Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ryMaa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Metsänkäsittelymenetelmien monipuolistamisessa ollaan metsänomistajan asialla

Jaa
MTK:n metsäjohtokunta on tyytyväinen metsänkäsittelyn monipuolistamistyöryhmän linjauksiin.

MTK-TIEDOTE 19.1.2011

Metsänkäsittelymenetelmien monipuolistamisessa ollaan metsänomistajan asialla

MTK:n metsäjohtokunta on tyytyväinen metsänkäsittelyn monipuolistamistyöryhmän linjauksiin.

- Metsänomistaja tarvitsee päätöksentekonsa tueksi aiempaa enemmän tietoa eri metsänkäsittelyvaihtoehtojen hyödyistä, vaikutuksista ja riskeistä. Metsänomistajalta vaaditaan siis omien tavoitteidensa tunnistamista ja taloudellista osaamista. Metsänomistajille suunnattavaa neuvontaa ja palveluja tuleekin monipuolistaa. Tässä on haastetta koko metsäsektorille, MTK:n metsäjohtokunta toteaa.

Metsäjohtokunta muistuttaa, että metsänomistajien omilla yhdistyksillä on parhaat valmiudet tarjota metsänomistajille näiden tavoitteiden mukaisia palveluita ja tietoa eri vaihtoehdoista.

Työryhmän tärkein linjaus oli, että koska metsätalous on elinkeinotoimintaa, tulee metsänomistukseen ja metsäyrittäjyyteen liittyvää metsänkäsittelyn säätelyä vapauttaa. Tämä on vähintäänkin kohtuullista, sillä eihän muitakaan elinkeinoja säädellä näin tiukasti lailla. Työryhmän mielestä on luotettava aikaisempaa enemmän metsäomistajien omaan harkintaan, tavoitteiden asettamiskykyyn, päätöksentekoon sekä vastuuseen omien metsävarojensa hoidossa ja arvon säilyttämisessä.

Metsälaki kuitenkin tarvitaan ehdottomasti. Metsänomistajien oikeusturva ja maamme kansainväliset sitoumuksetkin edellyttävät, että meillä on metsälainsäädäntö.

Työryhmän ehdotus on linjassa laajemman yhteiskunnallisen kehityksen kanssa. Tutkimusten mukaan metsänkasvatuksen aineettomat arvot ovat nousseet yhä enemmän taloudellisten tavoitteiden rinnalle. Toisaalta osa metsänomistajista edellyttää sijoitukselleen nykyistä suurempaa taloudellista tuottoa. Myös yhteiskunnan arvot ja tavoitteet, jotka liittyvät uusiutuvien luonnonvarojen hyödyntämiseen, ovat muuttuneet.

Metsien käsittelyn menetelmien monipuolistamista pohtinut työryhmä luovutti raporttinsa 19.1. MMM:n asettaman työryhmän tarkoituksena oli arvioida miten metsien käsittelyn menetelmiä tulee monipuolistaa ottaen huomioon metsänomistajien tavoitteet ja metsien kestävän hoidon ja käytön. Työryhmäraportti liittyy metsälain uudistamiseen.

Lisätietoja: metsäjohtaja Juha Hakkarainen puh. 0400 870 867

Tietoja julkaisijasta

Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Simonkatu 6
00100 HELSINKI

020 4131http://www.mtk.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

MTK ja Sahateollisuus toivat metsien ilmastohyödyt näkyviin Brysselissä – paine LULUCF-päätösten muuttamiseen kasvaa25.4.2025 10:16:33 EEST | Tiedote

Maankäyttösektorin päästöjä koskevaa LULUCF-säädöstä arvioidaan komission työohjelman mukaan tänä vuonna. MTK ja Sahateollisuus perustelivat aktiivista metsien hoitoja ja käyttöä sekä kilpailukykyisen sahateollisuuden merkitystä Brysselissä torstaina pidetyssä seminaarissa. ”Komission on tunnustettava tosiasiat ja todettava, että metsien hiilinieluihin perustuvalta politiikalta on pudonnut pohja pois”, vaati MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila.

MTK:n terveiset hallituksen kehysriihelle: ”Pidetään kiinni Suomen vahvuuksista, uskalletaan tarttua uuteen kasvuun”17.4.2025 09:37:54 EEST | Tiedote

Muuttuneessa maailmassa Suomen talous ja maan elinkeinotoiminta ovat uudessa ja osin arvaamattomassa tilanteessa. Ensi viikolla puoliväliriiheensä kokoontuvan hallituksen on välttämätöntä pitää kiinni Suomen olemassa olevista vahvuuksista. Toisaalta hallituksen on kyettävä tarttumaan tunnistettaviin, uusiin kasvumahdollisuuksiin, kuten uusiutuvan energian eri muotoihin, puhtaisiin teknologioihin ja matkailuun. Uusi kasvu syntyy markkinoilta ja reilulla lainsäädännöllä turvatusta toimintaympäristöstä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye