
Eija Ahvon elämäkerta ilmestyy heinäkuussa

Kirjan nimi tulee MTV:n 80-luvun suosikkiohjelman Soitinmenot tunnusbiisistä: Elämän sain soimaan / musiikin vain voimaan / luottaessain sain tien löytää (säv. Aarno Raninen). Tv-ohjelman laulavan näyttelijänelikon muodostivat Eija Ahvo, Susanna Haavisto, Heikki Kinnunen ja Erkki Saarela.
Käytyään koulun Juankoskella – samassa koulussa kuin Juice Leskinen – Eijasta tuli Iskelmälaulun Suomen mestari ja sen jälkeen Kuopion yhteisteatterin näyttelijäharjoittelija. Kun maalaistyttö lopulta uskaltautui Helsinkiin pyrkimään Teatterikouluun, hän sai kurssikavereikseen muun muassa Kari Väänäsen, Matti Pellonpään ja Marjut Komulaisen. Ja opettajakseen Toni Edelmannin, jonka kanssa yhteinen musiikkimatka jatkui 45 vuotta.
Helsingin Kaupunginteatterissa Eija Ahvo teki Shakespearen, Tšehovin, Molièren ja Aleksis Kiven kirjoittamia dramaattista rooleja, mutta myös suuria musikaaleja: Cats, Chicago, Piaf Piaf, Kallion Kimallus... Mistä nuorelle näyttelijälle löytyi aikaa ja energiaa näiden töiden rinnalla käydä laulukeikoilla, tehdä elokuvarooleja, kabareeta ja perustaa perhe? Samaan aikaan hän ryhtyi Unicefin Hyvän tahdon lähettilääksi.
Eijan kalenteri oli vuosikymmeniä täynnä kuin ruotsinlaivan voileipäpöytä, ja jälkiruokapöydällä oli lisäksi kurkkulaulua, itkuvirsiä, shamaanirummutusta... Ja vielä: Susanna Haavisto ja Eija ovat yhdessä kehittäneet Laulunkieli-menetelmän, jolla he metsästävät osallistujan persoonallista ääntä mottonaan "Silmät on sielun peili, mutta ääni on itse sielu".
Eija sai Pro Finlandia -mitalin vuonna 2018.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kustantaja Tarja Tornaeus, tarja.tornaeus@reunalla.fi, puh. 0500 610 762
Kustannustoimittaja Toini Lehto, toini@reunalla.fi
Äänikirjojen tuottaja Jarkko Ryynänen, jarkko@reunalla.fi
Tarja TornaeuskustannusjohtajaREUNA Kustantamo ja kirjakauppa Oy
Puh:0500610762tarja.tornaeus@reunalla.fiKuvat




Linkit
Tietoja julkaisijasta
Reuna Publishing House Oy on 2022 Kouvolan Myllykoskella perustettu kustantamo. Jatkamme Reuna-kustantamon perinnettä ja vaalimme reunalaista henkeä. Reunan tapa toimia on avoin ja yhteisöllinen. Edellä mainittujen lisäksi arvojamme ovat rohkeus, iloisuus, moniarvoisuus ja sosiaalinen oikeudenmukaisuus. Joukossamme on yli 100 kirjailijaa, jotka osallistuvat kirjoittamisen lisäksi toimintaan monin tavoin. Julkaisemme koti- ja ulkomaista kauno- ja tietokirjallisuutta. Emme julkaise sarjakuvia, uskonnollista kirjallisuutta emmekä oppikirjoja.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Reuna Publishing House
Hae Reunan maksuttomalle residenssiviikolle 14.–19.7.20248.3.2024 14:53:45 EET | Tiedote
Kymi Libri -kirjamessuja järjestävä yhdistys Pro Kaakon kirjamessut ry on saanut apurahan, jolla se järjestää neljälle kirjoittajalle maksuttoman residenssiviikon etelä-Kouvolassa, Anjalassa ja Myllykoskella. Viikko sisältää kirjoitusohjausta, kustannustoimittajan palautetta, päivän kirjakaupassa ja Reuna-kustantamossa sekä ryhmän esiintymisen Anjalan kartanon torstaiklubilla 18.7.
Kummalle presidenttiehdokkaalle suosittelisit tätä kirjaa?30.1.2024 13:41:06 EET | Tiedote
Lastenkirja nostaa aikuisten keskusteluun ihmisarvon käsitteen – mutta lapset lukevat sitä kuin mitä tahansa hyvää lasten kuvakirjaa.
Kymi Kantrin esiintyjät julkistettiin25.1.2024 12:52:21 EET | Tiedote
Heinäkuussa Kouvolan Myllykoskelle kokoontuu jälleen stetsonkansaa koko Suomesta. Viidettä kertaa järjestettävä Kymi Kantri -festivaali on Suomen suurin juurimusiikkitapahtuma.
Kerro rakkaimman taulusi tarina!17.1.2024 16:51:28 EET | Tiedote
Kulttuuritalo Wanhalla Rautakaupalla vietetään 23. maaliskuuta omien taulujen päivä. Myllykoskella ja lähellä asuvat voivat tuoda taulunsa yhdeksi päiväksi muiden nähtäville ja kertoa taulun tekijästä, vaiheista ja päätymisestä nykyiselle omistajalle. Kauempana asuvat voivat lähettää taulun tarinan videolla.
Kymi Librin uusi kirjoituskilpailu vie hautausmaalle10.1.2024 13:46:22 EET | Tiedote
Kävelyretki hautausmaalle tai sankarihaudoille saa miettimään elämän ja kuoleman suuria kysymyksiä ja ihmiskunnan historiaa. Teksti hautapaadessa tai erikoinen hautamonumentti saa kuvittelemaan, mikä tarina on kiven takana. Nyt on aika kirjoittaa se!