NYT RANKATAAN SUOMALAISET VIESTINTÄTOIMISTOT

Jaa
LEHDISTÖTIEDOTE Suomalaiset viestintätoimistot ottavat mittaa toisistaan MTL Communications Awards -kilpailussa, joka järjestetään tänä vuonna ensimmäistä kertaa. Esiin marssitetaan parhaimmat suomalaiset viestintätyöt, joista kilpaillaan seitsemässä eri kategoriassa. MTL Communications Awards -juhlassa 3.11.2011 palkitaan myös vuoden viestintätyö sekä vuoden viestintätoimisto. Kilpailun järjestää Markkinointiviestinnän Toimistojen Liitto MTL ry:n viestintätoimistojen toimialaryhmä.

Suomalaisen viestintäalan osaaminen on vankkaa ja viestinnällä saavutetaan merkittäviä tuloksia, joita päästään ensimmäistä kertaa vertailemaan kaikille viestintätoimistoille avoimessa kilpailussa. Markkinointiviestinnän Toimistojen Liitto MTL ry:n viestintätoimistojen toimialaryhmä palkitsee vuoden viestintätyön sekä vuoden viestintätoimiston. Lisäksi viestintätöitä voidaan ilmoittaa seitsemään eri kilpailukategoriaan, jotka ovat B2B-, B2C-, vaikuttaja-, talous- ja sijoittajaviestintä, yhteiskunnallinen viestintä, muutos- ja kriisiviestintä sekä sisäinen viestintä.

- Viestintätoimistojen työ näkyy vastuullisina tekoina, inspiroivina ajatuksina ja tavoitteita tukevana julkisuutena yhteiskunnassa ja organisaatioissa. Viestinnällä rakennetaan vaikuttavuutta ja vaikutusvaltaa, se on vastuullista johtamista ja markkinan rakentamista. Kilpailun tavoitteena on nostaa esiin ja tunnetuksi viestintätoimistojen ammattilaisten tarjoamien palvelujen laajuus, merkitys ja liiketaloudelliset hyödyt. Tavoitteemme on vahvistaa suomalaisten organisaatioiden asemaa avoimessa globaalissa taloudessa, sanoo ryhmän hallituksen puheenjohtaja Christina Forsgård .

Kilpailun tuomariston muodostavat viestintäalan vahvat vaikuttajat ja asiantuntijat. Tuomariston jäseninä toimivat Innovaatiojournalismin seuran hallituksen jäsen, taloustoimittaja Jyrki Alkio , Kone Oyj:n markkinointi- ja viestintäjohtaja Anne Korkiakoski , ProCom ry:n toimitusjohtaja Elina Melgin , Wärtsilä Oyj:n viestintäjohtaja Atte Palomäki , professori Alf Rehn ja Pääomasijoittajayhdistyksen puheenjohtaja Artturi Tarjanne . Tuomariston puheenjohtajana toimii MTL:n toimitusjohtaja Tarja Virmala .

Kilpailun voittajat julkistetaan MTL Communications Awards -juhlassa Helsingin Pörssitalolla 3.11.2011.

Lisätietoja:
Puheenjohtaja Christina Forsgård
MTL ry:n viestintätoimistojen toimialaryhmä
gsm 040 571 9192
christina@netprofile.fi

www.mtl.fi

Tietoja julkaisijasta

MTL ry - Markkinoinnin, teknologian ja luovuuden liitto
MTL ry - Markkinoinnin, teknologian ja luovuuden liitto
Eteläranta 10
00130 HELSINKI

info(a)mtl.fihttp://www.mtl.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta MTL ry - Markkinoinnin, teknologian ja luovuuden liitto

Kurion Zero Exclusionista vuoden viestintätyö ja Kuriosta vuoden viestintätoimisto29.10.2020 22:29:33 EET | Tiedote

Kurion Mantsiselle ja Nesteelle toteuttama Zero Exclusion valittiin Vuoden viestintätyöksi Finnish Comms Awards 2020 -kilpailussa. Vuoden viestintätoimistona palkittiin sosiaalisen median toimisto Kurio, Vuoden ajatusjohtajana Kuntarahoituksen pääekonomisti Timo Vesala sekä parhaana pitchaajana Vilja Vehkaoja ja Vuoden viestintäkonsulttina Susanna Isohanni Viestintätoimisto Drumista.

VILLIVISION ANNA LEHTISALO MTL:N HALLITUKSEN JOHTOON28.11.2019 15:00:00 EET | Uutinen

Villivision toimitusjohtaja ja partner Anna Lehtisalo on valittu Markkinoinnin, teknologian ja luovuuden liitto MTL ry:n hallituksen uudeksi puheenjohtajaksi. Lehtisalo on toiminut MTL:n hallituksen jäsenenä viimeisen vuoden ajan ja aloittaa puheenjohtajan tehtävässä ensi vuoden alussa. Lehtisalo jatkaa viime kaudet hallitusta ansiokkaasti luotsanneen viestintätoimisto Kreabin toimitusjohtaja Mikael Jungnerin työtä.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye