Etelä-Savon ELY-keskus

Onko vesikasvillisuuden vähentäminen tarpeen lähijärvelläsi?

Jaa
Vesikasvillisuus on keskeinen osa järviluontoa ja rantamaisemaa, joka osaltaan parantaa vesistöjen veden laatua pidättämällä maa-alueelta tulevaa kiintoaine- ja ravinnekuormitusta ja ehkäisemällä rantojen eroosiota. Se muodostaa tärkeän elinympäristön linnuille, kaloille ja muulle vesieliöstölle.
Niittovene järvessä niittämässä vesikasveja. Kuva: Juho Kotanen. Vapaa julkaistavaksi.
Niittovene järvessä niittämässä vesikasveja. Kuva: Juho Kotanen. Vapaa julkaistavaksi.

Rehevöityneiden vesistöjen virkistyskäyttömahdollisuuksien ja maisema-arvojen parantamiseksi saattaa liiallisesti runsastunutta vesikasvillisuutta olla kuitenkin tarpeen niittää tai muulla tavoin poistaa. Näin toimimalla voidaan tapauskohtaisesti myös parantaa veden virtausta sekä linnuston ja kalaston elinolosuhteita.

Tehokkain vesikasvien niittoaika on heinä-elokuun vaihteessa

Vesikasvien niitto on tärkeää toteuttaa oikeana ajankohtana: tehokkain niittoaika on heinä-elokuun vaihteessa. Mikäli kesän aikana haluaa toteuttaa useampia niittokertoja, kannattaa ensimmäinen kerta toteuttaa juuri ennen kasvien kukkimista kesäkuun lopulla ja seuraavat niitot 3-4 viikon välein.

Niitto tehoaa yleensä hyvin ilmaversoisiin kasveihin kuten järviruokoon, kun se toteutetaan useana peräkkäisenä vuotena. Ulpukoiden ja muiden kelluslehtisten sekä uposkasvillisuuden poisto niittämällä voi olla haastavaa. Osa uposkasveista voi lisääntyä verson palasista, joten niitä ei suositella niitettäväksi.

Niitetyt vesikasvit tulee kerätä pois vesistöstä ja läjittää riittävän etäälle rannasta.

Laajoista niitoista on ilmoitettava etukäteen

Koneellisesta niitosta tai muusta vesikasvillisuuden poistamisesta on ilmoitettava vesialueen omistajalle ja ELY-keskukselle vähintään 30 päivää ennen toimenpiteen toteuttamista. Ilmoitus ELY-keskukselle tehdään ymparisto.fi -verkkopalvelun sähköisellä ilmoituslomakkeella, jonka kautta voi ilmoittaa myös ruoppauksista. Ilmoittamisvelvollisuus ei kuitenkaan koske pienimuotoista käsityönä (esim. viikate) tehtävää vesikasvillisuuden poistamista.

Laaja-alainen vesikasvillisuuden poistaminen voi edellyttää lajikartoitusten tekemistä kohdealueelta ennen toimenpiteiden toteutusta. Jos toimenpiteitä aiotaan tehdä suojelualueilla, ne tulee aina suunnitella viranomaisten kanssa yhteistyössä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Vesitalousasiantuntija Petri Nieminen, Etelä-Savon ELY-keskus, p. 0295 024 211, petri.nieminen(at)ely-keskus.fi

Kuvat

Niittovene järvessä niittämässä vesikasveja. Kuva: Juho Kotanen. Vapaa julkaistavaksi.
Niittovene järvessä niittämässä vesikasveja. Kuva: Juho Kotanen. Vapaa julkaistavaksi.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Etelä-Savon ELY-keskus
Etelä-Savon ELY-keskus
Jääkärinkatu 14, PL 164
50101 Mikkeli

0295 024 000http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-etela-savo

Etelä-Savon ELY-keskus tuottaa valtion aluehallinnon palveluja ja osallistuu maakunnan kehittämiseen Etelä-Savon maakunnan alueella. Palvelumme kohdistuvat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, maaseutuun sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin. Omaa toimialuetta laajemmin hoidamme rakennerahastotehtäviä Itä-Suomen alueella, koordinoimme vesienhoitoa Vuoksen vesistöalueella ja vastaamme valtakunnallisen TE-hallinnon asiakaspalvelukeskuksen toiminnasta. Viraston toimipaikka sijaitsee Mikkelissä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Etelä-Savon ELY-keskus

Understöd kan sökas för hantering av skadliga ämnen i stadsvatten26.3.2025 09:00:00 EET | Pressmeddelande

Närings-, trafik- och miljöcentralen (NTM-centralen) i Södra Savolax öppnar ansökan för projekt för hantering och minskning av skadliga ämnen i stadsvatten. Sammanlagt cirka 1,5 miljoner euro i understöd kan sökas nationellt. Ansökningstiden är 1.4.–19.6.2025 och understöd kan sökas av kommuner, samkommuner och bolag som ägs av dem, andra kommunägda aktörer, föreningar, företag och andra sammanslutningar. Understöd kan inte beviljas privatpersoner eller statliga ämbetsverk eller inrättningar.

Avustusta haettavana kaupunkivesien haitta-aineiden hallintaan26.3.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Etelä-Savon elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) avaa haun kaupunkivesien haitta-aineiden hallinnan ja vähentämisen hankkeille. Avustusta on haettavissa yhteensä noin 1,5 miljoonaa euroa valtakunnallisesti. Hakuaika on 1.4.–19.6.2025, ja avustusta voivat hakea kunnat, kuntayhtymät ja niiden omistamat yhtiöt, muut kuntaomisteiset toimijat, yhdistykset, yritykset sekä muut yhteisöt. Avustusta ei voida myöntää yksityishenkilöille eikä valtion virastoille tai laitoksille.

METSO-ohjelman suojelutavoite lähes saavutettu – luonnonsuojelua toteutetaan monien eri ohjelmien rahoituksella14.3.2025 08:29:44 EET | Tiedote

Etelä-Savon ELY-keskus toteutti vuonna 2024 luonnonsuojelualueita noin 561 hehtaaria. Valtiolle hankittiin luonnonsuojelutarkoituksiin 176 hehtaaria ja yksityismaan luonnonsuojelualueita perustettiin 385 hehtaaria. Maakauppoja ja sopimuksia ELY-keskus teki 67 maanomistajan kanssa. Maanomistajille maksettuihin kauppahintoihin ja korvauksiin valtio käytti yhteensä noin 4,3 miljoonaa euroa. Hankintojen määrään ja arvoon sisältyy noin 70 hehtaaria metsiä, jotka ovat suojelukäyttöön siirrettyjä valtionperintöjä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye