Väitös: EU on kasvattanut päästöjään satoja miljardeja maksaneiden ilmastotoimiensa aikana
Globaalit päästöt ovat kasvaneet Kioton ilmastosopimuksen aikana sekä absoluuttisesti että suhteellisesti. Vaikka EU on pysynyt itselleen asettamissaan päästövähennystavoissa, lisääntynyt tuonti EU:n ulkopuolelta nollaa kotoperäiset vähennykset.
– Kun kulutus otetaan huomioon, kokonaisuuden kannalta EU on kasvattanut päästöjään. Yksi ilmastopolitiikkamme valuvioista onkin ollut se, että kohteena ovat tuotannon eivätkä kulutuksen päästöt. Näin olemme ulkoistaneet päästöjä ja samalla valitettavasti myös työpaikkoja, toteaa Helsingin yliopiston bio- ja ympäristötieteellisessä tiedekunnassa väittelevä Eija-Riitta Korhola.
Korholan mukaan hyvää ilmastopolitiikkaa ei voida saada aikaan ilman tasatahtisia vähentämistoimia. Muuten päästövähennys täällä uhkaa muuttua päästöjen kasvuksi toisaalla. Tähän viittaavat myös kansainvälisen kaupan tilastot.
– Jatkamista samalla linjalla on kuitenkin perusteltu sillä, että ennen pitkää muut seuraisivat EU:n esimerkkiä. Tälle ei ole näyttöä. Isot päästäjät ovat jo kauan sitten valinneet toisenlaisen strategian, sillä EU:n päästökattoja asettavaa politiikkaa pidetään kalliina ja tehottomana.
Korholan mukaan päästökauppaa ei tulisi kuitenkaan teilata päästöjen vähentämisen välineenä.
– Se voisi toimia hyvin ilmansaasteiden vähentämisessä, erityisesti Kiinassa ja Intiassa, sillä se maksaisi itsensä takaisin välittöminä terveysvaikutuksina.
Päästökattojen sijaan päästölattia
Eija-Riitta Korhola katsoo väitöskirjassaan, että jos EU haluaa maailmanlaajuista sopimusta, sen tulisi mennä Pariisin ilmastokokoukseen ripustautumatta Kioto-malliin.
– Päästökattojen sijasta voitaisiin harkita "päästölattiaa", järjestelmää, joka suosii puhtainta tuotantoa asettamatta puhtaalle kasvulle rajaa. Samalla tulisi ottaa askeleita kohti laajempaa ympäristöpolitiikkaa eikä redusoida kaikkea ilmasto-ongelmaksi.
_______________
FL Eija-Riitta Korhola väittelee 15.11.2014 kello 12 Helsingin yliopiston bio- ja ympäristötieteellisessä tiedekunnassa aiheesta "Climate Change as a Political Process - The Rise and Fall of the Kyoto Protocol:" (Kioton pöytäkirjan nousu ja tuho: Ilmastonmuutos poliittisena prosessina). Väitöstilaisuus järjestetään osoitteessa Helsingin yliopiston päärakennus, Pieni juhlasali, Fabianinkatu 33.
Väitöskirja on myös luettavissa E-thesis-palvelussa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eija-Riitta Korhola, erkorhola@gmail.com, puh. 040 536 0326
Tiedottaja Elina Raukko, elina.raukko@helsinki.fi, puh. 050 318 5302
Linkit
Tietoja julkaisijasta

PL 3
00014 Helsingin yliopisto
02941 22622 (mediapalvelu) 02941 911 (vaihde) (vaihde)https://www.helsinki.fi/fi/yliopisto
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Helsingin yliopisto teki positiivisen tuloksen vuonna 202416.4.2025 11:59:51 EEST | Tiedote
Operatiivinen tulos oli 1,1 miljoonaa euroa. Sijoitustoiminnan ylijäämä nosti kokonaistuloksen 99 miljoonaan euroon.
Uusi korjausopas auttaa kohentamaan digitaalista yhteiskuntaa15.4.2025 13:11:23 EEST | Tiedote
Potilastietojärjestelmä Apotti ei lunasta lupauksiaan ja tekoälyhankkeita kaatuu. Algoritmi syrjii, joten se pitäisi korjata. Tutkimushankkeessa koostettu opas kertoo, miten voimme tehdä parempia algoritmisia järjestelmiä.
Mielenterveyshäiriöt vähentävät todennäköisyyttä tulla vanhemmiksi15.4.2025 11:39:29 EEST | Tiedote
Uusi tutkimus on havainnut yhteyden yleisten mielenterveyshäiriöiden, kuten masennuksen ja ahdistuksen, ja vanhemmaksi tulemisen todennäköisyyden välillä Suomessa.
Lihavuusleikkaus tuo pitkäaikaisia terveyshyötyjä9.4.2025 08:47:08 EEST | Tiedote
Merkittävä painonpudotus lihavuusleikkauksen avulla tuo terveyshyötyjä silloinkin, kun paino nousee osittain takaisin.
Opettajien työhyvinvointi parantunut8.4.2025 09:59:12 EEST | Tiedote
Helsingin yliopiston seurantatutkimus osoittaa opettajien työhyvinvoinnin lähteneen usean vuoden jälkeen nousuun. Kahdesti vuodessa OAJ:n jäsenille tehtävä kyselytutkimus aloitettiin viisi vuotta sitten, koronakeväänä 2020. Selvä käänne parempaan tapahtui viime vuonna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme