Uutta graffititaidetta Hyvinkään kevyen liikenteen väylien alikulkuihin
Hyvinkäälle tulee neljä uutta graffitimaalauspaikkaa. Uudet, luvalliset maalauspaikat sijaitsevat kevyen liikenteen väylien alikulkutunneleissa Sillankorvankadulla, Läntisellä yhdystiellä ja Pohjoisella yhdystiellä.

Funk On Oy:n Aarni Somerharju on käynnistänyt Hyvinkäällä nuorille suunnattua graffititoimintaa. Maalauspaikoista on kuitenkin pulaa. Useat kaupungit ja kunnat ovat rakentaneet uusia betoniseiniä graffitimaalaukseen. Somerharju ei ole ymmärtänyt toimintaa.
– Kaupungeissa on jo lukuisia valmiiksi sotkettuja syrjäisiä seiniä tai tunneleita. Niiden luvitus graffiteille olisi rahansäästönkin nimissä järkevää, Somerharju kertoo.
Hän ehdotti Hyvinkään kaupungin kulttuuri- ja vapaa-aikajohtaja Simo Varjoselle, että kevyenliikenteen alikulkuja voisi ottaa graffitimaalaajien käyttöön.
– Nopeasti päästiin teknisen johtajan kanssa yhteisymmärrykseen siitä, että idea on toteuttamiskelpoinen, Varjonen kertoo.
Kaupungin turvallisuuspäällikkö Markus Latva-Ahon tekemän selvityksen mukaan luvalliset graffitiseinät parantavat turvallisuutta ja estävät osaltaan luvatonta maalausta ei toivotuissa kohteissa. Asian valmistelussa olivat mukana myös nuorisopalvelut ja liikennesuunnittelu. Työryhmä määritteli maalaustoiminnan puitteet ja toimintamallit, jotta taiteen tekeminen olisi turvallista sekä maalaajille että ohikulkijoille.
Neljä uutta graffitimaalauspaikkaa otetaan käyttöön noin kuukauden kuluttua. Sitä ennen tarvitaan vielä ohjeet taiteilijoille sekä muita alikulkutunnelin käyttäjiä varoittavat liikennemerkit.
– Infokyltit ja varoittavat liikennemerkit on tilattu. Kun opasteet ja tarvittavat roskikset saadaan paikoilleen, toiminta voidaan aloittaa, Varjonen kertoo.
Somerharju on tyytyväinen yhteistyön tulokseen.
– Olen erittäin iloinen, että vanha kotikaupunkini ottaa valtavia harppausaskelia tämän alakulttuurin kanssa, ja samalla näyttää esimerkkiä muille kaupungeille.
Ensimmäinen graffitiseinä tuli 10 vuotta sitten
Hyvinkään Nuorisopalvelujen ylläpitämä luvallinen vaneriseinä on ollut käytössä jo yli 10 vuotta hyvin tuloksin. Graffitimaalaajan näkökulmasta perinteinen betoni on kuitenkin houkuttelevin sekä käytännöllisin pinta maalata.
Paras vaihtoehto graffititaiteelle ovat kaupungin alikulkutunnelit. Tunneleissa on valmiiksi useampi seinä, joita voi maalata. Useissa alikulkutunneleissa on jo luvattomia maalauksia, joten niiden ulkonäkö muuttuu ainoastaan näyttävämpään suuntaan.
Graffitiseinien sijainnit
- Kaksi kevyenliikenteenväylän alikulkua Koneenkadun-Läntisen yhdystien liikenneympyrässä
https://kartta.hyvinkaa.fi/link/E7fmC
https://kartta.hyvinkaa.fi/link/E7Fd1 - Kevyenliikenteenväylän alikulku Antinsaarenpuisto-Niinistönpuisto https://kartta.hyvinkaa.fi/link/E6JBH
- Kevyenliikenteenväylän Sillankorvankadun alikulku Rääkänkatu-Etumartti
https://kartta.hyvinkaa.fi/link/E8gMd
Lisätietoja
Aarni Somerharju
toiminnanjohtaja
Funk On Oy
044 530 8080
www.funkon.fi
Simo Varjonen
Kulttuuri- ja vapaa-aikajohtaja
040 540 0172
simo.varjonen@hyvinkaa.fi
Jenni Lappalainen
nuoriso-ohjaaja
040 668 5040
jenni.lappalainen@hyvinkaa.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mia HyvärinenViestintäpäällikkö
Puh:0406749713mia.hyvarinen@hyvinkaa.fiJanne-Antti LatvalaViestintäkoordinaattori
Puh:040 155 6465janne-antti.latvala@hyvinkaa.fiKuvat




Hyvinkää on Uudenmaan viidenneksi suurin, lähes 47 000 asukkaan elinvoimainen elämyskaupunki. Kaupunkimme tarjoaa asukkailleen ja vierailijoilleen monipuoliset palvelut ja mahdollisuudet kokonaisvaltaiseen hyvinvointiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hyvinkään kaupunki
Hyvinkääläiset ovat aktiivisia osallistujia – palautekanava ja kuntalaiskahvit tarjoavat osallistumisen kanavia27.1.2025 11:04:15 EET | Tiedote
Hyvinkään kaupungin palautekanavalle tuli vuoden 2024 aikana kaikkiaan 3311 palautetta. Hyvinkääläiset osallistuivat aktiivisesti myös kaupungin järjestämiin vapaamuotoisiin kuntalaiskahvitilaisuuksiin.
EMBARGO julkaisuvapaa 18.1.2024 Mitä tapahtuu, kun yhdistetään hyvinkääläinen omintakeisuus ja huipputuottajien hittivainu? - Hyvinkään tunnuskappaleessa kuuluu satojen kaupunkilaisten ääni15.1.2025 09:45:43 EET | Tiedote
Hyvinkää lopettaa hissuttelun ja kajauttaa maailmalle kaupungin elämän ääniä vilisevän kappaleen, nimeltään Hyvinkääni. Kappaleen tekoon saivat osallistua kaikki kaupunkilaiset, ja värikkään kokonaisuuden taustalla on myös hittikappaleistaan tunnettu tuottajakaksikko.
Kohti turvallisempaa liikennettä: Hyvinkäällä käynnistyy Liikenneturvan pilottihanke6.9.2024 08:34:34 EEST | Tiedote
Hyvinkää on yksi kolmesta pilottikunnasta Liikenneturvan uudessa Liikenneturvallinen kunta -hankkeessa, jonka tavoitteena on kehittää pitkäjänteistä ja suunnitelmallista liikenneturvallisuustyötä kunnissa. Hyvinkäällä hanke käynnistyy 12.9.2024 kaupunginjohtaja Johanna Luukkosen ja Liikenneturvan toimitusjohtaja Pasi Anteroisen allekirjoittaessa hankkeen yhteistyösopimuksen.
Keski-Uudenmaan Pride 20248.8.2024 15:27:04 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan Pride on iloinen ja hyväntahtoinen kaiken kansan ihmisoikeus- ja kulttuuritapahtuma. Tänä vuonna pääjärjestäjänä toimii Hyvinkään kaupunki.
Hyvinkäällä jatketaan kuntalaiskahveja syyskaudella 202426.6.2024 08:47:34 EEST | Tiedote
Kaupunkilaisten toiveiden mukaisesti keskusteluiden teemoiksi nousivat liikennesuunnittelu ja kävelyn edistäminen sekä leikkijän ja liikkujan kaupunki.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme