Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ryMaa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Kuitupuu kannattaa kilpailuttaa puukaupassa

Jaa
Suomessa toimiva massa- ja paperiteollisuus takoo huipputulosta. Kotimaista puuta käytetään ennätyksellisesti ja markkinoilla on puulle kysyntää. Metsänomistajien mahdollisuudet kilpailuttaa kuitupuukaupat ovat nyt hyvät. Kilpailutukseen ja katkonnan valvontaan pitää puukaupoissa kiinnittää erityishuomiota, toteaa MTK:n metsäjohtokunta.

Vuonna 2017 yksityismetsissä tehtiin puukauppaa ja hakkuita vilkkaasti poikkeuksellisen hankalista keliolosuhteista huolimatta. Kaikille suunnitelluille investoinneille on hakkuumahdollisuuksien ja puumarkkinoiden toimivuuden näkökulmasta edelleen tilaa.

Tilastokeskuksen tilinpäätöstilaston mukaan Suomessa toimiva massa- ja paperiteollisuus teki vuonna 2016 liiketulosta noin 30 euroa käytettyä raaka-ainekuutiometriä kohden. Sellun, kartongin ja paperin markkinakehityksen perusteella kannattavuus säilyi vuonna 2017 vähintään yhtä hyvänä.

Puun käyttö kasvaa ja hintataso vahvistuu suhdanne-ennusteiden perusteella tänä vuonna edelleen. Metsänomistajan kannattaa hyödyntää massa- ja paperiteollisuuden erinomainen kannattavuus ja kotimaisen puun käytön lisäys kilpailuttamalla kuitupuukaupat.

Korjuun toteutuksessa tukin katkonnan valvonta varmistaa, että arvokasta tukkia ei siirry kuitupuupinoon. - Metsänomistajille kaikki puukaupan ammattiapu löytyy luontevasti paikallisesta metsänhoitoyhdistyksestä, MTK:n metsäjohtokunta muistuttaa.

Yhteyshenkilöt

puheenjohtaja Juha Marttila 050 341 3167
tutkimuspäällikkö Erno Järvinen 040 351 7978

Tietoja julkaisijasta

Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Simonkatu 6
00100 HELSINKI

020 4131http://www.mtk.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

MTK ja Sahateollisuus toivat metsien ilmastohyödyt näkyviin Brysselissä – paine LULUCF-päätösten muuttamiseen kasvaa25.4.2025 10:16:33 EEST | Tiedote

Maankäyttösektorin päästöjä koskevaa LULUCF-säädöstä arvioidaan komission työohjelman mukaan tänä vuonna. MTK ja Sahateollisuus perustelivat aktiivista metsien hoitoja ja käyttöä sekä kilpailukykyisen sahateollisuuden merkitystä Brysselissä torstaina pidetyssä seminaarissa. ”Komission on tunnustettava tosiasiat ja todettava, että metsien hiilinieluihin perustuvalta politiikalta on pudonnut pohja pois”, vaati MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila.

MTK:n terveiset hallituksen kehysriihelle: ”Pidetään kiinni Suomen vahvuuksista, uskalletaan tarttua uuteen kasvuun”17.4.2025 09:37:54 EEST | Tiedote

Muuttuneessa maailmassa Suomen talous ja maan elinkeinotoiminta ovat uudessa ja osin arvaamattomassa tilanteessa. Ensi viikolla puoliväliriiheensä kokoontuvan hallituksen on välttämätöntä pitää kiinni Suomen olemassa olevista vahvuuksista. Toisaalta hallituksen on kyettävä tarttumaan tunnistettaviin, uusiin kasvumahdollisuuksiin, kuten uusiutuvan energian eri muotoihin, puhtaisiin teknologioihin ja matkailuun. Uusi kasvu syntyy markkinoilta ja reilulla lainsäädännöllä turvatusta toimintaympäristöstä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye