Kepa ry

Leikkaukset supistavat kehitysjärjestö Kepan toimintaa rajusti

Jaa
Kepan työ Mekongin alueella ja Nicaraguassa päättyy, vapaaehtoistyön ohjelma loppuu, kampanjointi ja koulutukset vähenevät

Hallituksen leikkaukset osuvat rajusti kehitysyhteistyön katto- ja asiantuntijajärjestö Kepan toimintaan. Kepan Helsingin toiminnoista ja lähetettyjen työtekijöiden pesteistä vähenee yhteensä 22 henkilötyövuotta. Alun perin yt-neuvottelujen alkaessa vähennystarpeeksi arvioitiin 25-35 henkilöä. Irtisanottavien määrää on pystytty pienentämään esimerkiksi lomautuksilla ja eläköitymisillä. Kepan koko henkilöstö lomautetaan vuosittain kahdeksi viikoksi, ja johto tarvittaessa neljäksi viikoksi.

Näiden henkilöstövaikutusten lisäksi Kepan kehitysmaissa sijaitsevien maatoimistojen paikalta palkatusta työvoimasta vähenee noin 13 henkilöä. Kepalla on maatoimisto Nicaraguassa, Mosambikissa ja Tansaniassa sekä aluetoimisto Mekongilla. Leikkausten takia Kepan työ Nicaraguassa ja Mekongilla päättyy, ja Tansaniassa sekä Mosambikissa työ jatkuu pienemmin resurssein.

"Etelässä työtä on tehty etenkin demokratian, kansalaisyhteiskunnan ja hyvän hallinnon vahvistamiseksi, verovälttelyn estämiseksi, ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi ja ihmisoikeuksien edistämiseksi. Kepa on tehnyt kehitysyhteistyötä juuri niissä aiheissa, joita Suomen hallituskin ohjelmassaan painottaa. Silti hallitus pakottaa järjestöt leikkaamaan näiltä aihealueilta - sillä muutakaan emme voi. Se tuntuu todella ristiriitaiselta", sanoo Kepan toiminnanjohtaja Timo Lappalainen.

Leikkausten takia Kepa joutuu vähentämään merkittävästi muun muassa koulutustoimintaansa ja kampanjointia. Lisäksi 20-vuotistaivaltaan juuri juhlinut Etelän vapaaehtoisohjelma Etvo ja kymmeniä nuoria vuosittain osallistanut Kansalaisvaikuttajan koulutusohjelma päättyvät.

Kepa on asiantuntijaorganisaatio ja kehitysyhteistyötä sekä globaalikasvatusta tekevän 300 järjestön kattojärjestö. Kepa tukee järjestöjä koulutuksella ja neuvonnalla niin, että niiden tekemä kehitysyhteistyö ja globaalikasvatus on laadukasta ja tuloksellista. Kepa julkaisee myös Maailman Kuvalehteä ja järjestää kansalaisjärjestöjen kanssa yhdessä Maailma kylässä -festivaalia sekä tapahtumia ympäri Suomea.

Kepa on perustettu 1985, ja tänä vuonna järjestön toimintaa tuettiin ulkoministeriön kehitysyhteistyövaroista noin kuudella miljoonalla eurolla. Ensi vuonna Kepan budjetti supistuu hallituksen ilmoittamien leikkausten takia noin 2,3 miljoonaa euroa. Kaikkiaan Kepalla on ollut 80 työntekijää, joista 28 on työskennellyt kehitysmaissa.

Kehitysyhteistyön rahoituksesta leikataan ensi vuonna yhteensä noin 400 miljoonaa. Erityisen rankasti leikkaukset osuvat juuri kansalaisjärjestöihin, joiden tuesta vähennetään kerralla noin 40 prosenttia.

"Leikkaukset tarkoittavat käytännössä sitä, että varsinaiseen kehitysyhteistyöhön käytetyistä varoista lähtee noin puolet, vaikka juuri nyt, ennennäkemättömän pakolaiskriisin keskellä kehitysyhteistyötä tarvittaisiin enemmän kuin koskaan. Nopeasti toteutettavat leikkaukset ovat kohtuuttoman rajut, ja ne halvaannuttavat koko kehitysyhteistyön ja humanitaarisen avun", Lappalainen sanoo.

Lisätietoja

Timo Lappalainen
Toiminnanjohtaja
timo.lappalainen@kepa.fi
050 317 6700

Tietoja julkaisijasta

Kepa ry
Kepa ry
Elimäenkatu 25–27 (5. krs)
00510 Helsinki

+358 9 584 233http://www.kepa.fi
Kepa on yli 300 kansalaisjärjestön kattojärjestö ja globaalien kehityskysymysten asiantuntijajärjestö

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kepa ry

EMBARGO 1.11. klo 9.00. Kehityspolitiikan tulosraportti: Järjestöjen kehitysyhteistyö on tuloksellista, erityiskiitosta saa työ hauraissa maissa1.11.2018 09:00:00 EET | Tiedote

Tänään julkaistu Kehityspolitiikan tulosraportti osoittaa, kuinka Suomen kehitysyhteistyöllä on saatu aikaan tuloksia köyhyyden ja eriarvoisuuden vähentämiseksi. Yhä useampi kehittyvissä maissa asuva saa puhdasta vettä, yhä useampi nainen saa mahdollisuuden ehkäisyyn ja yhä useampi lapsi pääsee yläkouluun. Järjestöjen työ tavoittaa erityisesti vaikeimmissa olosuhteissa eläviä ihmisiä.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye