Tietokirjallisuuden Finlandia-palkinnon voittanut Jenni Räinä kirjoitti polttavan ajankohtaisen romaanin soista ja ihmisistä ekokriisin keskellä

Lämmin elokuun alku puristeli suota, jonka tuoksu levisi paksuna heidän ympärilleen. Päällimmäisenä vyöryi suopursujen tahmeus. Ilma oli miltei liian raskasta hengittää.
Juho muuttaa pohjoiseen ja perustaa vanhaan kyläkouluun ekoyhteisön, jonka tavoitteena on suojella ja ennallistaa aikanaan ojitettuja lähisoita. Valokuvaajana maailmalla työskennellyt Hellä palaa samalle paikkakunnalle tekemään kuolinsiivousta vaarinsa taloon. Kylä on tyhjentynyt asukkaista. Ihmisen kädenjälki sen sijaan on koventunut seudulla ja lapsuusmuistojen maisema on kadonnut.
Aiemmin tietokirjoja kirjoittanut Jenni Räinä pitää soita poliittisen aiheena. ”Kolmannes Suomen pinta-alasta on ollut soita ja niistä on ojitettu yli puolet. Se mitä soille tapahtuu, kertoo monella tapaa myös suhteestamme luontoon ja Suomen luonnon tulevaisuudesta", hän toteaa.
Räinä kertoo kaunokirjallisuuden tarjonneen mahdollisuuden tarkastella ihmistä ilmastonmuutoksen keskellä. ”Romaanissani pohdin, miten ilmastokriisi vaikuttaa meihin ja miten voimme toimia. Aiemmin on luotu elämisen mahdollisuuksia ojittamalla soita pelloiksi tai kasvamaan metsää. Romaanissani elämisen edellytyksiä luodaan tukkimalla niitä samoja ojia, elvyttämällä hiilinieluja ja monimuotoisuutta.”
Jenni Räinä (s. 1980) on Oulussa asuva toimittaja ja palkittu tietokirjailija. Yhdessä työryhmän kanssa julkaistu Metsä meidän jälkeemme voitti tietokirjallisuuden Finlandia-palkinnon 2019. Räinä on asunut lapsuutensa soiden keskellä ja kulkenut myöhemmin dokumentoimassa sivukylien ihmisten elämää. Rakkauden suoluontoon hän on perinyt äidiltään, intohimoiselta marjastajalta.
Jenni Räinä: Suo muistaa (ilmestyy ja on arvosteluvapaa 4.8.)
263 sivua
äänikirja ilmestyy 8.8., lukijat Ville-Veikko Niemelä ja Anna Paavilainen
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja sekä haastattelu-, vedos-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Eeva Herrainsilta, viestintäpäällikkö, p. 040 514 6360, eeva.herrainsilta@gummerus.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
ENNAKKOTIEDOTE: Mikä on myyttinen sampo? – Historiallista romaanisarjaa 20 vuotta työstänyt kirjailija Mikko Kamula antaa oman tulkintansa vuosisataiseen kysymykseen4.4.2025 08:48:19 EEST | Tiedote
Folkloristiikkaa, kansatiedettä ja historiaa opiskellut Mikko Kamula on tutkinut koko aikuisikänsä suomalaista kansanperinnettä ja vanhoja uskomuksia. Nyt viidenteen osaan edenneellä Metsän kansa -romaanisarjallaan hän haluaa kertoa meille suomalaisille juuristamme. Pohjolan neito (Gummerus) ilmestyy ja on arvosteluvapaa 17.4.
ENNAKKOTIEDOTE: ”Minulla oli kerran seitsemän isää seitsemän vuoden aikana.” – Andrev Waldenin August-palkittu perheromaani ei moralisoi28.3.2025 08:20:00 EET | Tiedote
Ruotsalaisen Andrev Waldenin omakohtainen esikoisromaani Miehenpuolet (Gummerus) on ollut valtaisa menestys kotimaassaan yli 300 000 kappaleen myynnillä. Kirjan käännösoikeudet on ostettu useisiin maihin, ja siitä on tekeillä filmatisointi. Kuvaus rankasta lapsuudesta, rikkinäisestä perheestä, köyhyydestä ja miehenä olemisen vaikeudesta on samaan aikaan hurja, humoristinen, harkittu ja rosoinen. Andrev Walden esiintyy toukokuussa Helsinki Lit -kirjallisuusfestivaalilla yhdessä Samuli Putron kanssa. Miehenpuolet ilmestyy Jaana Nikulan suomentamana 28.4.
ENNAKKOTIEDOTE: Millaiset säännöt tarvitaan, jos parisuhde avataan? Avoimesti yhdessä (Gummerus) on älykäs ja romanttinen tarina nykyrakkaudesta ruuhkavuosien moukaroimassa parisuhdearjessa26.3.2025 09:38:35 EET | Tiedote
Millaisia paineita yksiavioisuus luo ja mitä omalta puolisolta saa odottaa suhteessa omien tarpeiden tyydyttämiseen? Kuinka rehellinen parisuhteessa pitää olla? Tarvitseeko vapauden ja onnellisuuden olla keskenään ristiriidassa? Isabel Nylundin Avoimesti yhdessä (Gummerus) on ajankohtainen nykykomedia rakkaudesta, pitkästä parisuhteesta ja pakkomielteestä. Se tutkii avointa suhdetta 2020-luvun Tukholmassa.
Valloittaa, piirittää, antautua ja haavoittua – Suvi Valli pohtii runoissaan sodan ja rakkauden kieltä21.3.2025 08:15:00 EET | Tiedote
Suvi Vallin neljäs runokokoelma tuo taistelun makuuhuoneeseen. Sotilas-kokoelman (Gummerus) runot kertovat rakkaudesta ja himosta, valloittamisesta ja vallasta sekä miehen ja naisen sukupuolirooleista. Suvi Valli on palkittu jyväskyläläinen runoilija, esseisti ja kääntäjä.
Gummerus julkaisee Sanna Marinin muistelmateoksen 4.11.10.3.2025 11:00:00 EET | Tiedote
Suomen entisen pääministerin Sanna Marinin odotettu kirja Toivo on tekoja ilmestyy suomeksi samaan aikaan englanninkielisen alkuteoksen Hope in Action: A Memoir About the Courage to Lead (Scribner) kanssa 4.11.2025. Muistelmissaan Marin kertoo tiestään politiikan huipulle sekä avaa näkemyksiään johtajuudesta ja muutoksen aikaansaamisesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme