JYU avoin avaa ovensa työttömille ja lomautetuille: Opinnot maksutta vuoden 2021 loppuun saakka

Opiskelu avoimessa yliopistossa kehittää työelämässä tarvittavia valmiuksia. Moni hakee täydennystä koulutukseensa, osa etsii tai opiskelee itselleen uutta urapolkua, toiset tavoittelevat tutkintokoulutuspaikkaa. Epävarmana aikana avoin yliopisto on pystynyt vastaamaan koulutustarpeisiin joustavasti, mikä on näkynyt avoimessa yliopistossa runsaana opiskelijamääränä.
”Koska avoimen yliopiston opinnot ovat maksullisia, osa niistä kiinnostuneista henkilöistä joutuu valitettavasti rajoittamaan opintohaaveitaan taloudellisista syistä. Haluamme nyt tarjota mahdollisuuden tavoitteelliseen opiskeluun myös heille”, avoimen yliopiston johtaja Jukka Lerkkanen sanoo.
Jos opiskelu kuuluu tulevaisuuden suunnitelmiin, kannattaa toimia nyt. Maksuttomuuden edellytyksenä ovat orientaatiokurssin suorittaminen ja todistus työttömyydestä tai lomautuksesta 31.12.2020 mennessä.
Mahdollisuus opintotavoitteiden saavuttamiseen
Kokeilulla halutaan luoda työttömien ja lomautettujen opiskelumahdollisuuksien lisäksi tavoitteellista suhtautumista opiskeluun sekä toimintamallia, jolla opinnot onnistuvat.
”Opiskelu vie aikaa ja vaatii työtä, usein alussa myös opiskelutaitojen oppimista. Siksi opintotavoitteiden toteuttaminen on mahdollista tässä kokeilussa vuoden 2021 loppuun saakka. Ja koska tavoitteet ovat yksilöllisiä, tarjolla on koko Jyväskylän yliopiston avoimen yliopiston opintotarjonta. Siihen voi tutustua opinto-oppaassamme”, Lerkkanen sanoo.
Jyväskylän yliopiston avoimessa yliopistossa on jo pitkään kehitetty ohjauksellisia käytäntöjä niin, että opiskelijat saisivat tarvitsemansa tuen opintojen aikana.
Kaikille avoin ja maksuton Orientaatio jatkuvaan oppimiseen -verkkokurssi, joka on opintojen maksuttomuuden edellytys, on yksi kehittämisen konkreettisista tuloksista. Se valmistaa opiskelijaa onnistumaan opinnoissa muun muassa ohjaamalla opintojen suunnittelussa, ohjaustarpeen arvioinnilla ja tutustuttamalla akateemisen opiskelun vaatimuksiin ja taitoihin.
Kädenojennus myös heille, joilla ei ole korkeakoulututkintoa
Samaan aikaan työttömille ja lomautetuille mahdollistettavien maksuttomien opintojen kanssa Jyväskylän yliopiston avoin yliopisto tarjoaa kädenojennusta henkilöille, joilla ei ole korkeakoulututkintoa tai opiskelupaikkaa. Mahdollisuus 25 opintopisteen opintomaksujen hyvitykseen Jyväskylän yliopiston avoimen väylällä 31.3.2021 mennessä kannustaa tavoittelemaan tutkintoa.
Avoimen väylä on yksi hakutapa yliopistoon. Avoimen väylällä on mahdollista opiskella tutkintotavoitteisesti JYU:n yliopisto-opintoja, jotka voi sisällyttää myöhemmin tutkintoon. Väylällä opiskeleminen on myös tutustumista yliopisto-opiskeluun ja valittuun alaan ennen hakemista tutkintokoulutukseen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jukka Lerkkanen, johtaja, Jyväskylän yliopiston avoin yliopisto
jukka.lerkkanen@jyu.fi, 0400 249 643
Kuvat

Linkit
- JYU avoimen yliopiston opintotarjonta
- JYU avoimen yliopiston verkkosivut
- Kaikille avoin ja maksuton Orientaatio jatkuvaan oppimiseen -verkkokurssi
- Maksuhyvitys väyläopinnoista heille, joilla ei ole korkeakoulututkintoa tai opiskelupaikkaa
- Maksuttomat opinnot työttömille ja lomautetuille vuoden 2021 loppuun saakka
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 tutkinto-opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Väitöstutkimus paljastaa Raamatun kymmenen käskyn roolin yhteiskunnan muodostumisessa klassikkoteoksen valossa25.4.2025 10:39:50 EEST | Tiedote
Mikä tekee yhteiskunnastamme mahdollisen? YTM Jukka Ruokanen selvitti väitöskirjassaan, millaiset tekijät tukevat sosiaalisuuden, yhteisöjen ja yhteiskunnan olemassaoloa saksalaisen politiisen filosofin ja oikeusoppineen Johannes Althusiuksen teoksessa Politica Methodice Digesta. Althusiuksen mukaan yhteiskunta ei synny vain ihmisten toiminnan tai luonnollisten syiden seurauksena – myös Jumalan toimet, kuten kymmenen käskyä, ovat olennaisia yhteiselomme aikaansaamiseksi.
Kansainvälinen konferenssi rakentaa tulevaisuudenuskoa ja selviytymiskykyä23.4.2025 11:00:47 EEST | Tiedote
Ympäristökysymysten lisäksi aikamme yhteiskunnat kamppailevat monimutkaisten sosiaalisten haasteiden kanssa. Lapset, nuoret ja heidän perheensä ovat usein ensimmäisiä, joita tämän hetken yhteiskunnalliset haasteet koettelevat.
Maankäyttö vaikuttaa boreaalisten järvien energialähteisiin17.4.2025 07:10:00 EEST | Tiedote
Järviekosysteemit vastaanottavat valuma-alueelta peräisin olevaa eloperäistä ainesta, joka päätyy mikrobien avustuksella ravintoverkkoon. Jyväskyläläinen tutkijaryhmä selvitti vedyn pysyvien isotooppien avulla maalta peräisin olevan eloperäisen energian määriä. Tutkimuksen mukaan pohjaeläinten ja niitä syövien kalojen maalta peräisin olevan energian määrä oli suurempaa kuin ulappa-alueen eläinplanktonin ja niitä syövien kalojen. Kaikkien kuluttajaryhmien maalta peräisin olevan energian määrä väheni tummista happamista metsäjärvistä kohti reheviä järviä, joiden valuma-alueella on paljon maataloutta.
Tuore väitöstutkimus selvittää, miten tragedia auttaa käsittelemään ilmastokriisiä17.4.2025 06:58:00 EEST | Tiedote
Tragediaa pidetään turhaan vanhentuneena ja jopa kuolleena teatterimuotona, vaikka sillä voisi olla paljon annettavaa ilmastonmuutoksen hahmottamisessa ja sen seurausten käsittelemisessä, toteaa YTM Henna Vainio, joka tutki filosofian väitöskirjassaan tragedian mahdollisuutta ja merkitystä erityisesti ilmastonmuutoksen aikakaudella.
Uusi jättivirus eristettiin Jyväskylässä ensimmäistä kertaa Suomessa16.4.2025 07:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston nanotiedekeskuksen tutkijat ovat ensimmäistä kertaa Suomessa eristäneet jättiviruksen, joka nimettiin Jyvaskylavirukseksi. Löytö osoittaa jättivirusten olevan luultua yleisempiä pohjoisilla alueilla sekä havainnollistaa, että on vielä paljon rakenteita, joiden alkuperää ja toimintoja ei ole kunnolla tutkittu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme