Senaatintorin laidalle aukeaa tänään Torikortteleiden kesäterassi
Torikortteleiden kukkea kesäterassi palvelee kesäisine ruoka- ja juomakonsepteineen päivittäin aina elokuun 27. päivään asti.

Kaupungin uusimman terassikattauksen takana ovat tutut Torikortteleiden ravintoloitsijat Mikko Leisti Sofia Helsingistä, Ville Tikkanen Valkoinen salista ja Sami Benamed Via Tribunalista sekä Son of a Punchista. Ravintolakonsepteissa luotetaan laadukkaisiin kausituotteisiin, klassikkomakuihin ja uusimpiin ruokatrendeihin.
Sofia Helsinki avaa torille Sofia Helsinki Cafén (10:00-18:00) joka tarjoaa päivän parhaan lepohetken itseleivottujen korvapuustien, vastajauhetun kahvin, raikkaiden smoothieiden ja kuplivien juomien äärellä. Eikä menusta ole mustikkapiirakkaa unohdettu!
Sofia Helsingin Velo Bar Sofia (11:00-23:00) on saanut innostuksensa Sofia Helsinkiin tiensä löytäneestä vuoden 1887 Velocipedistä. Baari taltuttaa jokaisen janon laajalla valikoimalla spritzejä, radlereitä, limppareita ja oluita.
Kolmas Sofia Helsingin konsepti Helsinki Summer Kitchen (11:00-23:00) tuo ystävät, saariston, torin ja kotimaiset kesäherkut ja -juomat terassille. Ruoka on POTTU. Taikamaustetut, kesän yrteillä ja kasviksilla raikkautetut potut saavat kaveriksi kalaa, makkaraa tai vaikka sieniä. Palan painikkeeksi tarjotaan olutta, viiniä ja kauniita kesädrinkkejä.
Valkoinen sali luottaa luonnon täysiin väri- ja makuantimiin Harvest Coctails by Valkoinen sali coctailbaarissa (11:00-23:00), jossa Valkoisen salin coctailmestari Jari Mellin loihtii kesäterassille tuoreista marjoista, hedelmistä ja yrteistä unohtumattomia highballeja ja sprizejä.
Senaatintorin jättiterassilta tuttu Dogs & Bubbels palaa torille, mutta tänä vuonna Baobao & Bubbles by Valkoinen Sali (11:00-23:00) tarjoaa kuplajuomien kera Bao Buneja. Michelin tähdellä palkitun Olon keittiömestari ja Vuoden kokki 2020 Lari Helenius on kehitellyt torille kolme erillaista Bao Bunia, jotka vievät kielen mennessä. Valkoisen Salin yrittäjä ja samppanja-friikki Ville Tikkanen on valikoinut torille valikoiman vaihtuvia Special Club -samppanjoita, joita kaikkia tarjoillaan myös laseittain.
Palkittu Pizzeria Via Tribunali (11:00-23:00)tarjoilee kesäterassille aitoa napolilaista pizzaa avotulella Valoriani kaasu-uunissa paistettuna. Pizzan palkittu maku syntyy 200 vuoden takaisia napolilaisia perinteitä kunnioittaen.
Etsiväparivaljakon Trillby & Chadwickin eksoottinen keidas, Shady Palms by Trillby & Chadwick (11:00-23:00), tuo maailmaa hallitsevaa Tiki-trendin Senaatintorille. Tarjolla on viimeiselleen viritettyjä tiki-klassikoita ja alkoholittomia tiki-mocktaileja trooppisten saarien makujen ja estetiikan mukaisesti.
Helsingin Kaupunkitilat Oy on aiemmin tuottanut kesäterassin Senaatintorille vuonna 2020 ja Kasarmitorille vuonna 2021. Viime vuosina suurterassihankkeet ovat kaatuneet pitkälti juuri infrastruktuurin rakentamisen kalleuteen.
– Olen innoissani, että Torikortteleiden omat ravintolat pääsevät kokeilemaan uusia konseptejaan tuttuun ympäristöön. Torille ei tarvinnut rakentaa järeää infraa, vaan terassi hyödyntää vieressä olevien ravintoloiden omia keittiöitä, sekä wc- ja sosiaalitiloja. Lisäksi terassin sijoittuminen torin laitaan jättää itse aukion vapaaksi vaikka erilaisille kesätapahtumille, listaa Kaupunkitilojen toimitusjohtaja Peggy Bauer nyt toteutetun terassiratkaisun etuja.
Lisätiedot ravintolakonsepteista:
Mikko Leisti, Sofia Helsinki, 0400 640 090
Sami Benamed, Trillby & Chadwick ja Via Tribunali, 040 571 2469
Ville Tikkanen, Valkoinen Sali, 040 512 5004
Peggy Bauer
Toimitusjohtaja
Helsingin Kaupunkitilat Oy
0408283140
peggy.bauer@kaupunkitilat.fi
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Kaupunkitilat Oy (ent. Helsingin Leijona Oy ja Tukkutori) on Helsingin kaupungin kokonaan omistama yhtiö, jonka toimialana on vuokraamiensa tilojen ja alueiden kehittäminen. Yhtiön tehtävänä on kasvattaa Helsingin profiilia vetovoimaisemmaksi ja kilpailukykyisemmäksi kaupungiksi kehittämällä mm. Helsingin kaupunki- ja ruokakulttuuria ja tori- ja kauppahallitoimintaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin Kaupunkitilat Oy
Teurastamon pääsiäismarkkinat kokoaa taas herkkusuut yhteen – myös suosittu astiakirppis tekee paluun8.4.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Teurastamon alueella järjestetään perinteiset pääsiäismarkkinat lauantaina 12.4. Markkinoiden yhteydessä pidettävä astiakirppis kokoaa yhteen second hand -myyjät ja astiaintoilijat.
Lauantai Market – Kevään juhlaa Hakaniemen kauppahallissa3.4.2025 12:20:09 EEST | Tiedote
Hakaniemen kauppahallissa 5.4.2025 järjestettävä Lauantai Market -tapahtuma tuo yhteen ruoan ystävät, kotikokit ja kädentaitajat. Luvassa on kahden kerroksen verran inspiraatiota kevään juhlakauteen ja pääsiäiseen: herkullisia reseptejä, huippukokkien vinkkejä sekä hauskoja työpajoja.
Glögiraadin valinta: Teurastamon paras glögi on Paleman mustikkapiirakkaglögi19.12.2024 12:08:57 EET | Tiedote
Perinteistä punaviiniglögiä, lämmintä lonkeroa, meksikolaista talvijuomaa, kuumia cocktaileja, mustikkaglögijäätelöä… Teurastamolla tehtiin keskiviikkona kunniaa talvisille juomille GlögiHopping-tapahtumassa, jossa arvovaltainen glögiraati valitsi myös Teurastamon alueen tämän talven parhaan glögin.
Teurastamon joulu: kuumia juomia, joululyhäreitä, pukkikaraokea ja markkinahumua11.12.2024 08:30:00 EET | Tiedote
Teurastamon joulupiha kutsuu urbaanin joulutunnelman ystäviä nauttimaan mm. joulukaraokesta, kuumista juomista, grilliherkuista, valotaiteesta, löylyistä ja jouluisista lyhytelokuvista keskiviikosta sunnuntaihin 18.–22.12. Viikko huipentuu Teurastamon supersuosittuihin joulumarkkinoihin, jotka toteutuvat nyt laajempina kuin koskaan.
Valon juhlaa Kaupunkitiloissa! Tässäkö tämän joulun instagrammatuimmat rakennukset?5.12.2024 10:00:23 EET | Tiedote
Moni on hieraissut silmiään viime päivinä kulkiessaan Hakaniemen kauppahallin ohi. Halli näyttää seisovan keskellä kaunista lumisadetta, satoi sitten lunta tai ei. Kyse on valotaiteesta, jota löytyy joulun aikaan Kaupunkitilojen muidenkin kulttuurihistoriallisten rakennusten julkisivuista Helsingissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme