Täältä tulee Alfie, kissa, joka mullistaa koko naapuruston arjen – Rachel Wellsin hurmaava sarja ihmisten ongelmia ratkovasta kissasta alkaa

Kun Alfien iäkäs omistaja kuolee, kissa huolestuu tajutessaan, että sen kohtaloksi on koitumassa löytöeläinkoti. Neuvokkaalle Alfielle tämä ei sovi, vaan se päätyy etsimään itselleen uutta huolenpitäjää. Päivien vaeltamisen ja vastoinkäymisten jälkeen se päätyy Edgar Roadin naapurustoon, jonka asukkaiden kynnykseltä toiselle se alkaa vaeltaa ruuan ja rapsutusten toivossa.
Ensin ovilla kiertävään kulkukissaan suhtaudutaan penseästi, mutta pian Alfien uuden kotikadun asukkaat huomaavat kissan tuovan iloa ja valoa elämän synkimpiinkin käänteisiin. Kissasta tulee Edgar Roadin naapurustolle yhtä tärkeä kuin naapurustosta kissalle.
Ison-Britannian Devonissa asuva kirjailija Rachel Wells on pienestä pitäen omistanut kissoja. Ennen kirjailijanuraansa hän työskenteli Lontoossa markkinoinnin parissa, ja palattuaan kotiseuduilleen Wells alkoi kirjoittaa kirjasarjaa lempieläimestään. Alfie – kissa kynnyksellä oli menestys ilmestyessään Isossa-Britanniassa, minkä myötä valloittava sarja on kasvanut jo seitsenosaiseksi ja sen käännösoikeudet on myyty ympäri maailmaa.
Nyt valloittava Alfie on valmis hurmaamaan kissojen ystävät myös Suomessa. Kissan näkökulmasta kirjoitettu kirja on täydellistä luettavaa jokaiselle, joka kaipaa arkeensa sellaista iloa ja lämpöä, jota vain lemmikki voi ympärilleen tuoda.
Haastattelupyynnöt, arvostelukappaleet ja lisätiedot: anni.gullichsen@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenViestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Kotilieden Toukola-ruokakirja saa sinut rakastamaan arkea1.4.2025 08:26:00 EEST | Tiedote
Sanna Mansikkamäen ja Anni Reenpään Toukola-keittokirjan mutkattomat ohjeet valmistuvat nopeasti ja tekevät jokaisesta ruokailuhetkestä erityisen. Tervetuloa kirjan julkistamistilaisuuteen tiistaina 29.4. klo 8.30!
Kurkista sotilas- ja koelentämisen salaperäiseen ja kerosiinin tuoksuiseen maailmaan31.3.2025 08:22:00 EEST | Tiedote
Jukka Harajärvi kertoo uutuuskirjassaan Koelentäjä vuosistaan Ilmavoimien hävittäjälentäjänä ja raottaa yhden maailman vaikeapääsyisimmän ammatin arkea.
Chimamanda Ngozi Adichie saapuu Helsinkiin toukokuussa28.3.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Maailmankirjallisuuden keskeisiin nimiin lukeutuvan Adichie osallistuu Helsinki Lit -käännöskirjallisuusfestivaaleille lauantaina 17.5. Saman kuun alussa ilmestyy suomeksi hänen odotettu uutuusromaaninsa Unelmia.
Linda Liukkaalta uusi aluevaltaus: ensimmäinen aikuisille suunnattu tietokirja28.3.2025 08:45:00 EET | Tiedote
Lasten tietokone- ja koodausaiheisiin kirjoihin erikoistunut palkittu ohjelmoija Linda Liukas tekee uuden aluevaltauksen: aikuisille suunnattu tarinallinen tietokirja valottaa, miten tietokone syntyi ja miksi siitä tuli sellainen kuin se on.
Kauniissa rakkausrunokokoelmassa suositun runoilijapariskunnan samaistuttavat runot asettuvat vuoropuheluun27.3.2025 09:50:25 EET | Tiedote
Susanna Jussilan ja Ilari Torstin Kiitos, että rakastat minua silti on koskettava runokirja, joka sai alkunsa, kun Ilari alkoi kirjoittamaan Susannalle yhden rakkausrunon viikossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme