Finanssivalvonta

Listayhtiön entiselle hallituksen jäsenelle seuraamusmaksu liiketoimikiellon rikkomisesta

Jaa

Finanssivalvonta on määrännyt 60 000 euron seuraamusmaksun Tecnotree Oyj:n entiselle hallituksen jäsenelle Markku Wileniukselle. Hän on toteuttanut yhtiön osakkeisiin liittyneen liiketoimen 30 kalenteripäivän pituisen suljetun ajanjakson aikana ennen yhtiön puolivuosikatsauksen julkaisemista.

Kielto toteuttaa liiketoimia suljetun ajanjakson aikana perustuu EU:n markkinoiden väärinkäyttöasetukseen. Sääntelyn tavoitteena on, että listayhtiöiden johtohenkilöt eivät hyödyntäisi liiketoimissaan mahdollisesti hallussaan olevaa yhtiön taloudellista kehitystä tai tulevaisuudennäkymiä koskevaa tietoa, jota muilla markkinaosapuolilla ei ole.

Tecnotree Oyj:n johtotehtävissä toimineita henkilöitä on koskenut 30 kalenteripäivän pituinen suljettu ajanjakso ennen 4.8.2022 tapahtunutta yhtiön puolivuosikatsauksen julkaisemista. Tänä aikana he eivät ole saaneet toteuttaa omaan lukuunsa tai kolmannen osapuolen lukuun suoraan tai välillisesti liiketoimia, jotka ovat liittyneet yhtiön osakkeisiin. Yhtiön entinen hallituksen jäsen Wilenius on rikkonut edellä mainittua kieltoa luovuttamalla 25.7.2022 yhtiön osakkeita. Finanssivalvonnalla ei ole ollut syytä epäillä Wileniusta asiassa sisäpiiritiedon väärinkäytöstä.

– Markkinoiden luottamuksen kannalta on tärkeää, että sisäpiiriläiset noudattavat erityistä varovaisuutta ja huolellisuutta arvopaperikaupankäynnissään, toteaa Finanssivalvonnan johtaja Tero Kurenmaa.

Rikkomuksesta on määrätty seuraamusmaksu, joka maksetaan valtiolle. Seuraamusmaksun määrä on perustunut kokonaisarviointiin, jossa on otettu huomioon erityisesti rikkomuksen laatu ja laajuus. Seuraamusmaksun määrää koskevassa kokonaisarvioinnissa on otettu huomioon myös, että edellä mainitun rikkomuksen lisäksi yhtiön entinen hallituksen jäsen Wilenius on laiminlyönyt ilmoittaa määräajassa yhtiölle ja Finanssivalvonnalle 4.3.2022 tekemänsä yhtiön osakkeiden luovutuksen.

Finanssivalvonnan päätös ei ole lainvoimainen. Wileniuksella on oikeus valittaa päätöksestä Helsingin hallinto-oikeuteen 30 päivän kuluessa päätöksen tiedoksisaannista. Tieto päätöksen lainvoimaisuudesta on saatavilla Finanssivalvonnan verkkopalvelussa.

Lisätietoja antaa

Janne Häyrynen, yksikönpäällikkö, Lakiasiat. Haastattelupyynnöt koordinoi Viestinnän mediapäivystys, puhelin 09 183 5030, arkisin klo 9−16.

Liite

Finanssivalvonnan päätös (pdf)

Katso myös

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Finanssivalvonta on rahoitus- ja vakuutusvalvontaviranomainen, jonka valvottavia ovat muun muassa pankit, vakuutus- ja eläkeyhtiöt sekä muut vakuutusalalla toimivat, sijoituspalveluyritykset, rahastoyhtiöt ja pörssi. Edistämme finanssimarkkinoiden vakautta ja luottamusta sekä asiakkaiden, sijoittajien ja vakuutettujen suojaa.

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Finanssivalvonta

Regleringen av kryptotillgångstjänster skärptes i och med MiCA-förordningen – konsumenterna bör fortfarande vara vaksamma3.4.2025 10:00:00 EEST | Pressmeddelande

EU:s förordning om marknader för kryptotillgångar (MiCA) tillämpas nu fullt ut, vilket skärper regleringen av kryptotillgångstjänster och harmoniserar marknadsföringen. Övergångsperioden i Finland hör till de kortaste i Europa. Konsumenterna bör fortfarande vara på sin vakt när de köper tjänster, eftersom MiCA-förordningen inte avlägsnar alla risker som hänför sig till kryptotillgångar. Finansinspektionen behandlade aktuella tillsynsteman på sin presskonferens på torsdagen.

Kryptovarapalveluiden sääntely kiristyi MiCA-asetuksen myötä – kuluttajien edelleen syytä olla tarkkana3.4.2025 10:00:00 EEST | Tiedote

EU:n kryptovaramarkkinoita koskevan asetuksen (MiCA) täysimääräinen soveltaminen on alkanut, mikä tiukentaa kryptovarapalveluiden sääntelyä ja yhtenäistää markkinoita. Suomessa siirtymäaika on yksi lyhyimmistä Euroopassa. Kuluttajien on edelleen syytä olla tarkkana palveluita hankkiessaan, sillä MiCA-asetus ei poista kaikkia kryptovaroihin liittyviä riskejä. Finanssivalvonta kävi läpi ajankohtaisia valvontateemoja lehdistötilaisuudessaan torstaina.

Requirements for crypto-asset services have tightened with the MiCA Regulation – consumers still need to be careful3.4.2025 10:00:00 EEST | Press release

The full application of the EU Regulation on Markets in Crypto-Assets (MiCA) has begun, tightening regulation of crypto-asset services and harmonising the market. Finland has one of the shortest transitional periods in Europe. Consumers still need to be careful when purchasing services, as the MiCA Regulation does not eliminate all the risks associated with crypto-assets. The Financial Supervisory Authority (FIN-FSA) reviewed topical supervisory themes at its press conference on Thursday.

Muistutuskutsu: Finanssivalvonnan lehdistötilaisuus torstaina 3.4. finanssisektorin tilasta ja riskeistä – erityisteemoina kiinteistöriskit, rahastosektori sekä kryptovarapalveluiden valvonta1.4.2025 08:50:00 EEST | Kutsu

Kutsumme median edustajat ajankohtaistilaisuuteen, jossa käsittelemme erityisesti kiinteistösektorin riskien näkymistä valvonnassa, rahastosektorin tilannetta sekä alkavaa kryptovarapalveluiden valvontaa. Tilaisuudessa käydään läpi myös finanssisektorin taloudellista tilaa ja riskejä eri valvontasektoreilla.

Kutsu medialle: Finanssivalvonnan lehdistötilaisuus torstaina 3.4. finanssisektorin tilasta ja riskeistä – erityisteemoina kiinteistöriskit, rahastosektori sekä kryptovarapalveluiden valvonta27.3.2025 10:00:00 EET | Kutsu

Kutsumme median edustajat ajankohtaistilaisuuteen, jossa käsittelemme erityisesti kiinteistösektorin riskien näkymistä valvonnassa, rahastosektorin tilannetta sekä alkavaa kryptovarapalveluiden valvontaa. Tilaisuudessa käydään läpi myös finanssisektorin taloudellista tilaa ja riskejä eri valvontasektoreilla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye