
Tutkimus: Joka kolmas toimistotyöntekijä ottaa kännykän mukaansa vessaan – pöntöllä ollaan useimmiten Facebookissa
Peräti 33 prosenttia toimistotyöntekijöistä ottaa kännykän mukaansa työpaikalla vessassa käydessään, selviää hygieniapalveluihin erikoistuneen Initialin teettämästä kyselytutkimuksesta*.
Kännykän kuljettaminen mukanaan vessaan on haitallista, koska vessassa likaantuneen puhelimen kautta bakteerit leviävät toimistoon, vaikka työntekijä muuten huolehtisi käsihygieniastaan.
– Jos vessassa pyyhkimisen jälkeen jatkaa kännykän käyttöä tai vaikka vain tarttuu puhelimeen ennen käsienpesua laittaakseen sen taskuunsa, tarttuvat pöpöt pesemättömistä käsistä puhelimen pintaan. Likaisesta puhelimesta bakteerit tarttuvat sitten pestyihin käsiin ja bakteerien leviäminen jatkuu, sanoo Erja Hietala Initialilta.
Tutkimuksesta selvisi, että kännykkänsä vessaan tuovista 55% käyttää Facebookia, 43% WhatsAppia, 15% pelailee Candy Crushia ja 9% Pokémon Go:ta.
Etenkin miehet ottavat puhelimen mukaansa pöntölle: kyselyyn vastanneista miehistä 42% sanoi ottavansa puhelimen vessaan, naisista pöntöllä puhelinta käyttää joka neljäs.
Suomalaisten hygieniatottumuksia Initial selvitti vuonna 2014 osana pohjoismaista hygieniatutkimusta. Tuolloin 30% suomalaisista myönsi ottavansa puhelimen mukaansa vessaan.
Paitsi likaisista käsistä, bakteerit voivat tarttua puhelimeen, jos se on pöntön lähellä kun vessa vedetään kannen ollessa auki. Kun wc vedetään, veden voimakas virtaus aiheuttaa sen, että pienen pienet bakteerit lähtevät lentoon. Pienimmät pisarat ovat niin pieniä, että ne voivat jäädä ilmaan leijumaan useiksi tunneiksi. Uloste- ja virtsajäämiä voi levitä jopa kuuden metrin päähän wc-pöntöstä.
Likaantuneen puhelimen mukana bakteerit kulkeutuvat ympäri toimistoa. Tutkimuksissa on huomattu, että likaiset kädet voivat tartuttaa pöpöjä jopa viiteen eri pintaan, kuten ovenkahvoihin, pöytiin ja näppäimistöön.
Initialin tutkimuksesta selvisi myös, että 37% heistä, jotka eivät pese käsiään aina vessassa käynnin jälkeen, sanoi syyksi kiireen.
– Huolelliseen saippuointiin menee 20–30 sekuntia aikaa, Hietala muistuttaa.
*Initialin teettämään tutkimukseen otti osaa 5000 toimistotyöntekijää Iso-Britanniasta, Saksasta, Ranskasta, Australiasta ja Malesiasta.
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Erja Hietala, Initial
Sähköposti: erja.hietala@rentokil-initial.com
Puh. 020 7893 258
Tietoja julkaisijasta
Initial
Initial on maailman johtava hygieniatuotteita ja -palveluita tarjoava yritys, joka toimii yli 40 maassa. Initial tarjoaa ympäristöystävällisiä ja innovatiivisia ratkaisuja suurille ja pienille yrityksille eri toimialoilla, kuten ministeriöissä ja kouluissa. Palvelu- ja tuotevalikoimaista löytyy hygieniaratkaisuja niin käsi- kuin wc-hygieniaan. www.initial.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Initial
Tervehdi turvallisesti: kuusi hygieenistä vaihtoehtoa kättelylle13.10.2016 08:50:00 EEST | Tiedote
Länsimainen kädenpuristus on kohtelias tapa tervehtiä ja hyvästellä, mutta jos kättely tapahtuu pesemättömin käsin flunssakaudella, on se melkoinen terveysriski.
Teinien suosikkikassi on pöpöpesä – muista säännöllinen tyhjennys ja tuuletus16.9.2016 10:00:00 EEST | Tiedote
Suureen suosioon nousseet, kiristysnyöreillä suljettavat jumppakassit voivat olla melkoinen bakteeripesäke, mikäli niitä ei tyhjennetä ja puhdisteta säännöllisin väliajoin. Kasseissa majailevat bakteerit ovat useimmiten suolistoperäisiä kolibakteereja.
Puolitoista kiloa pöpöjä – tervekin ihminen kantaa mukanaan kymmeniä triljoonia bakteereja26.7.2016 09:48:14 EEST | Tiedote
Aikuinen ihminen kantaa mukanaan kymmeniä triljoonia bakteereja. Kiloiksi muutettuna bakteereja on noin puolitoista kiloa. Tämä on täysin normaalia ja monet bakteereista ovat ihmisille elintärkeitä. Ihmiset ja bakteerit elävät symbioosissa keskenään, mutta väärä bakteeri väärässä paikassa voi muodostua hengenvaaralliseksi.
Viisi tuntia vuodessa vessajonossa – riittämättömät wc-tilat miljoonien työtuntien menetyksen takana23.5.2016 12:02:13 EEST | Tiedote
Riittävät ja hygieeniset wc-tilat ovat työpaikalla yksi menestyksen tekijöistä. Wc-tiloista huolehtiminen kannattaa monistakin syistä.
Joka kolmas peruskoululainen jättää käymättä wc:ssä koulussa29.3.2016 14:09:14 EEST | Tiedote
Koulujen wc-tilojen puhtaus on tärkeää oppilaiden viihtyvyyden ja tautien ehkäisemisen kannalta. Hygienia-alan asiantuntija Initialin tutkimuksen* mukaan peräti joka kolmas peruskoululainen jättää käymättä vessassa koulupäivän aikana. Vessakäynnin lykkäämistä aiheuttavat wc-tilojen likaisuus, pahat hajut sekä vessojen huono kunto.