05:53 EEST | Tiedote
SDP vaatii suojelutyötä ja hätätyön sääntelyä koskevan hallituksen esityksen palauttamista valmisteluun. Eduskunnassa käsiteltävä esitys on puutteellinen, ristiriitainen ja se on valmisteltu ilman asianmukaista kolmikantaista menettelyä. Esitys ei täytä hyvän lainvalmistelun periaatteita.
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan sd-edustajat: SDP vaatii hallituksen suojelutyöesityksen palauttamista valmisteluun – epäselvyyksiä ja puutteita ei voi sivuuttaa10.4.2025 15:16:50 EEST | Tiedote
SDP vaatii suojelutyötä ja hätätyön sääntelyä koskevan hallituksen esityksen palauttamista uuteen valmisteluun. Esitys etenee valiokunnassa puutteellisilla ja ristiriitaisilla tiedoilla, eikä täytä hyvän lainvalmistelun vaatimuksia.
SDP:n Eloranta: Hälytysmerkkeihin lasten ja nuorten hyvinvoinnissa ei voi vastata leikkaamalla10.4.2025 15:05:41 EEST | Tiedote
Lapsiasiavaltuutettu kuvaa tänään 10.4. julkaistussa vuosikertomuksessaan hyvin huolestuttavaa kuvaa lasten ja nuorten tilanteesta. SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Elorannan mukaan lasten ja nuorten tilanteesta on syytä olla entistä enemmän huolissaan Orpon hallituksen leikkauspolitiikan myötä.
SDP:n Pia Viitanen: Muistisairaiden ihmisten hoito vaatii merkittäviä panostuksia10.4.2025 13:50:56 EEST | Tiedote
— Viidentoista vuoden kuluttua, vuonna 2040, meillä on arviolta neljännesmiljoona muistisairasta ihmistä. Tämä vaatii meitä entistä paremmin valmistautumaan tulevaan, ja siksi olenkin jättänyt kirjallisen kysymyksen muistisairauksien hoidosta ja sen riittävistä resursseista, sanoo kansanedustaja Pia Viitanen (sd.)
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme