Heinolan Auvo kärjessä Synsam-Päijännepurjehduksen puolimatkassa

Kevyissä ja suunnaltaan vaihtelevissa tuulissa valtavilla purjeilla varustettu Auvo oli parhaimmillaan. Kilpailun muu kärkijoukko oli jäänyt tuulen yhä keventyessä ja kääntyessä vastaiseksi mailien päähän kärkiveneestä. Vanhanselällä Auvo purjehti läpi ukkoskuuron, mutta kovempaa puhuria riitti vain viitisen minuuttia.
Auvo oli ottanut selvän kärkipaikan jo ensimmäisellä väliaikapisteellä, Kärkistensalmen sillalla. Siellä toisena oli Jyväskylän Veneseuran Olli Siikin ”Tigru” noin 25 minuuttia Auvon perässä.
Kisavauhti on ollut hellepäivän vuoksi poikkeuksellisen hidas. Viimeksi samalla reitillä nopeimmat veneet purjehtivat Judinsaloon reilussa kolmessa tunnissa, nyt aikaa kului neljä tuntia enemmän.
Suomen suurimpiin purjehdustapahtumiin kuuluva Päijännepurjehdus järjestetään tänä 42. kertaa. Judinsalon väliaikapisteellä veneillä oli edessään vielä puolet noin 65 meripeninkulman taipaleesta.
Viimeiset väliaikatiedot ennen Padasjokea ja maalilinjaa saadaan Päijänteen kansallispuiston eteläpäästä Ykskoivun kapeikosta. Sinne kärkiveneiden odotetaan saapuvan kevenevissä tuulissa vasta sunnuntaina aamuyöllä.
Veneiden etenemistä voi seurata Päijännepurjehduksen verkkosivuilta www.paijannepurjehdus.fi
Päijännepurjehdus starttasi lauantaina puoliltapäivin Jyväskylän saaristokaupunginosan Säynätsalon edustalta odotettua suotuisammassa kelissä. Lähtöjen aikaan tuulta oli parhaimmillaan 4–5 metriä sekunnissa. Paikoitellen tuuli on hyvin kevyttä, mutta Päijännettä kiertävät ukkoskuurot voivat nostivat paikoitellen voimakkaitakin puuskia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jari Vekkeli, Päijännepurjehdustoimikunnan puheenjohtaja
Jyväskylän Veneseura
040 564 9055
Joonas Sovinen, Päijännepurjehduksen kilpailunjohtaja
Lahden Purjehdusseura
050 3533 345
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Viestintätoimisto Medita Oy on itsenäinen vastuullisuusviestintään erikoistunut viestintätoimisto. Toimipisteemme ovat Helsingissä ja Jyväskylässä. Olemme keskittyneet teknologia- ja teollisuusyritysten sekä asiantuntijaorganisaatioiden viestintään ja sisältömarkkinointiin. Meditan liikevaihto on noin miljoona euroa.
Medita on Marketing Finlandin jäsen. Vuodesta 2010 olemme toimineet itsenäisten viestintätoimistojen verkostossa, Worldcom Public Relations Groupissa, johon kuuluu yli 130 yrittäjävetoista PR- ja viestintätoimistoa yli 40 maassa eri puolilla maailmaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Viestintätoimisto Medita Oy
Sami Puutio uudistamaan Viestintätoimisto Meditaa3.12.2024 14:10:19 EET | Tiedote
Viestintätoimisto Medita vahvistaa strategisen ja luovan suunnittelun palvelujaan. Hybriditoimisto Nitron varatoimitusjohtajana ja Turun toimiston vetäjänä toiminut Sami Puutio siirtyi joulukuun alussa uudistamaan sisältömarkkinointiin ja vastuullisuusviestintään erikoistunutta Meditaa luovan johtajan ja strategin roolissa.
Sinäkin saatat olla yhteisömanageri – Yhteisön palveleminen somessa kuuluu moneen ammattiin9.1.2023 13:17:47 EET | Tiedote
Yhteisömanagerointi kuuluu osana moneen ammattiin: Päätoimittaja, nuorisotyöntekijä, yrittäjä, henkilöstöpäällikkö, tubettaja, rehtori, markkinointijohtaja, pappi, somevastaava, yhteisömanagereille vuotuista CMADFI-seminaaria järjestävä Johanna Janhonen luettelee. – Kaikki yhteisömanagerit eivät vieläkään tunnista omasta työstään tätä roolia, vaikka olemme yrittäneet tuoda tehtävää esiin jo 11 vuoden ajan tämän teemapäivän kautta.
Minne some on menossa – 10. CMADFI tuo uusinta tietoa alan ammattilaisille19.1.2021 07:32:10 EET | Tiedote
Somealustojen vallankäyttö on puhuttanut pitkään, mutta erityisen huomion kohteeksi aihe on noussut viime viikkoina Facebookin ja Twitterin suljettua Yhdysvaltain presidentin käyttäjätilit väkivaltaisen mellakan jälkeen. Mihin suuntaan sosiaalinen media on menossa ja miten siihen tulisi suhtautua, jos se on iso osa omaa arkea tai jopa työpaikka? Somen ajankohtaisia ilmiöitä tarkastellaan alan ammattilaisten maksuttomassa CMADFI 2021 koulutus- ja verkostoitumispäivässä verkossa 25. tammikuuta.
Medita ja Jooli yhdistyvät viestintätoimistoksi, joka puhuu teknologiaa – ja kertoo siitä ymmärrettävästi 2.3.2020 15:29:46 EET | Tiedote
Strategista viestintää ja vastuullista sisältömarkkinointia teknologia- ja asiantuntijayrityksille tarjoavat viestintätoimistot Medita Communication Oy ja Jooli markkinointi & viestintä Oy fuusioituvat karkauspäivän kosinnan tuloksena maaliskuusta alkaen. Fuusio on askel Meditan liiketoiminnan kasvattamisessa seuraavalle tasolle.
CMADFI 2020 Helsingissä: Viestinnän megatrendit muuttavat somea20.1.2020 15:13:33 EET | Tiedote
Some-ammattilaisten maksuton koulutus- ja verkostoitumistilaisuus Suomen yhteisömanageripäivä CMADFI 2020 järjestetään vapaaehtoisvoimin ja sponsorituella Helsingin yliopiston Tiedekulmassa 27. tammikuuta. Yhdeksännen CMADFI-päivän parisataa paikkaa varattiin loppuun päivässä heti ilmoittautumisen avauduttua.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme