Akavan Erityisalat

Ilmaiset työnäytteet askel kohti halpamarkkinoita?

Jaa

– Hallituksen työllisyyspakettiin kuuluva ”työnäyte-palvelu” voi olla askel kohti halpatyömarkkinoita. Emme voi kannattaa uudistusta, vaikka sen tarkoitus on hyvä eli työpaikkojen lisääminen, sanoo toiminnanjohtaja Salla Luomanmäki Akavan Erityisaloista.

– Edustamillamme kulttuuri-, viestintä-  ja museoaloilla on jo nyt perinnettä ilmaisen työn teettämiseen. Viimeksi tästä saatiin kouriintuntuva esimerkki, kun opetus- ja kulttuuriministeriö koitti palkata graafikon ruokapalkalla kahden päivän ammattitehtäviin.

– Museoalalla taas toistuvana kesäongelmana on, että opiskelijoilla teetetään ammattitehtäviä palkalla, joka ei ole lähellekään työehtosopimuksessa sovittua tasoa.

– Työnäyte-palvelu sementoisi ajattelun, että ammattityötä voi teettää ilman oikeudenmukaista korvausta.

– Vaikka työnäytteen antaminen olisi vapaaehtoista, käytännöstä tulee helposti normi, johon kaikkien on suostuttava. Sillä miten pärjäisivät rekrytointikierroksella ne, jotka eivät ilmaiseen työnäytteeseen suostuneet? Ilmaista työtä saisivat varmasti tehdä erityisesti nuoret, jotka eivät pysty aikaisemmalla työkokemuksella osoittamaan osaamistaan.  

– Työnäytteen ideassa hallitus sälyttää jälleen vastuun yksilölle ja työntekijälle. Työntekijän on joustettava ja annettava ammattitaitoaan ilmaiseksi. Korvaukseksi voi tulevaisuudessa saada työpaikan – tai olla saamatta. Työnantajan vastuu jää toiveen tasolle. Jonkun on tuotava esille työntekijän suojeluperiaatetta, koska hallitus ei sitä tee, Salla Luomanmäki sanoo.

– Sitra on esittänyt, että työnäytettä voisi tehdä esimerkiksi 3-4 kuukautta. Tämä on pitkä aika. Miksi työntekijän soveltuvuuden arviointiin ei käytetä koeaikaa, joka on juuri tätä varten jo olemassa?

Lisätietoja: toiminnanjohtaja Salla Luomanmäki, Akavan Erityisalat, puh. 040 700 7800, salla.luomanmaki@akavanerityisalat.fi

Yhteyshenkilöt

Anna Joutsenniemi, viestintäpäällikkö, anna.joutsenniemi@akavanerityisalat.fi, puh. 040 525 8582

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Akavan Erityisalat
Akavan Erityisalat
Maistraatinportti 4 A
00240 HELSINKI

http://www.akavanerityisalat.fi

Akavan Erityisalat on kulttuurin ja hallinnon sekä viestinnän, liike-elämän ja hyvinvoinnin aloilla asiantuntija- ja esihenkilötehtävissä toimivien ammattiliitto, johon kuuluu 19 jäsenjärjestöä. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Akavan Erityisalat

Kysely: Joka toinen johdon assistentti kokee epäasiallista kohtelua23.4.2025 09:53:35 EEST | Tiedote

Osaamisen vähättelyä, häirintää, tytöttelyä, arvostuksen puutetta työtehtävien vuoksi. Epäasiallista kohtelua on työurallaan kokenut 52 prosenttia johdon assistenteista, ilmenee Akavan Erityisalojen jäsenjärjestö Skillan kyselystä. Jopa 28 prosenttia johdon assistenteista raportoi kokeneensa epäasiallista kohtelua viimeisen vuoden aikana. Skilla ry nostaa hallinnon asiantuntijoiden ja assistenttien päivänä 23. huhtikuuta esiin huolen jäsenistönsä työelämässä kohtaamasta epäasiallisesta kohtelusta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye