Sanna Ahvenjärven ja Tapio Lappalaisen juuri Teosto-palkittu sävellys Water kuullaan Oulu Sinfonian tulkintana Uuden Musiikin Lokakuu -festivaalilla
Sanna Ahvenjärven ja Tapio Lappalaisen huhtikuussa 2023 Teosto-palkinnon voittanut Water-sävellys kuullaan 5. lokakuuta Oulussa järjestettävällä Uuden Musiikin Lokakuu -festivaalilla. Nykymusiikin erikoismies, erityisen laajasta repertoaaristaan tunnettu saksalainen kapellimestari André de Ridder tarttuu Merkillisiä ääniä -konsertissa Oulu Sinfonian kanssa tämän hetken ajankohtaisimpiin ja kiinnostavimpiin nykymusiikkiteoksiin.

Merkillisiä ääniä -konsertissa kuullaan Sanna Ahvenjärven ja Tapio Lappalaisen voitokkaan Water-teoksen lisäksi myös saksalaisen kokeellisen musiikin pioneerin Carola Bauckholtin säveltämä, jo vuonna 2001 valmistunut Atempause, sekä säveltäjä Veli Kujalan H. P. Lovecraftin fantasianovellien inspiroima viulukonsertto, jonka solistina soittaa viulisti Eriikka Maalismaa. Konsertti järjestetään yhteistyössä jo 18. kerran järjestettävän Uuden Musiikin Lokakuu -festivaalin kanssa. Festivaali on pohjoisen Suomen nykymusiikin juhla, joka tuo yhteen säveltäjät, esiintyjät ja rohkeasti uudesta ja yllättävästä kiinnostuneet yleisöt. Merkillisiä ääniä -konsertin liput ovat nyt myynnissä.
Kymmenen vuotta yhdessä nykymusiikkia säveltäneet Sanna Ahvenjärvi ja Tapio Lappalainen loivat 20-minuuttisen Water-teoksen sinfoniaorkesterille Tampere Filharmonian tilauksesta. Tampere Filharmonia johtajanaan Rebecca Tong kantaesitti teoksen Tampere Biennalessa huhtikuussa 2022. Waterissa soi symboliikan lisäksi oikea, aito vesi. Sävellyksessä käytetään perinteisten orkesterisoitinten lisäksi ”hybridisoittimia”, jotka on toteutettu yhdistämällä luonto (= vesi) ja teknologia toisiinsa, esimerkiksi vesitipan tiputus pipetillä mikitettyyn desimittaan. Näitä hybridisoittimia soittavat lyömäsoittaja sekä musiikkiteknologi yhdessä. Waterissa käytetään myös veteen upotettavia instrumentteja, joita ovat chimes, triangeli ja kellopelilaatat. Mukana on lisäksi jääkalikka, jonka sisälle on jäädytetty hydrofoni eli vedenalainen mikrofoni. Jääkalikkaa sekä raavitaan että soitetaan rytmikkäästi iskemällä sen pintaan lyömäsoittimen lailla.
Sanna Ahvenjärven mukaan säveltäjäpariskunta halusi Waterissa kuvata veden tärkeyttä ja kauneutta, mutta samalla sen vastakohtaa, kauheutta.
– Teos lähtee liikkeelle kuivuudesta. Sitten tulee sade, joka muuttuu puroksi. Purosta mennään pienen vesiputouksen kautta järveen. Järvi muuttuu jäätiköksi, jäätikkö liukuu suuren vesiputouksen kautta mereen, jossa on koralleja. Lopuksi nousee tsunami.
Säveltäjät paljastavat, että Water-teokselle on myös luvassa jatkumoa.
– Meillä on 5-15 seuraavan vuoden tai jopa loppuelämän yhteisenä elämäntyöhaaveena säveltää tulevaisuudessa veden lisäksi teokset myös muista klassisista elementeistä, maasta, tulesta ja ilmasta, Sanna Ahvenjärvi ja Tapio Lappalainen visioivat neliosaista sarjaa.
Vuodesta 2003 lähtien jaettu Teosto-palkinto on yksi Pohjoismaiden suurimpia taidepalkintoja, ja se jaettiin huhtikuun lopussa 18. kerran. Rohkeita, omaperäisiä ja innovatiivisia sävelteoksia huomioivan Teosto-palkinnon kokonaissumma 40 000 euroa jaetaan tasan voittajateosten kesken.
Katso Sanna Ahvenjärven ja Tapio Lappalaisen Water-teoksen traileri täältä.
Sanna Ahvenjärven ja Tapio Lappalaisen Water-teoksen partituurivideo:
https://www.youtube.com/watch?v=3iw1tFtxNw8&t=38s
Sanna Ahvenjärven ja Tapio Lappalaisen videohaastattelu:
https://www.teosto.fi/teostory/teosto-palkintoehdokas-2023-sanna-ahvenjarvi-ja-tapio-lappala
www.facebook.com/SannaAhvenjarviComposer
https://twitter.com/SannaAhvenjarvi
www.facebook.com/TapioLappalainenComposer
Merkillisiä ääniä -konsertti, Oulu Sinfonia kapellimestarinaan André de Ridder
5.10. Madetojan sali, Oulun musiikkikeskus, Leevi Madetojan katu 1-3, Oulu
Liput: https://www.ticketmaster.fi/event/326413
Lippujen hinnat 29/24/16 €
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Milla Palovaara
Puh:+358 40 596 7973milla@kulttuuritoimisto.fiKuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
Sami Saaren ja Jazzpoikien uusi single Jari tanssittaa kohti kesää suorapuheisella inhimillisen kolmiodraaman tarinalla25.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Suomi-soulin ja tanssijazzin ikoni ja ikiliikkuja Sami Saari julkaisee yhdessä Jazzpojat-yhtyeen kanssa uuden singlen Jari tänään perjantaina 25. huhtikuuta. Single on ensimmäinen maistiainen 22. toukokuuta ilmestyvältä Nyt tai ei koskaan -albumilta, joka on Jazzpoikien ja Sami Saaren “tanssijazztrilogian” kolmas albumi. Levy julkaistaan suoratoistopalveluiden lisäksi myös vinyylinä.
Konneveden Naisten viikolla 2025 luvassa on maailmanluokan taidetta Helsinki Chamber Orchestran Kaija Saariahon Lichtbogen-ulkoilmakonsertista jouhikkotaiteilija Pekko Käpin intiimiin savutupakeikkaan9.4.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
18.-21. heinäkuuta viidettä kertaa järjestettävä Konneveden Naisten viikko on julkistanut kesän 2025 ohjelmansa. Tänä vuonna Konnevedellä kuullaan muun muassa ainutlaatuinen Taide kuuluu kaikkialle! -ulkoilmakonsertti, joka muodostuu säveltäjä Kaija Saariahon harvoin esitetystä teoksesta Lichtbogen sekä 70-vuotisjuhlavuottaan viettävän säveltäjä Olli Kortekankaan kantaesityksestä Alkyone – sarja oopperasta Isfåglarna sopraanolle ja kamariorkesterille, solistinaan Minna-Leena Lahti. Näyttelijä Seela Sella esiintyy konsertissa lausujana.
Helsinki Litin ja Konstsamfundetin kirjalliset mestarikurssit jatkuvat toukokuussa – seuraavana vieraana Linn Ullmann4.4.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Helsinki Lit ja Konstsamfundet-yhdistys jatkavat kirjallisten mestarikurssien järjestämistä toukokuussa 2025. Seuraavan 13.5. järjestettävän kurssin vieraana on norjalainen kirjailija Linn Ullmann, joka saapuu Helsinkiin Amos Andersonin kotimuseoon kertomaan kirjailijanurastaan ja kirjoitusprosesseistaan. Mestarikurssilla Linn Ullmannia haastattelee ja hänen kanssaan keskustelee Helsinki Litin ohjelmajohtaja Philip Teir.
The Moontwinsin debyyttialbumi Night Times kantaa ylvään lempeästi yön monia puolia28.3.2025 10:00:00 EET | Tiedote
The Moontwinsin albumi Night Times (Playground Music Scandinavia) on nyt julki ja saatavilla levykaupoissa sekä suoratoistopalveluissa. Night Times esittelee kymmenen (vinyyliversiolla yhdentoista) uuden kappaleen voimalla The Moontwins -duon ehjän vision, mielenmaisemat ja DIY-asenteen. Levyn nimi viittaa suoraan ajankuvaamme: se on tehty tämän päivän oudossa ja synkässä valossa, jossa muusikon tapa selviytyä ja yrittää auttaa muita selviytymään – on tehdä ja esittää musiikkia.
The Moontwinsin uusi single Big Silence kertoo huolesta hiljaisen naapurin puolesta28.2.2025 10:00:00 EET | Tiedote
PK Keräsen ja Leija Lautamajan The Moontwins -duo julkaisi tänään perjantaina 28. helmikuuta toisen virallisen singlen Big Silence tasan kuukauden kuluttua ilmestyvältä uudelta albumiltaan Night Times. Duo juhlii singlen julkaisua keikalla Seinäjoella ja valmistautuu kansainväliselle levynjulkaisukiertueelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme