
Vihreät nuoret ei hyväksy suden kannanhoidollisen metsästyksen aloittamista!
Vihreät nuoret ei hyväksy suden kannanhoidollisen metsästyksen aloittamista! Keskustan Jari Lepän johdolla maa- ja metsätalousministeriön tekemä esitys susien metsästämisestä on hallitusohjelman ja EU-tuomioistuimen oikeuskäytännön vastainen, sillä se heikentäisi luonnon monimuotoisuutta.
“Susi kuuluu Suomen luontoon, mutta tällä hetkellä laji on uhanalainen. Susikannan suojelun tason arviointi on vielä kesken, eikä maa- ja metsätalousministeriöllä ole ajantasaista tietoa siitä, kestääkö susikanta metsästystä. Parasta susikannan hoitamista olisi sen suojeleminen”, toteaa puheenjohtaja Brigita Krasniqi.
“Suomalainen susiviha perustuu myytteihin. Susi ei ole vahingoittanut ihmistä Suomessa yli kahteensataan vuoteen. Perusteeton susipelko ei ole syy sallia suden metsästystä. Olen iloinen, etteivät omat vanhempani siirtäneet susipelkoa eteenpäin, vaikka suden jälkiä löytyi omankin koulumatkani varrelta”, kertoo puheenjohtaja Peppi Seppälä.
“Väite siitä, että susien ampuminen saisi ihmiset suhtautumaan niihin positiivisemmin, on täysin absurdi. Ampumalla vain tuhoamme yhden uhanalaisimmista lajeistamme. Toisin kuin monesti väitetään, tutkimuksissa on osoitettu, että susien kannanhoidollinen metsästys on jopa lisännyt niistä aiheutuneita kotieläinvahinkoja, kun lauman luontainen metsästyskyky on heikentynyt. Sudet tulisi siis jättää rauhaan jatkossakin”, summaavat puheenjohtajat Brigita Krasniqi ja Peppi Seppälä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Peppi SeppäläPuheenjohtaja
Vihreiden nuorten toinen tasa-arvoinen puheenjohtaja (2021-2022).
Tietoja julkaisijasta

Mannerheimintie 15b A
00260 HELSINKI
https://www.vihreatnuoret.fi
Vihreät nuoret on valtakunnallinen vihreä nuoriso- ja opiskelijajärjestö, joka toimii kestävän, yhdenvertaisen ja oikeudenmukaisen maailman puolesta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreiden nuorten ja opiskelijoiden liitto ry
Vihreät nuoret: Natsit kuuluu roskiin, ei valtioneuvostoon!30.6.2023 14:21:03 EEST | Tiedote
Vihreiden nuorten ja opiskelijoiden liiton puheenjohtajat Jami Haavisto ja Selinä Nera ruotivat pääministeri Orpon ja kokoomuksen selkärangatonta toimintaa natsiksi paljastuneen ministeri Junnilan eroon johtaneessa tapahtumaketjussa.
Vihreät nuoret: Kokoomusopiskelijoiden puheet opiskelijoiden “torjuntavoitosta” on sitä itseään – paskapuhetta!22.6.2023 16:16:22 EEST | Tiedote
Vihreiden nuorten ja opiskelijoiden liiton puheenjohtajat Jami Haavisto ja Selinä Nera tyrmäävät Kokoomusopiskelijoiden puheenjohtajan Nea Nättisen väitteet siitä, ettei hallituksen säästötalkoissa opiskelijoiden toimeentulosta oltaisi viemässä senttiäkään.
Vihreät nuoret: Pakolaiset tervetuloa!20.6.2023 12:11:05 EEST | Tiedote
Vihreiden nuorten ja opiskelijoiden liitto kritisoi maailman pakolaispäivänä oikeistokonservatiivisen Impivaara-hallituksen rasistista ja vastuutonta maahanmuuttopolitiikkaa.
Vihreät nuoret: Kiitos kysymästä, Petteri – tässä kynnyskysymyksemme!14.4.2023 16:16:47 EEST | Tiedote
Vihreiden nuorten ja opiskelijoiden liitto nostaa hallitusriman korkealle ja esittää viisi kynnyskysymystä hallitusyhteistyölle. Vihreiden nuorten puheenjohtajat Jami Haavisto ja Selinä Nera vaativat opintorahaan 100€ tasokorotusta.
Vihreillä eniten nuoria eduskuntavaaliehdokkaita2.3.2023 21:26:56 EET | Tiedote
Vihreiden listoilla on eniten nuoria ehdokkaita eduskuntavaaleissa. Vihreillä on myös keski-iältään nuorin ehdokaslista.