Vähävaraisten joulujuhla kutsuu tuhat ruokailijaa Logomoon
Vähävaraisten joulujuhla järjestetään tänä vuonna jo 24. kerran, ja Logomoon illallinen katetaan nyt seitsemättä kertaa. Erillistä ilmoittautumista joulujuhlaan ei ole vaan mukaan mahtuu tuhat ensimmäistä ruokailijaa.
– Ennen Logomoa joulujuhla vähävaraisille järjestettiin Puolalan koululla, jossa tilan pienemmän koon vuoksi piti järjestää kaksi kattausta. Logomossa kattaukseen mahtuu kerralla tuhat ruokailijaa eikä kukaan ole jäänyt ulkopuolelle, kertoo tapahtumaa järjestävän Operaatio Ruokakassi ry:n toiminnanjohtaja Jari Niemelä.
Tilaisuus alkaa kello 17 ohjelmalla. Turun kaupunginjohtajan Minna Arven tervehdyksen ja arkkipiispa Tapio Luoman puheen jälkeen luvassa on tanssiryhmän esitys sekä tuttuja joululauluja Leonard Stenroosin esittämänä. Myös lapsille on suunniteltu omaa ohjelmaa.
Logomo kumppaneineen tarjoaa tilat juhlalle
Logomo yhteistyökumppaneineen tarjoaa sekä tilat juhlaväen käyttöön että osaamistaan tapahtuman järjestämiseksi. Jokaiselle kumppanille on kunnia-asia olla perinteessä mukana.
– Valmistelut tehdään kuin missä tahansa gaalassa. Mahdollisuudesta osallistua tilaisuuden järjestämiseen tulee aidosti hyvä mieli, sanoo Logomon toimitusjohtaja Päivi Rytsä.
– Turvallisuuspuolestamme huolehtiva Securitas on luvannut järjestyksenvalvojiaan tapahtumaan, ja Sunborn Catering keittiötilat. KLV-palvelut huolehtii Logomon siivouksesta ja Bright puolestaan tilaisuuteen tarvittavan esitystekniikan palveluista. Työntekijöille maksetaan toki normaalisti palkkaa, mutta Operaatio Ruokakassille siitä ei kerry mitään kuluja, Rytsä kertoo.
Vähävaraisten joulujuhla Logomossa toteutetaan lähes 300 vapaaehtoisen voimin. Oman panoksensa juhlien järjestämiseen antavat järjestyksenvalvojien lisäksi keittiöhenkilökunta, tarjoilijat, salin puolella auttavat ja ruokakuljetuksista huolehtivat ammattilaiset.
– Vapaaehtoisia on ollut tarjolla paljon, ihmisiltä löytyy hyvää mieltä ja halua auttaa. Myös Logomon lahjan arvo on huikean iso, kiittää Operaatio Ruokakassin toiminnanjohtaja Jari Niemelä.
Juhlan tuntu syntyy viimeistelystä
Juhlaan saadaan lahjoituksina komea kattaus perinteisiä joulupöydän antimia.
– Saamme lahjoituksina muun muassa yli 800 kiloa laatikoita, 80 kiloa lohifileitä, 120 kiloa rosolliaineksia ja yli 300 kiloa kinkkua ja kalkkunaa, kertoo Niemelä.
Tärkeää on Niemelän mukaan juhlassa myös silmänruoka: juhlatunnelmaan panostetaan sekä kattauksessa että tilan koristelussa. Servietit taitellaan pöytiin ja kukat asetellaan paikoilleen.
– Logomossa on kaikki viimeisen päälle laitettu: on pöytäliinat ja posliinit. Koristelu on iso osa juhlaa, Niemelä sanoo.
Vähävaraisten joulujuhla järjestetään Logomossa maanantaina 23.12.2019 kello 17. Paikalle voi saapua kello 16–17.30.
Operaatio Ruokakassi ry on vuonna 2008 perustettu turkulainen pääosin vapaaehtoisvoimin toimiva avustusjärjestö. Operaatio Ruokakassin tehtävänä on keskitetysti hankkia ja toimittaa ruokaa, hygieniatuotteita ja vaatteita jaettavaksi yhdistyksen kanssa yhteistyössä toimivien seurakuntien kautta vähävaraisille ihmisille.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Päivi Rytsä
Toimitusjohtaja, Logomo
050 596 0773
paivi.rytsa@logomo.fi
Jari Niemelä
Toiminnanjohtaja, Operaatio Ruokakassi ry
045 150 2250
jari.niemela@operaatioruokakassi.com
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Logomo on kulttuurin, taiteen ja luovan talouden keskus, joka toimii entisessä VR:n konepajassa rautatieaseman ja ydinkeskustan läheisyydessä Turussa. Logomossa järjestetään konsertteja, kokouksia, seminaareja, kongresseja, teatterinäytöksiä, messuja, näyttelyjä, elokuvaesityksiä sekä erilaisia yksityistilaisuuksia. Logomon toimitiloissa, Byråssa ja Konttorissa, työskentelee päivittäin yli 400 ihmistä 90 yrityksessä. Logomossa on myös taiteilijatyöhuoneita. Vuonna 2018 Logomossa järjestettiin yhteensä yli 1200 tilaisuutta ja kävijämäärä oli 320 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta LOGOMO
Voice of Finlandin livelähetykset alkavat – kotiinpalaajille järjestetty lisäjunavuoro27.3.2025 15:45:48 EET | Tiedote
The Voice of Finlandin livelähetykset kuvataan jälleen huhtikuussa Logomossa. Ensimmäinen livelähetys on ensi viikon perjantaina 4.4. The Voice of Finlandin livelähetykset kuvataan Turussa jo 14. kerran.
Terassikesä palaa Logomon tuttuun ympäristöön – luvassa huippuartisteja ja kansainvälisiä tähtiä10.3.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Logomon Terassikesä tekee odotetun paluun Logomon Teatron laajennetulle terassialueelle heinä-elokuussa 2025. Rakennustöiden vuoksi vuoden 2024 tauon jälkeen tapahtuma palaa tuttuun urbaaniin ympäristöönsä, tarjoten kesän kuumimmat keikat 30.7.–23.8.2025. Luvassa on lähes toistakymmentä ikimuistoista iltaa, joiden esiintyjäkaartiin kuuluu sekä kotimaisia huippuartisteja että kansainvälisiä tähtiä.
Rakastettu ruotsalainen laulaja-lauluntekijä Eva Dahlgren saapuu loppuunmyytyjen Helsingin keikkojen lisäksi konsertoimaan Logomon Teatroon 7.4.20.2.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Ruotsin menestyneimpiin artisteihin lukeutuva ja vastikään Pro Finlandia -palkittu laulaja-lauluntekijä Eva Dahlgren saapuu intiimeille klubikeikoille Suomeen. Helsingin Korjaamon minuuteissa loppuunmyytyjen keikkojen lisäksi Logomon Teatrossa kuullaan artistin 30-vuotisen uran aikana syntynyt toinen englanninkielinen ”Alphabet City Songs – Lost and Found” -albumi kokonaisuudessaan livenä. Turun keikan liput tulevat myyntiin Lippu.fi:ssä maanantaina 24. helmikuuta klo 10.
Turussa syödään rikollisen hyvin: Vares-illalliset saapuvat Logomoon22.1.2025 11:00:00 EET | Tiedote
Suomalaisten suosikkidekkari Jussi Vares astuu uuteen ulottuvuuteen, kun hänen seikkailunsa heräävät henkiin Turun Logomon uudessa MOVE 5D -tapahtumatilassa. Moniaistillinen illalliskokemus yhdistää ruokataiteen ja elokuvan tavalla, jota ei ole ennen nähty Suomessa. Ensimmäiset Rikollisen hyvät Vares-illalliset järjestetään 24.1.2025.
Logomo isännöi jälleen The Voice of Finlandin livelähetyksiä3.12.2024 14:31:42 EET | Tiedote
Suomen suurin ja suosituin laulukilpailu, The Voice of Finland, palaa Turkuun jälleen huhtikuussa, kun tv-ohjelman 14. tuotantokausi huipentuu Logomon suoriin livelähetyksiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme