Laurea

Turvallisuuspäällikkö Tiina Ranta ammattikorkeakoulujen valtakunnallisen Turvallisuusverkoston puheenjohtajaksi

Jaa
Ammattikorkeakoulujen valtakunnallisen Turvallisuusverkoston tavoitteena on kehittää tasapuolisesti turvallisuusjohtamista kaikissa suomalaisissa ammattikorkeakouluissa sekä mahdollistaa uusimman tiedon ja käytänteiden jakaminen jokaiselle ammattikorkeakoululle.
Kuvassa Laurea-ammattikorkeakoulun turvallisuuspäällikkö Tiina Ranta
Kuvassa Laurea-ammattikorkeakoulun turvallisuuspäällikkö Tiina Ranta

Verkosto on perustettu vuonna 2012 ja Laurea-ammattikorkeakoulun turvallisuuspäällikkö Tiina Ranta on sen toinen puheenjohtaja seuraten tehtävässä Lapin ammattikorkeakoulun vararehtori Reijo Tolppia.  Verkosto toimii kiinteässä yhteistyössä sekä OKM:n että Arenen kanssa. Verkostoon kuuluu edustus lähes jokaisesta suomalaisesta ammattikorkeakoulusta.

- Haluan olla rakentamassa entistä turvallisempaa opiskelu- ja työympäristöä yhteistyössä verkoston jäsenten kanssa. Haluan omalla esimerkilläni aktiivisesti edistää jo nyt hyvällä tasolla olevaa ammattikorkeakoulujen turvallisuustyötä niin, että jokainen ammattikorkeakouluyhteisössä opiskeleva tai työskentelevä voi kokea olevansa turvassa, toteaa uusi puheenjohtaja Tiina Ranta.

Lisätietoja:
Turvallisuuspäällikkö Tiina Ranta, Laurea-ammattikorkeakoulu, 046 856 7891

Kuvat

Kuvassa Laurea-ammattikorkeakoulun turvallisuuspäällikkö Tiina Ranta
Kuvassa Laurea-ammattikorkeakoulun turvallisuuspäällikkö Tiina Ranta
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Laurea
Laurea
Ratatie 22
01300 Vantaa

09 8868 7150http://www.laurea.fi
Laurea on Uudenmaan alueella toimiva uutta osaamista tuottava palveluinnovaatioiden ammattikorkeakoulu, joka toteuttaa työelämäläheistä koulutusta, aluekehitystä ja T&K-toimintaa Learning by Developing (LbD) -toimintamallilla. Laurean palveluksessa on noin 500 henkilöä ja opiskelijoita on noin 8000.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Laurea

Glamouria ja rajojen ylittämistä: Laurea ja Red Carpet yhteistyöhön14.3.2019 09:25:35 EET | Tiedote

Laurea-ammattikorkeakoulu ja Red Carpet Film Festival ovat aloittaneet yhteistyön. Laurean opiskelijat ovat aktiivisessa roolissa loppukesällä 2019 Hyvinkäällä järjestettävän elokuvafestivaalin järjestämisessä. Yhteistyö perustuu laurealaiseen kehittämispohjaisen oppimisen malliin, jossa opiskelijoiden oppiminen viedään aitoihin työelämän tilanteisiin. -Yritysten kanssa tehtävät kehittämisprojektit ovat Laurealle jo tavaramerkki, kertoo rehtori, toimitusjohtaja Jouni Koski. -Olemme jo vuosikymmenten ajan yhdistäneet oppimisen aitoihin työelämän kehittämishankkeisiin, joista hyötyvät niin opiskelijat kuin toimeksiantajatkin. Sitoutumisemme Red Carpet -festivaaliin on osa Laurean seutukaupunkiyhteistyötä Uudellamaalla. Koulutuksen, tutkimuksen ja aluekehityksen palveluille on suuri tarve Uudenmaan keskeisissä aluekeskuksissa. -Red Carpet -festivaalin periaatteisiin kuuluu erilaisten rajojen ylittäminen, kertoo festivaalin perustaja, taiteellinen johtaja Antti Luusuaniemi. Ideologiamme on

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye