Nelosella alkaa tänään Lapsi tuntemattoman kanssa - Sateenkaariperheet ry on kumppanuusvanhemmuuden asiantuntija
Nelosen uudessa tv-sarjassa kumppanuusvanhemmuudesta haaveilevat ihmiset tutustuvat toisiinsa, neuvottelevat vanhemmuuden jakamisessa huomioitavista asioista ja tekevät päätöksiä yhteiseen vanhemmuuteen ryhtymisestä. Sateenkaariperheiden joukossa kumppanuusvanhemmuuteen perustuvat perheet ovat aina olleet yleisiä.
Työskennellessämme perheiden kanssa olemme painottaneet avoimia keskusteluja ennen lapsen syntymää. Meille on kertynyt tietoa, mistä asioista kumppanuusvanhempien täytyisi vähintään keskustella ennen lapsen alulle saattamista. Olemme luoneet opasmateriaaleja ja esimerkkipohjia vanhemmuussopimuksille.
"Tarjoamme 10 vuoden aikana kehittämäämme perhevalmennusta, joka kiinnittää huomiota niin juridisiin, sosiaalisiin kuin psyykkisiin kysymyksiin kumppanuusvanhemmuudessa", kertoo vertaistoiminnan koordinaattori, psykoterapeutti Kaisa Niittynen. "Tarjoamme kumppanuusvanhemmuutta pohtiville myös henkilökohtaista neuvontaa ennen lapsen syntymää, sekä psykososiaalista tukea vanhemmuuden jakamisen ongelmiin lapsen syntymän jälkeen."
Vertaistoiminnassa kumppanuusvanhemmat saavat jakaa kokemuksiaan keskenään, ja vanhemmuutta pohtivat kuulevat vertaisten vinkkejä vanhemmuuden jakamiseen. Järjestämme myös infotilaisuuksia kumppanuusvanhemmuudesta, sekä tilaisuuksia, joissa kumppanuusvanhemmuudesta haaveilevat voivat tutustua toisiinsa.
Sateenkaariperheet ry pyrkii jatkossa vahvistamaan omaa kapasiteettiaan neuvoa ja tukea kumppanuusvanhemmuudesta kiinnostuneita. Katso alta linkit kumppanuusvanhemmuutta suunnitteleville suunnattuihin palveluihin.
Työskentelemme päämäärätietoisesti sen eteen, että tulevaisuudessa myös lainsäädäntö ja palvelujärjestelmä huomioisivat paremmin useamman kuin kahden vanhemman vanhemmuuden ja lapsen elämisen kahdessa kodissa. Ennen kaikkea vuoroasumisjärjestelyitä tulee huomioida paremmin.
Lapsenhuoltolain uudistus toi mukanaan uusia mahdollisuuksia kumppanuusvanhempien perheisiin. Tärkein uudistus oli lapsen tapaamisoikeus juridisten vanhempien lisäksi tosiasialliseen vanhempaan.
"Marinin hallituksen tulisi mahdollistaa juridinen vanhemmuus useammalle kuin kahdelle vanhemmalle osana vanhemmuuslain säätämistä", vaatii toiminnanjohtaja Juha Jämsä. "Tällä hetkellä lapsella ei ole oikeutta kaikkiin vanhempiinsa niissä perheissä, joissa on useampia kuin kaksi vanhempaa."
Lapsi- ja perhepalveluiden ammattilaisten osaamista pitää kehittää sekä tiedollisesti, asenteellisesti että työtavallisesti. Tällä hetkellä ammattilaisilla on hyvin vähän osaamista siinä, miten eri osoitteissa asuvia vanhempia tuetaan silloin, kun lapsi on aivan pieni. Vastaavasti kolmen tai useamman vanhemman vanhemmuuden tukemisessa tulee usein vastaan myös puuttuvat työtavat toimia useamman vanhemman kanssa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha Jämsätoiminnanjohtaja
Puh:044 997 1956juha.jamsa@sateenkaariperheet.fiLinkit
- 1. Tietoa ja ohjeita kumppanuusvanhemmuutta pohtiville
- 2. Henkilökohtaista neuvontaa ja tukea kumppanuusvanhemmuuden suunnitteluun ja perheen ongelmatilanteisiin
- 3. Sateenkaariperheet ry:n perhevalmennuksessa käsitellään kumppanuusvanhemmille olennaisia kysymyksiä
- 4. Neuvoja byrokratiaan - Uuden lapsenhuoltolain mahdollisuudet kumppanuusvanhemmille
- 5. Kumppanuusvanhemmuus-pikadeitit ja muun vertaistoiminnan tapahtumat löydät uusimmasta uutiskirjeestä
- 6. Vanhemmuuslain huomioitava useamman vanhemman perheet
Tietoja julkaisijasta
Sateenkaariperheet ry on vuonna 1997 perustettu lastensuojelu- ja perhejärjestö. Se toimii Suomen sateenkaariperheiden lasten ja vanhempien sekä perhettä suunnittelevien ja vanhemmuudesta kiinnostuneiden ihmisten kontaktifoorumina, vertaistuen tarjoajana, oikeuksien puolustajana, tiedonvälittäjänä ja edunvalvojana sekä perheiden kanssa työskentelevien ammattilaisten kouluttajana.
Sateenkaariperheet ry hallinnoi kaikkien sateenkaarijärjestöjen yhteistä Perhesuhdekeskusta, joka pyrkii lisäämään hyvinvointia sateenkaarikansan perhesuhteisiin. www.perhesuhdekeskus.fi
Sateenkaariperheet ry haluaa kiinnittää huomiota siihen, että erilaisten perheiden näkökulma tulee lähtökohtaisesti aina huomioida lainsäädäntötyössä, jotta uudistettavat käytännöt huomioivat kaikki lapset ja perheet. Perheiden monimuotoisuutta edustaa yksittäisten perhejärjestöjen lisäksi Monimuotoiset perheet -verkosto, jonka asiantuntemus on lainsäätäjän käytettävissä. www.monimuotoisetperheet.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Sateenkaariperheet ry
Lapsitoiveen toteuttamisesta kaksi vuotta vankeutta ja miljoonasakot – Italia kriminalisoi sijaissynnytyksen21.10.2024 06:01:00 EEST | Tiedote
Kun Suomessa pohditaan keinoja syntyvyyden parantamiseksi, Italiassa perheellistymismahdollisuuksia on alettu rajoittaa. Sijaissynnytyksen kriminalisoinnilla isketään erityisesti sateenkaari-ihmisten ja muiden tahattomasti lapsettomien mahdollisuuksiin perustaa perhe, katsoo ihmisoikeusjärjestö.
Sateenkaarimiesten lapsitoivetta ei saa ohittaa – sijaissynnytyksen laillistamiselle laajaa kannatusta Suomessa17.6.2024 08:50:05 EEST | Tiedote
Ei-kaupallinen sijaissynnytys ei ole Suomessa vieläkään laillista, vaikka sääntelyn tarve on todettu jo yli vuosikymmenen kestäneessä selvittelyssä. Sijaissynnytyksen salliminen saa kannatusta niin asiantuntijoilta, puolueilta kuin kansalaisiltakin. Edunvalvojat toivovat, että sateenkaarimiesten lapsitoiveet otettaisiin vihdoin vakavasti ja sijaissynnytys sallittaisiin.
Tervetuloa Kumppanuusvanhemmaksi-hankkeen loppuseminaariin 28.5.22.5.2024 06:24:00 EEST | Kutsu
Lämpimästi tervetuloa kuulemaan paljon puhututtavasta kumppanuusvanhemmuudesta nelivuotisen hankkeen päätösseminaariin ti 28.5. klo 9:30-12:30. Tilaisuuden teema on oikeudellinen vanhemmuus. Luvassa puheenvuoroja sekä asiantuntijoilta että ihmisiltä, joita teema koskettaa henkilökohtaisesti. Tilaisuudessa tai sovitusti myöhempänä ajankohtana on mahdollisuus mediahaastatteluun.
Kysely paljastaa: sateenkaariperheet eivät voi liikkua vapaasti maailmalla29.4.2024 12:59:08 EEST | Tiedote
Suomalaisista sateenkaariperheistä reilu puolet (58 %) on pelännyt ongelmia matkustaessaan ulkomaille sateenkaariperheenä, kertoo Sateenkaariperheet ry:n tuore kysely. Katse kääntyy kohti kesäkuun EU-vaaleja: Perhesuhteiden tunnustaminen EU-maiden kesken on ollut yksi tämän eurovaalikauden tärkeistä sateenkaaritavoitteista. Komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen teki tavoitteen hyvin tunnetuksi julistaessaan 2020: ”Jos olette perhe yhdessä maassa, olette perhe kaikissa maissa”. Tilanne on monille sateenkaariperheille edelleen päinvastainen.
Suomi sai YK:n lapsen oikeuksien komitealta huonon arvosanan – jätti sateenkaariperheen lapsen korvauksetta4.4.2024 10:00:00 EEST | Tiedote
Suomi karkotti venäläisen sateenkaariperheen lapsen vanhempineen, koska katsoi, että lapsi ei tarvinnut kansainvälistä suojelua. YK lapsen oikeuksien komitea totesi ratkaisussaan vuonna 2021, että Suomi oli loukannut YK:n lapsen oikeuksien sopimuksen kolmea artiklaa. Kyseessä oli ensimmäinen kerta, kun komitea antoi Suomelle langettavan ratkaisun. Tänä keväänä komitea päätti asian seurannan ja antoi arvionsa ratkaisun toimeenpanosta. Arvosanaksi annettiin ”B”, mikä tarkoittaa, että ratkaisu on vain osittain toimeenpantu. Suomi ei esimerkiksi ole maksanut lapselle mitään korvausta, vaikka komitea sitä edellyttikin. Sateenkaariperheet ry on järkyttynyt tapauksen puutteellisesta toimeenpanosta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme