Helmarit Islantia ja Skotlantia vastaan nimetty – mukana kaksi ensikertalaista
Suomi kohtaa Islannin (14.7.) Reykjavikissa ja Skotlannin (18.7.) Tampereen Ratinassa.

Helmareiden valmistautuminen kohti syksyllä alkavaa Nations Leaguea huipentuu heinäkuussa, kun joukkue pelaa maaottelut Islantia ja Skotlantia vastaan.
Vierasottelu Islanti-Suomi pelataan Reykjavikissa Laugardalsvöllurilla 14. heinäkuuta klo 21.00 ja kotiottelu Skotlantia vastaan Tampereen Ratinassa 18. heinäkuuta klo 19.00.
Päävalmentaja Marko Saloranta on nimennyt Suomen joukkueeseen 25 pelaajaa. Mukana on kaksi ensikertalaista, kun Italiaan AC Milanin organisaatioon alkuvuodesta siirtynyt Oona Sevenius sekä HPS:ää Kansallisessa Liigassa edustava Aada Nurmi nähdään Helmareiden mukana ensimmäistä kertaa. Joukkue julkistettiin mediatilaisuudessa Helsingissä 4. heinäkuuta. Löydät nimetyn joukkueen uutisen lopusta.
– Oona on ollut aina tehokas maalintekijä kaikissa ikäluokkamaajoukkueessa sekä seurajoukkueissaan. Hän olisi ollut ajankohtainen valinta Helmareihin jo aikaisemmin, mutta koimme silloin paremmaksi, että hän kantaa vastuuta alle 19-vuotiaissa.
– Aada taas on pelannut todella vahvan kauden Kansallisessa Liigassa ja nousee nyt mukaan – ehkä jopa hieman aikaisemmin kuin odotimme. Hän on poikkeuksellisen hyvä pallonriistäjä ja keskikentän kamppailutilannepelaaja, päävalmentaja Saloranta kuvailee kahta debytanttia.
Suomi ja FIFA:n rankingissa sijalla 15 oleva Islanti ovat kohdanneet edelliskerran tuplamaaottelussa vuonna 2019. Silloin ensimmäinen ottelu päättyi maalittomaan tasapeliin ja toinen Islannin voittoon lukemin 2–0.
Rankingsijaa 23 pitävä Skotlanti puolestaan on Suomelle tuttu vastustaja edellisistä EM-karsinnoista vuoden 2020 lopulta. Tuolloin Suomi otti skoteista yksimaaliset voitot sekä koti- että vieraskentällä.
– Molemmat ottelut ovat valmistautumista Nations Leagueen ja lohkovastustajiin mutta myös siihen, että mikäli nousemme tavoitteiden mukaisesti siellä A-liigaan, niin meillä tulee ensi keväänä olemaan tämän tason joukkueita vastassa, päävalmentaja taustoittaa.
Mediatilaisuudessa tiistaina paikalla ollut Sevenius oli luonnollisesti iloinen tulevasta haasteesta ja askeleesta maajoukkueurallaan.
– On kunnia päästä edustamaan Suomen A-maajoukkuetta. Tästä on unelmoitu pienestä asti ja pääsy Helmareihin on ollut lähivuosien yksi isoista tavotteistani. Odotan, että pääsen näkemään miten A-maajoukkueessa toimitaan ja tutustun muihin maajoukkuepelaajiin. Toivon pääseväni pelaamaan sekä vakiinnuttamaan paikkani joukkueessa, Sevenius kommentoi ensimmäistä A-maajoukkuekutsua.
Molemmat ottelut ovat katsottavissa Yle Areenassa. Skotlanti-ottelu näkyy myös Yle TV2 -kanavalla.
Pe 14.7. 21.00 Islanti – Suomi
Ti 18.7. 19.00 Suomi – Skotlanti
HUOM! Aivan hetki ennen mediatilaisuuden alkua tuli tieto, että Emmi Alanen joutuu jäämään pois joukkueesta loukkaantumisen vuoksi. Hänen tilalleen nimetään myöhemmin pelaaja.
Helmarit heinäkuun maaotteluissa Islantia ja Skotlantia vastaan:
Tinja-Riikka Korpela, AS Roma
Anna Tamminen, Hammarby IF
Anna Koivunen, IFK Kalmar
Natalia Kuikka, Portland Thorns
Eva Nyström, Hammarby IF
Elli Pikkujämsä, Racing Louisville
Emma Koivisto, Liverpool FC
Nora Heroum, Parma Calcio 1913
Tiia Peltonen, Fortuna Hjørring
Nea Lehtola, Brøndby IF
Adelina Engman, Hammarby IF
Emma Peuhkurinen, KIF Örebro
Katariina Kosola, KIF Örebro
Vilma Koivisto, IFK Norrköping
Eveliina Summanen, Tottenham Hotspur FC
Oona Siren, KuPS
Olga Ahtinen, Linköpings FC
Ria Öling, FC Rosengård
Emmi Alanen, Kristianstads DFF
Aada Nurmi, HPS
Sanni Franssi, Real Sociedad
Linda Sällström, Vittsjö GIK
Jutta Rantala, Vittsjö GIK
Heidi Kollanen, KIF Örebro
Oona Sevenius, AC Milan
Lisätiedot:
Eveliina Parikka
tiedottaja, Helmarit
eveliina.parikka(a)palloliitto.fi
+358 40 732 3708
Taru Nyholm
viestintäpäällikkö, Suomen Palloliitto
taru.nyholm(a)palloliitto.fi
+358 400 425 241
Avainsanat
Kuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Palloliitto
Helmareiden maanantain tiedotustilaisuudessa Marko Saloranta ja Katariina Kosola6.4.2025 18:35:00 EEST | Tiedote
Suomi kohtaa Unkarin UEFA Nations League -ottelussa tiistaina Tampereella.
Ari Lahti valittu UEFAn hallitukseen – Suomalaiselle jalkapallolle merkittävä askel3.4.2025 14:05:00 EEST | Tiedote
Palloliiton puheenjohtaja Ari Lahti on valittu UEFAn hallitukseen kaudelle 2025–2029. UEFAn kongressi päätti valinnasta 3. huhtikuuta Belgradissa.
Miesten futsalmaajoukkue pelaa EM-karsintojen viimeiset ottelunsa huhtikuussa – Akkreditointi Malta-otteluun avoinna2.4.2025 17:30:00 EEST | Tiedote
Miesten futsalmaajoukkue kohtaa EM-karsinnoissa Maltan Vantaalla (10.4.) ja Italian Fasanossa (16.4.).
Helmareiden mediaohjelma 1.–8.4.202528.3.2025 19:00:01 EET | Tiedote
Suomen ottelut UEFA Nations Leaguen B-liigassa jatkuvat, kun Helmarit kohtaa Valko-Venäjän Italiassa (4.4.) ja Unkarin Tampereella (8.4.).
Helmarit nimetty huhtikuun UEFA Nations League -otteluihin27.3.2025 13:05:00 EET | Tiedote
Suomen ottelut Nations Leaguen B-liigassa jatkuvat, kun Helmarit kohtaa Valko-Venäjän Italiassa (4.4.) ja Unkarin Tampereella (8.4.).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme