Kela ja Kirjastopalvelu auttavat Ukrainan lapsia
Kela hankkii joka vuosi jonkin verran ylimääräisiä äitiyspakkauksen tuotteita mahdollisten reklamaatioiden varalta. Kela lahjoittaa nämä tuotteet Ukrainaan. Äitiyspakkausten toimittamisesta Suomessa vastaa jakelija Suomen kirjastopalvelu Oy:n, joka toimittaa tuotteet eteenpäin.
Äitiyspakkauksen reklamaatioita varten varatut tuotteet toimitetaan ukrainalaisiin synnytyssairaaloihin ja orpokoteihin, missä niille on suurin tarve. Useammalta vuodelta kertyneiden tuotteiden joukossa on muun muassa vaatteita, kuten paitoja, housuja ja ulkohaalareita, erilaisia hoitotarvikkeita sekä leluja vastasyntyneille ja pienille lapsille. Kaikki Ukrainaan toimitettavat tuotteet ovat uusia ja virheettömiä.
Äitiyspakkaukseen tuotteita toimittaneet yritykset voivat halutessaan noutaa tuotteet takaisin reklamaatioajan päätyttyä tai vaihtoehtoisesti luovuttaa ne Kelalle lahjoitettavaksi eteenpäin.
Tuotteet tärkeään käyttöön
Kelalle on tärkeää hankintojen vastuullisuus.
– Vastuullisuustyö ei lopu tuotteiden hankintaan, vaan on tärkeää, että vastuullisuus on tavoitteena myös myöhemmin. On hienoa, että tuotteet voidaan lahjoittaa niitä tarvitseville, kertoo äitiyspakkauksen sisällöstä vastaava suunnittelija Veera Petäjä Kelasta.
– Haluamme olla osaltamme auttamassa ukrainalaisten lasten vaikeaa tilannetta. Olemme kiitollisia Ukrainalaisten yhdistys Suomessa ry:lle avun huolehtimisesta Ukrainaan sitä tarvitseville, toteaa Kirjastopalvelun toimitusjohtaja Katriina Jaakkola.
Viime vuosien aikana pakkauksista jääneitä reklamaatiovaroja on varastoitu Kirjastopalvelun logistiikkakumppanin Porvoon Kirjakeskuksen tiloihin, josta ne toimitetaan nyt eteenpäin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja medialle
Kela, suunnittelija, äitiyspakkaus, Veera Petäjä, veera.petaja@kela.fi, puh. 050 341 0479
Suomen kirjastopalvelu Oy, toimitusjohtaja Katriina Jaakkola, katriina.jaakkola@kirjastopalvelu.fi, puh. 050 371 7177
Tietoja julkaisijasta
Suomen kirjastopalvelu Oy on Suomen monipuolisin kirjastomateriaalien, -palveluiden ja kalusteiden toimittaja. Yhtiö välittää myös peruskoulujen ja toisen asteen oppilaitosten oppimateriaaleja kunnille. Kirjastopalvelun osana toimii kirjakustantamo Avain.
Suomen Kirjastoseura omistaa Kirjastopalvelusta 10 prosenttia. Kirjastopalvelu on osa Booky Groupia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen kirjastopalvelu Oy
Henna Kielosto informaatikoksi Kirjastopalveluun26.3.2025 08:45:00 EET | Tiedote
Henna Kielosto on nimetty informaatikoksi Suomen kirjastopalvelun Oy:n informaatiotiimiin. Kielosto aloittaa työnsä 1.4.2025.
Jarmo Saarti: Kirjastojen johtaminen on tulevaisuuden tekemistä20.3.2025 09:00:00 EET | Blogi
Kirjastonjohtajan kyky reagoida ja muokata kirjaston toimintaa nopeasti muuttuvien tarpeiden mukaan on tulevaisuuden tärkeimpiä taitoja. Uudet käyttäjäryhmät ja muutokset yhteiskunnassa synnyttävät uusia tapoja ja tarpeita käyttää kirjastoja. “Suurin kirjastoalan ammattikuvaan ja identiteettiin liittyvä strateginen kysymys onkin, mitä kirjastojen tulee tehdä maailmassa, jossa älykkäät koneet ottavat hallitakseen enenevässä määrin niitä tehtäviä, joita kirjastot ovat tehneet pitkän historiansa ajan”, pohtii FT Jarmo Saarti Kirjasto nyt ja huomenna -blogissa. Saartin, FM Juliaana Grahnin, FL Arja Juntusen ja FM, KM Katariina Laurosen kirjoittama teos Johda kirjastoja (Avain) ilmestyi 17.3.2025.
Ari Haasio: Kohti älykkäämpää kirjastoa?9.1.2025 08:45:00 EET | Blogi
Ari Haasio ei usko tekoälyn heilauttavan kirjaston merkitystä yhteiskunnassa saati ihmisen tekemän työn tarvetta kirjastoissa. Sen myötä henkilökunta tulee siirtymään rutiineista vaativampiin tehtäviin. "Tekoälyn yleistyminen tarkoittaa myös koulutustarpeiden lisääntymistä aivan samalla lailla kuin 30 vuotta sitten, kun netti tuli kirjastoihin. Täydennyskoulutus on edellytys tehokkaaseen tekoälyn hyödyntämiseen kirjastoissa", hän toteaa Kirjasto nyt ja huomenna -blogissa. Haasion kirjoittama teos Tekoäly ja kirjastot (Avain) ilmestyy helmikuussa 2025.
Linnea Peurakoski: Kirjastot kannattelevat monen lukuharrastusta14.10.2024 12:20:00 EEST | Blogi
Helsingin kaupunginkirjaston kirjastovirkailija ja kirjasomettaja Linnea Peurakoski uskoo, että lukeminen lähtökohtaisesti kiinnostaa lapsia ja nuoria. "Kyllä lapset ja nuoret lukevat, kun heidät saatellaan heitä kiinnostavien tarinoiden pariin. Samaa väitän kaikenikäisten suhteen: kirjastosta löytyy lukemista kaikille", hän kertoo Kirjasto nyt ja huomenna -blogissa. Peurakosken tiedustelujen mukaan myös kirjastojen saavutettavuus vaikuttaa merkittävästi lukemisharrastuksen houkuttelevuuteen.
Kirjastopalvelun ja LAB Muotoiluinstituutin yhteistyö esillä Habitaressa11.9.2024 09:47:14 EEST | Tiedote
Suomen kirjastopalvelu Oy:n ja LAB-ammattikorkeakoulun Muotoiluinstituutin yhteistyöstä syntyneitä lasten kirjastokalusteita on nähtävillä Muotoiluinstituutin osastolla 6t50 Habitare-messuilla Messukeskuksessa 11.–15.9.2024.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme