Hyvä suoriutuminen PISA-lukutestissä ennakoi vahvasti peruskoulun jälkeistä koulutusvalintaa
Jyväskylän yliopiston tutkimuksessa osoitettiin, että lukutaidon merkitys peruskoulun jälkeiselle koulutusvalinnalle on suuri. Mitä parempi lukutaito oppilaalla on 9. luokalla sitä todennäköisemmin hän suuntaa lukio-opintoihin peruskoulun jälkeen.

Peruskoulun jälkeinen koulutusvalinta ja toisen asteen tutkinnon saavuttaminen vaikuttavat vahvasti suomalaisten nuorten myöhempiin elämänpolkuihin. Jyväskylän yliopistossa tehdyssä nelivuotisessa pitkittäistutkimuksessa selvitettiin missä määrin peruskoulun lopussa PISA-lukutestillä arvioitu lukutaito, äidinkielen motivaatio ja koulu-uupumusoireet ennakoivat koulutusvalintaa peruskoulun jälkeen (lukio vs. ammatillinen koulutus) ja toisen asteen tutkinnon saavuttamista. Tutkimukseen osallistui 1351 oppilasta eri puolilta Suomea.
Tutkimuksen tulokset osoittivat, että hyvä lukutaito ja myönteinen käsitys itsestä äidinkielen oppijana, mutta myös uupumusasteinen väsymys ennakoivat päätymistä peruskoulun jälkeen todennäköisemmin lukioon kuin ammatilliseen koulutukseen. Kyynisyys koulunkäyntiä kohtaan peruskoulun lopussa ennakoi sen sijaan ammatillisia opintoja.
- Tulosten pohjalta oletamme, että oppilaat, jotka suuntaavat lukioon, asettavat itselleen korkeita opintotavoitteita jo peruskoulussa ja sen vuoksi heidän joukossaan riski uupumusasteiselle väsymykselle kasvaa, erityispedagogiikan apulaisprofessori Kati Vasalampi arvioi.
Peruskoulussa arvioitu lukutaito, äidinkielen motivaatio ja kouluhyvinvointi ennustivat vahvasti koulutusvalintaa peruskoulun jälkeen, mutta eivät enää toisen asteen opintojen edistymistä.
- Toisen asteen opintojen edistymisen kannalta olennaista on kuitenkin motivaatio ja hyvinvointi toisen asteen opintojen aikana. Vaikka peruskoulussa arvioitu lukutaito olisi heikompikin tai uupumus korkealla, oman paikan löytyessä todennäköisesti löytyy myös motivaatiota ja kykyä opintojen loppuun saattamiseen, Vasalampi toteaa.
Tulokset osoittavat, että perustaitojen kehittämisen lisäksi peruskoulussa on kiinnitettävä erityistä huomiota oppilaan käsitykseen itsestään oppijana ja laajemmin myös kouluhyvinvointiin, sillä taitojen lisäksi nämä tekijät vaikuttavat nuoren koulutuspolkuun.
Tutkimusartikkeli
Vasalampi, K., Tolvanen, A., Torppa, M., Poikkeus, A.-M., Hankimaa, H., & Aunola, K. (2023). PISA reading achievement, literacy motivation, and school burnout predicting adolescents’ educational track and educational attainment. Learning and Individual Differences.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kati Vasalampi
Erityispedagogiikan Apulaisprofessori
kati.vasalampi@jyu.fi
Ronja Virtanen
Puh:0503071521ronja.e.virtanen@jyu.fiJyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Väitöstutkimus paljastaa Raamatun kymmenen käskyn roolin yhteiskunnan muodostumisessa klassikkoteoksen valossa25.4.2025 10:39:50 EEST | Tiedote
Mikä tekee yhteiskunnastamme mahdollisen? YTM Jukka Ruokanen selvitti väitöskirjassaan, millaiset tekijät tukevat sosiaalisuuden, yhteisöjen ja yhteiskunnan olemassaoloa saksalaisen politiisen filosofin ja oikeusoppineen Johannes Althusiuksen teoksessa Politica Methodice Digesta. Althusiuksen mukaan yhteiskunta ei synny vain ihmisten toiminnan tai luonnollisten syiden seurauksena – myös Jumalan toimet, kuten kymmenen käskyä, ovat olennaisia yhteiselomme aikaansaamiseksi.
Kansainvälinen konferenssi rakentaa tulevaisuudenuskoa ja selviytymiskykyä23.4.2025 11:00:47 EEST | Tiedote
Ympäristökysymysten lisäksi aikamme yhteiskunnat kamppailevat monimutkaisten sosiaalisten haasteiden kanssa. Lapset, nuoret ja heidän perheensä ovat usein ensimmäisiä, joita tämän hetken yhteiskunnalliset haasteet koettelevat.
Maankäyttö vaikuttaa boreaalisten järvien energialähteisiin17.4.2025 07:10:00 EEST | Tiedote
Järviekosysteemit vastaanottavat valuma-alueelta peräisin olevaa eloperäistä ainesta, joka päätyy mikrobien avustuksella ravintoverkkoon. Jyväskyläläinen tutkijaryhmä selvitti vedyn pysyvien isotooppien avulla maalta peräisin olevan eloperäisen energian määriä. Tutkimuksen mukaan pohjaeläinten ja niitä syövien kalojen maalta peräisin olevan energian määrä oli suurempaa kuin ulappa-alueen eläinplanktonin ja niitä syövien kalojen. Kaikkien kuluttajaryhmien maalta peräisin olevan energian määrä väheni tummista happamista metsäjärvistä kohti reheviä järviä, joiden valuma-alueella on paljon maataloutta.
Tuore väitöstutkimus selvittää, miten tragedia auttaa käsittelemään ilmastokriisiä17.4.2025 06:58:00 EEST | Tiedote
Tragediaa pidetään turhaan vanhentuneena ja jopa kuolleena teatterimuotona, vaikka sillä voisi olla paljon annettavaa ilmastonmuutoksen hahmottamisessa ja sen seurausten käsittelemisessä, toteaa YTM Henna Vainio, joka tutki filosofian väitöskirjassaan tragedian mahdollisuutta ja merkitystä erityisesti ilmastonmuutoksen aikakaudella.
Uusi jättivirus eristettiin Jyväskylässä ensimmäistä kertaa Suomessa16.4.2025 07:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston nanotiedekeskuksen tutkijat ovat ensimmäistä kertaa Suomessa eristäneet jättiviruksen, joka nimettiin Jyvaskylavirukseksi. Löytö osoittaa jättivirusten olevan luultua yleisempiä pohjoisilla alueilla sekä havainnollistaa, että on vielä paljon rakenteita, joiden alkuperää ja toimintoja ei ole kunnolla tutkittu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme