OLE HILJAA.
Siinä ei ole perässä huutomerkkiä. Piste kyllä.
Hiljaisuudessa kun riittää, että on.
Elämälle voi oikeasti vetää rajan.
Vai voiko?

Hiljaisuudessa olo, rauhoittuminen, pysähtyminen, lepoon antautuminen on tämän hetken juttu. Maailma kaipaa, jopa vaatii sitä.
Hiljaisuuden retriitinohjaaja, kirjailija Mari Vainio toivoo voivansa hiljaisuuden kumppanina avata uutuuskirjansa ”Antaudu hiljaisuudelle” kautta portin, auttaa kulkemaan tiellä, jonka suunnan lukija on ehkä tietämättään jo ottanut tai johon hiljaisuus häntä sanojen avulla kuljettaa.
Puheen tauotessa mieli täytyy sanoista. Siksi myös tämä kirja koostuu avainsanoista, joiden kautta pohditaan hiljaisuutta ja rohkaistaan kulkemaan sitä kohti. Mukana ovat mm. Kaipaus, Lepo, Läsnäolo, Leikki, Tyytyminen, Anarkia, Kommunikaatio, Kuolema…
Hiljaisuuden kokemus voimistuu sitä yhdessä jakamalla. Siksi kirjailija on omien ajatustensa tueksi haastatellut aiheista ihmisiä, jotka hänen mielestään ovat ymmärtäneet henkilökohtaisen elämänsä, arvomaailmansa, töittensä tai tehtäviensä kautta jotakin hiljaisuudesta.
Mukana keskusteluissa ovat olleet mm. kuvataiteilijat Laura Pohjonen ja Nanna Susi, viulisti Pekka Kuusisto, syvän burn outin kokenut opettaja Sanna Kamula, joogaohjaaja Emilia Vasko- Kujala ja monia muita.
Kirjan äärelle voi rauhassa pysähtyä, maistella ja tunnustella vain yhtä sanaa tai lausetta – tai ahmia useamman kerran koko kirjan läpi. Joka tapauksessa tärkeintä on, että - olet vain, hengität, havaitset- ja laitat pisteen perään.
”Ihmisen sielulla on koti ja koti on hiljaisuudessa.” / Nanna Susi
Mari Vainio on toimittaja, luovan kirjoittamisen kouluttaja ja hiljaisuuden retriittiohjaaja sekä kundaliinijoogaohjaaja. Hän asuu Porvoossa ja on ohjannut hiljaisuuden retriittejä n. kymmenen vuotta mm. Utön ja Örön saarilla.
Mari Vainio, Antaudu hiljaisuudelle. Kirjapaja 2024. 176 s. Kansi Days Agency. ISBN 978-952-354-884-8. Kl 17.3. Ilmestyy helmikuussa 2024.
Lisätietoja ja haastattelut: Mari Vainio, viestitmarille@gmail.com, p. 050 564 8899
Arvostelukappaletilaukset: Minna Vatja | mediakoordinaattori | minna.vatja@kirjapaja.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Minna VatjaMediakoordinaattoriKirjapaja, Publiva Oy
Puh:09 6877 4543minna.vatja@kirjapaja.fiKuvat



Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kirjapaja
Kirjapajan ja Publivan syksy 2025: Mielenravintoa, luontoelämyksiä ja jännitystä18.3.2025 08:07:00 EET | Tiedote
Syksyn 2025 kirjavalikoimamme tarjoaa jokaiselle jotakin: tietoa aivojen hyvinvoinnista, inspiraatiota luonnon tarkkailuun, jännitystä rikosromaanien ystäville ja herkkyyttä kaunokirjallisuuden parissa. Lisäksi tarjoamme käytännöllisiä työkaluja arjen rauhoittumiseen.
Claire Douglas: Dekkarikuningattaren murhamysteeri Englannin maaseudulta11.3.2025 08:07:00 EET | Tiedote
Esikoistaan odottava Saffy ja hänen puolisonsa Tom ovat rauhaa rakastava nuoripari, jota potkaisee onni: Saffyn isoäidiltä peritty vanha talo Beggars Nookin idyllisessä kylässä englantilaisella maaseudulla sopii heille täydellisesti. He asettuvat taloksi ja arki alkaa rakentua töiden, raskauden ja remontoinnin ympärille. Rauhallinen idylli särkyy, kun kaivuri rouhaisee puutarhan mullasta esiin ihmisen käden. Pian käy ilmi, että puutarhassa on kahden ihmisen ruumiit.
Jesse Q. Sutanto: Riemukas murhamysteeri San Franciscon kiinalaiskortteleista4.3.2025 07:57:00 EET | Tiedote
Joka aamu puoli viideltä kuusikymppisen Vera Wongin silmät rävähtävät auki ja hän nousee ja pukeutuu, lähtee sotilaallista tarmoa uhkuvalle aamulenkilleen, peseytyy kylmässä suihkussa ja avaa alakerran teesalonkinsa. "Vera Wangin maailmankuulu teesalonki” sijaitsee San Franciscon kiinalaiskortteleissa ja nimensä mukaan sen pitäisi olla maailmankuulu, mutta ilman vakioasiakas Alexia paikka on lähes kuollut. Eräänä aamuna kuolema on tavallista kirjaimellisemmin läsnä: Veran edessä teesalongin lattialla makaa tuntematon, kuollut mies.
Kaisa Kariranta: Suufitansseja, energiakiviä ja ehtoollisleipää11.2.2025 08:07:00 EET | Tiedote
”Haluan nähdä näkymättömiä. Haluan oppia elämään elämää, jossa on muutakin kuin arkinen ja pinnalle näkyvä”, kertoo tietokirjailija ja pappi Kaisa Kariranta uudessa teoksessaan Seikkailujen kirja. Matkoja näkymättömiin maailmoihin. Lukija viedään henkisiin ja hengellisiin maailmoihin, joissa etsitään perimmäisiä totuuksia mystiikan, meditaation, energioiden tai transsin kera. Samalla käydään matkalla suomalaisessa henkisessä ja hengellisessä nykymaastossa, vieläpä papin kyydissä!
Samuel Salovuori: Yksilökeskeisyys vääristää aidon yksilöllisyyden31.10.2024 08:17:00 EET | Tiedote
Yksilökeskeisyys on parhaimmillaan vapautta, rajoitteiden poissaoloa ja mahdollisuuksien runsautta, mutta usein ihminen ei sen keskellä tiedä, mihin ja miten tuota vapautta käyttäisi. Tehdessään epätietoisena elämänsä isoja valintoja hän ahdistuu ja kokee riittämättömyyttä. Kaiken epävarmuuden takana on elämän suuria kysymyksiä: kuka oikein olen ja mitä lopulta kaipaan kaikkein eniten?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme