
Maailma tulee viikonloppuna kylään!

Festivaalialueella ennätykselliset 450 näytteilleasettajaa
Tapahtuma-alueella voi viikonlopun aikana tutustua yli 450 näytteilleasettajan tarjontaan. Esimerkiksi Rautatientorilla sijaitsevassa ympäristöjärjestöjen Ilmastoteltassa etsitään ratkaisuja maapalloa uhkaavaan ilmastokatastrofiin. Maailman kirjat -teltassa kustantajat ja järjestöt esittelevät ja myyvät kirjoja. Open Finland -teltassa eri viranomaiset, järjestöt ja yritykset esittelevät Suomea ja suomalaista yhteiskuntaa Suomeen muuttaneille.
Kaisaniemen puiston Mahdollisuuksien tori -teltta täyttyy yli sadasta kansalaisjärjestöstä. Puistosta löytyy myös uskontojen väliseen vuoropuheluun keskittyvä Uskontojen kylä, nuorison mielipiteitä esittelevä Nuorten kylä sekä oikeudenmukaista kaupankäyntiä tukeva Maailmankauppakylä.
Alueella on lisäksi 60 katukeittiötä, jotka tarjoavat maistiaisia monesta maailman kolkasta.
Paljon ohjelmaa lavojen ulkopuolella
Kaisaniemen puiston suihkulähteeseen rakennettava Latin Atlantis -installaatio on taiteilija Noora Ojalan teos, joka pureutuu ilmastonmuutoksen ilmiöihin visuaalisin keinoin. Teos tuo esille Latinalaisen Amerikan vuonna 2114 olettaen, että ilmastonmuutos etenee nykyistä vauhtia.
Nousevat runoilijanimet kokoontuvat Aleksis Kiven muistopatsaan kupeessa sijaitsevaan kaksikerroksiseen runobussiin. Toista kertaa toteutettavan ohjelmakokonaisuuden tuottaa Helsinki Poetry Connection
Katutaidepiste loihtii kadulle hyvää meininkiä, elävää musiikkia, akrobatiaa, sirkusta ja sooloesityksiä. Piste sijaitsee Läntisellä Teatterikujalla ja tarjoaa estradin innokkaille esiintyjille – kaikkien esittävien taiteenlajien taitajat ovat tervetulleita mukaan.
Viidestoista Maailma kylässä on entistä ilmastoystävällisempi
Maailma kylässä -festivaali on aiempaakin tiedostavampi ympäristöön ja kestävään kehitykseen liittyvissä kysymyksissä. Tänä vuonna festivaali käyttää EKOenergia-sertifioitua tuulisähköä. Lisäksi huomiota on kiinnitetty ruokamyyjien ympäristöystävälliseen toimintaan, joka näkyy esimerkiksi jokaiselta ruokapisteeltä löytyvänä kasvisruokavaihtoehtona ja biohajoavien kertakäyttöastioiden käyttönä.
Maailma kylässä -festivaali järjestetään Kaisaniemen puistossa ja Rautatientorilla lauantaina 24.5. kello 11–20 ja sunnuntaina 25.5. kello 11–18. Tarjolla on yli 150 ohjelmanumeroa ja 450 näytteilleasettajaa, ja valtaosa ohjelmasta on järjestöjen tuottamaa. Tapahtumaan on vapaa pääsy.
Maailma kylässä -festivaalin pääjärjestäjä on Kepa ry.
Festivaalin koko ohjelma: www.maailmakylassa.fi
Pressikuvat: www.flickr.com/photos/kepa-ry/sets/72157641510617234
Toimittajille tiedoksi (ei julkaistavaksi)
Festivaaliviikonlopun aikana on mahdollisuus haastatella festivaalin artisteja. Haastattelupyynnöt tulee tehdä perjantaina 23.5. klo 12.00 mennessä osoitteeseen aida.raihala@kepa.fi. Haastattelupyynnöt käsitellään mahdollisimman nopeasti ja hyväksytyille toimittajille ilmoitetaan henkilökohtaisesti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johanna Eurakoski
Viestintä- ja varainhankintapäällikkö
johanna.eurakoski@kepa.fi
+358 50 317 6698
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kepa ry
Tiedote: Kehys ja Kepa yhdistyvät Fingoksi21.11.2018 07:48:27 EET | Tiedote
Suomeen syntyy ensi viikon alussa uusi kansalaisjärjestöjen suurjärjestö, kun kaksi tuttua kehitysjärjestöä, Kepa ja Kehys, yhdistää voimansa ja lanseeraa yhteisen organisaation nimeltä Suomalaiset kehitysjärjestöt Fingo ry. Puheenjohtaja Ann Selin näkee Fingon merkittävänä yhteiskunnallisena vaikuttajana, jonka tavoitteena on reilumpi ja kestävämpi maailma.
Lehdistökutsu: #NytOnPakko toimia – järjestöjen viesti Puolan ilmastokokouksen alla20.11.2018 13:02:52 EET | Tiedote
Suomalaiset ympäristö- ja kehitysjärjestöt kertovat odotuksensa Katowicen ilmastokokoukselle ja kansainväliselle ilmastopolitiikalle toimittaja-aamukahveilla Ravintola Lasipalatsin kabinetissa tiistaina 27.11. klo 9.00.
EMBARGO 1.11. klo 9.00. Kehityspolitiikan tulosraportti: Järjestöjen kehitysyhteistyö on tuloksellista, erityiskiitosta saa työ hauraissa maissa1.11.2018 09:00:00 EET | Tiedote
Tänään julkaistu Kehityspolitiikan tulosraportti osoittaa, kuinka Suomen kehitysyhteistyöllä on saatu aikaan tuloksia köyhyyden ja eriarvoisuuden vähentämiseksi. Yhä useampi kehittyvissä maissa asuva saa puhdasta vettä, yhä useampi nainen saa mahdollisuuden ehkäisyyn ja yhä useampi lapsi pääsee yläkouluun. Järjestöjen työ tavoittaa erityisesti vaikeimmissa olosuhteissa eläviä ihmisiä.
Kehitysyhteistyön vähentyessä Eurooppa kääntää katseensa muuttoliikkeen hallintaan17.10.2018 11:21:29 EEST | Tiedote
EU:n kehitysyhteistyömäärärahat vähenivät vuonna 2017 ensimmäistä kertaa viiteen vuoteen. Nykyisellä tahdilla EU saavuttaisi 0,7 kehitysyhteistyötavoitteensa vasta 40 vuoden kuluttua, paljastaa tänään julkaistu AidWatch 2018 -raportti.
Kepa: Ilmaston lämpeneminen on rajoitettava 1,5 asteeseen – Suomen tuettava köyhien maiden ilmastotoimia8.10.2018 08:59:09 EEST | Tiedote
Lämpötilannousun rajoittaminen 1,5 asteeseen on välttämätöntä erityisesti maailman köyhimpien näkökulmasta. Suomen tulee nostaa kehittyvien maiden ilmastorahoitus riittävälle tasolle.