Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA

Etla kehittää ennustetyötään: robottiekonomisti mukaan ennustetiimiin

Jaa
Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etla on käynnistänyt talousennusteiden kehittämiseksi uudenlaisen yhteistyön startup-yhtiö Robonomistin kanssa. Robonomist tuo Etlan kuukausittaiseen Suhdannenäkymät-raporttiin jatkossa data-analytiikkaa ja automatisointia, eli suhdannetyöhön liittyy mukaan robottiekonomisti – osana tiimiä.
Markku Lehmus/ ETLA, Juha Itkonen/Robonomist ja Otto Laosmaa/Robonomist.
Markku Lehmus/ ETLA, Juha Itkonen/Robonomist ja Otto Laosmaa/Robonomist.

Robonomist Oy on helmikuussa 2019 perustettu data-analytiikkaan ja asiantuntijatyön automatisointiin keskittynyt yritys, joka rakentaa ohjelmistorobotteja tuottamaan tietoa päätöksenteon tueksi ja automatisoimaan asi antuntijatehtäviä. Robotit ovat kevyitä, pilvessä eläviä algoritmeja, joiden tehtävinä on esimerkiksi datan haku ja siivoaminen. Robotit osaavat siirtää lopputuloksen helposti esitettävään muotoon ja luoda jatkuvasti päivittyviä asiakirjoja.

-        Pilvi- ja julkaisuteknologia on kehittynyt siihen pisteeseen, että täysin räätälöityjen, dataa hyödyntävien robottien toimittaminen on mahdollista kohtuullisella vaivalla ja pienin kustannuksin. Tulevaisuudessa asiantuntijatyön räätälöity automatisointi tuleekin kasvattamaan työn tuottavuutta merkittävästi, sanovat Robonomistin perustajat Juha Itkonen ja Otto Laosmaa.

Juha Itkonen on aiemmin työskennellyt mm. Suomen Pankissa talouden ennustamisen ja digitalisaation parissa sekä kehittänyt tilasto- ja tietojärjestelmiä.Otto Laosmaa puolestaan on työskennellyt data-analyytikkona Bisnodella riski- ja ennustemallinnuksen parissa.

Etlan ennustepäällikkö Markku Lehmus toivoo robottiekonomistin parhaimmillaan vapauttavan asiantuntijatyötä rutiininomaisesta datahausta analysointiin ja datan jalostamiseen ennusteeksi.

-        Ensisijainen tarkoitus on käyttää ekonomistin työpanosta mahdollisimman fiksusti, korostaa Etlan Markku Lehmus.

Etla hyödyntää robottiekonomistia aluksi kokeiluluontoisesti kuukausittain ilmestyvän maksullisen Suhdannenäkymät-raportin laadinnassa.

 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Ennustepäällikkö Markku Lehmus, ETLA, p. 044-549 8455, markku.lehmus@etla.fi
Juha Itkonen, Robonomist Oy, 040-7313576, juha@robonomist.com
Otto Laosmaa, Robonomist Oy, 0400-609014, otto@robonomist.com

Kuvat

Markku Lehmus/ ETLA, Juha Itkonen/Robonomist ja Otto Laosmaa/Robonomist.
Markku Lehmus/ ETLA, Juha Itkonen/Robonomist ja Otto Laosmaa/Robonomist.
Lataa
Markku Lehmus/ETLA
Markku Lehmus/ETLA
Lataa
Juha Itkonen/Robonomist
Juha Itkonen/Robonomist
Lataa
Otto Laosmaa/Robonomist
Otto Laosmaa/Robonomist
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA
Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA
Arkadiankatu 23 B
00100 HELSINKI

09 609 900http://www.etla.fi

ETLA eli Elinkeinoelämän tutkimuslaitos tutkii, ennustaa ja arvioi. Etla on yksityinen, voittoa tavoittelematon asiantuntijaorganisaatio.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA

Kutsu medialle: Voidaanko Suomeen luoda vientivetoinen palkkamalli, jossa julkinen sektori on mukana?24.4.2025 09:51:48 EEST | Kutsu

Elinkeinoelämän tutkimuslaitos on selvittänyt Ruotsin, Tanskan ja Norjan työmarkkinamalleja erityisesti julkisen sektorin palkanasetannan näkökulmasta. Miksi näissä maissa on onnistuttu luomaan vientivetoinen työmarkkinamalli, joka kattaa koko työmarkkinan ja mitkä instituutiot ylläpitävät koordinaatiota? Mitä Suomi voi oppia muiden Pohjoismaiden malleista? Tervetuloa kuulemaan vastauksia näihin kysymyksiin maanantaina 28. huhtikuuta järjestettävään Teams-webinaariin.

Suuri osa entisistä nokialaisista ryhtyi yrittäjäksi – ”Nokia-kokemuksella on ollut positiivinen vaikutus perustettujen yritysten liikevaihdon kasvuun”22.4.2025 09:30:00 EEST | Tiedote

Huomattavan suuri osa, yli 8 prosenttia, entisistä Nokian työntekijöistä ryhtyi myöhemmin yrittäjäksi tai bisnesenkeliksi. Tänään julkaistun Etla-tutkimuksen mukaan erityisen innokkaasti Nokiasta lähteneet perustivat startup-yrityksiä. Tutkimuksessa havaittiin myös, että Nokia-kokemuksella on ollut positiivinen vaikutus yritysten liikevaihdon kasvuun.

Etla-tutkimus: Lääkkeiden alennetusta verokannasta tulisi luopua – nykyinen järjestelmä hyödyttää ensisijaisesti ulkomaisia lääkeyrityksiä17.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote

Apteekkilainsäädäntöä tulisi uudistaa kokonaisuutena yksittäisten muutosten sijasta, todetaan tuoreessa tutkimuksessa. Tänään julkaistussa Etla Muistiossa tutkijat esittävät hallituksen puoliväliriiheen toimenpide-ehdotuksia toimivien apteekkimarkkinoiden edistämiseksi. Tutkijat ehdottavat muun muassa, että lääkkeiden alennetusta arvolisäkannasta luovuttaisiin lääketaksan leikkaamisen sijaan. Lisäksi apteekkitoimiala tulisi siirtää yhteisöverojärjestelmän piiriin, jos apteekkimarkkinoiden määrä- ja sijaintisäätelyä vapautetaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye