Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Hyvinvoivat lehmät - maailman parasta maitoa suomalaisille

Jaa
Suomalaiset lehmät tuottavat huippulaatuista maailmanluokan maitoa. Suomessa maidontuotanto perustuu tuotantoeläinten hyvinvointiin, satavuotiseen hygieniatyöhön ja hyvin kasvavan nurmen viljelyyn. * * * Eetu ja Mila Jääskelälle eläinten hyvinvointi on sydämen asia. Jääskeläiset ovat erittäin tyytyväisiä siitä, että voivat tarjota lehmilleen mahdollisuuden laiduntamiseen, koska se on osa niiden lajityypillistä käyttäytymistä. Jääskelän lehmät päästetään laitumelle tänään klo 10 Alavieskassa. * * * Pääset seuramaan tätä lehmien vuoden kohokohtaa suorana. Linkki striimaukseen https://www.youtube.com/watch?v=vpEWc2xxIvM

Suomessa maidontuotanto perustuu hyvin kasvavan nurmen viljelyyn. Nurmi sitoo hiiltä. Lehmä syö päivässä keskimäärin 50-55 kiloa nurmesta tehtyä esikuivattua säilörehua, jota täydennetään väkirehulla. 70 % lehmistä elää pihattonavetassa. Suomalainen maito on huippulaatuista, noin 97 prosenttia tuotetusta maidosta luokitellaan vuosittain parhaaseen luokkaan. Hygieenisen laadun eteen on Suomessa tehty töitä jo 100 vuotta. Kuluttajille laatutyö välittyy muun muassa laadukkaina ja turvallisina tuotteina.

Nurmiviljelyä tutkitaan ja kehitetään parasta aikaa niin, että nurmien hiilensidontaa saataisiin tehostettua.

  • Monivuotisella nurmella on myös oleellinen merkitys maan kasvukunnon parantamisessa. Maitotilalliset ovat laskeneet ahkerasti tilojensa hiilijalanjälkeä ja osallistuneet hiiliviljelijäkoulutuksiin, kertoo maitoasiamies Marjukka Mattio MTK:sta.

Suomalaiset lehmät ovat terveitä

Lähes kaikki suomalaiset lehmät ja maitotilat kuuluvat nautojen terveydenhuoltorekisteriin, Nasevaan. Lehmien terveydenhuoltoa seuraamalla edistetään eläinten terveyttä ja hyvinvointia, vastuullista eläinlääkkeiden käyttöä sekä kansanterveyttä.

  • 70 % lehmistä elää pihattonavetassa, jossa ne voivat vapaasti liikkua, syödä, juoda ja levätä. Uusia parsinavetoita ei ole enää muutamiin vuosiin rakennettu. Alalla on vahva tahtotila lisätä lehmien ulkoilua, sillä se parantaa muun muassa lehmien sorkkaterveyttä, lihaskuntoa ja hyvinvointia, sanoo Mattila.  

Robottilypsy lisääntyy Suomessa. Yli puolet Suomessa tuotetusta maidosta on jo robottien lypsämää. Maitotiloilla on kiinnostusta luomumaidontuotantoon. Luomumaidon osuus on nyt 4 % tuotetusta maidosta.

Maito maistuu suomalaisille

Suomalaiset ovat maidonjuojakansaa – maito maistuu maitona, piimänä, voina tai rasvaseoksena, erilaisina juustoina, rahkoina ja jukurtteina, moninaisina ruuanlaittotuotteina tai vaikkapa kylmänä herkkuna jäätelön muodossa. Maitopäivän aikoihin maasta pukkaavat ensimmäiset raparperit, hapan herkku vaikkapa piirakan päällä muodostaa kermaisen vaniljakastikkeen kanssa unohtumattoman makuparin!

  • Ravitsemuksellisesti maito on monipuolinen tuote, siitä saa kalsiumia, vitamiineja ja hivenaineita sekä proteiinia. Suomessa on pitkään tehty tuotekehitystä, ja maitotuotteiden valikoima on kattava ja monipuolinen – joka makuun ja elämäntilanteeseen löytyy sopiva tuote, sanoo MTK:n ruokamarkkina-asiantuntija Heidi Siivonen. 

Kurkkaa herkulliset maito- ja muut reseptit osoitteessa https://www.mtk.fi/-/lehmatlaitumelle22

Sivuillamme myös esite maidosta: Suomalainen maito – nurmesta se lähtee (pdf): https://www.mtk.fi/-/lehmatlaitumelle22

Lisätietoja:
maitoasiamies Marjukka Mattio, MTK, 050 533 8924
maidontuottaja Eetu Jääskelä, 044 978 6538
maidontuottaja Mila Jääskelä, 050 529 2520
ruokamarkkina-asiantuntija Heidi Siivonen, 040 568 8802

------

Katso myös tiedote: YK:n elintarvike- ja maatalousjärjestö FAO:n organisoimaa Maailman maitopäivää vietetään maanantaina 1.6.2022.  https://www.mtk.fi/-/maailman_maitopaiva_22 

Avainsanat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Simonkatu 6
00100 HELSINKI

020 4131http://www.mtk.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

MTK ja Sahateollisuus toivat metsien ilmastohyödyt näkyviin Brysselissä – paine LULUCF-päätösten muuttamiseen kasvaa25.4.2025 10:16:33 EEST | Tiedote

Maankäyttösektorin päästöjä koskevaa LULUCF-säädöstä arvioidaan komission työohjelman mukaan tänä vuonna. MTK ja Sahateollisuus perustelivat aktiivista metsien hoitoja ja käyttöä sekä kilpailukykyisen sahateollisuuden merkitystä Brysselissä torstaina pidetyssä seminaarissa. ”Komission on tunnustettava tosiasiat ja todettava, että metsien hiilinieluihin perustuvalta politiikalta on pudonnut pohja pois”, vaati MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila.

MTK:n terveiset hallituksen kehysriihelle: ”Pidetään kiinni Suomen vahvuuksista, uskalletaan tarttua uuteen kasvuun”17.4.2025 09:37:54 EEST | Tiedote

Muuttuneessa maailmassa Suomen talous ja maan elinkeinotoiminta ovat uudessa ja osin arvaamattomassa tilanteessa. Ensi viikolla puoliväliriiheensä kokoontuvan hallituksen on välttämätöntä pitää kiinni Suomen olemassa olevista vahvuuksista. Toisaalta hallituksen on kyettävä tarttumaan tunnistettaviin, uusiin kasvumahdollisuuksiin, kuten uusiutuvan energian eri muotoihin, puhtaisiin teknologioihin ja matkailuun. Uusi kasvu syntyy markkinoilta ja reilulla lainsäädännöllä turvatusta toimintaympäristöstä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye