Miten kuntalaiset kehittäisivät Keusoten digiasiointia? Asukaspaneeli selvittää
Satunnaisotannalla valittu joukko keskiuusimaalaisia kokoontuu Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) asukaspaneeliin pohtimaan digiasioinnin kehittämistä. Tavoitteena on antaa hyvinvointialueen päätöksentekijöille konkreettisia toimenpide-ehdotuksia digipalveluiden kehittämiseksi.

Keusote on viime vuosien aikana kehittänyt digitaalisia asiointimahdollisuuksia, jotta sote-palveluissa asiointi olisi mahdollisimman sujuvaa ja turvallista. Tiukassa taloustilanteessa digitaaliset palvelut ovat myös yksi tapa kehittää toimintaa kustannustehokkaasti, mikä on huomioitu esimerkiksi Keusoten palvelujen verkostosuunnitelmassa.
Miten Keusoten alueen asukkaat kokevat digiasioinnin tällä hetkellä? Mitä tulisi huomioida, kun digipalveluita lisätään ja kehitetään? Muun muassa näitä kysymyksiä kerääntyy pohtimaan noin 50 keskiuusimaalaista, jotka on valittu Keusoten toiseen asukaspaneeliin. Heidän tehtävänsä on perehtyä aiheeseen taustamateriaalien ja asiantuntijoiden avulla sekä pohtia yhdessä kehittämistoimenpiteitä. Kolmen kokoontumisen jälkeen asukkaat luovuttavat Keusoten päättäjille jäsennellyn loppulausuman, jossa on suosituksia päätöksenteon tueksi.
– Asukkaat ovat osallistuneet digiasioinnin kehittämiseen jo aikaisemminkin, mutta puntaroiva asukaspaneeli on kuitenkin siitä erinomainen tapa kuulla asukkaita, että näiden myötä saamme Keusoten päätöksentekijöille hyvin konkreettisia toimenpide-ehdotuksia, kertoo Keusoten johtava asiantuntija Tero Seitsonen.
Puntaroidut toimenpide-ehdotukset käytäntöön
Keusote järjesti ensimmäisen puntaroidun asukaspaneelin marraskuussa. Tuolloin asukkaat pohtivat toimenpide-ehdotuksia nuorten mielen hyvinvoinnin tukemiseen.
– Keusoten päättäjien mielestä oli innostava kuulla asukkaiden näkemyksiä uudella tavalla. Toimenpide-ehdotukset olivat perusteellisesti pohdittuja ja hyvin kuvattuja. Yksi toimenpide-ehdotus liittyi esimerkiksi nuorten tavoittamiseen. Panelistit kokivat tärkeäksi, että nuoret löytävät helposti ajantasaisen tiedon heille suunnatuista palveluista. Tähän liittyen olemme suunnitelleet viestintäkampanjaa nuorten tavoittamiseksi, Seitsonen kertoo.
Puntaroivat asukaspaneelit toteutetaan Keusotessa yhteistyössä Suomen itsenäisyyden juhlarahasto Sitran kanssa. Hankkeen aikana järjestetään kaksi asukaspaneelia ja testataan niiden toimivuutta ja hyödyllisyyttä hyvinvointialueella. Mikäli paneelit koetaan hyödyllisiksi, tavoitteena on vakinaistaa asukaspaneeli pysyväksi toimintamalliksi Keusoteen.
Kutsut asukaspaneeliin on lähetetty keskiuusimaalaisille Digi- ja väestötietovirastolta saadun satunnaisotoksen perusteella, jotta asukaspaneelissa kuuluu mahdollisimman kattavasti eri-ikäisten ja eri taustoista tulevien hyvinvointialueen asukkaiden ääni. Huhtikuun asukaspaneeliin osallistujat on valittu jo syksyllä mukaan ilmoittautuneiden joukosta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tero Seitsonen
johtava asiantuntija
Hyvinvointi, terveys ja asiakkuudet
p. 050 497 2554
tero.seitsonen@keusote.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue vastaa sosiaali- ja terveyspalveluista sekä pelastustoimen ja erikoissairaanhoidon järjestämisestä Hyvinkään, Järvenpään, Nurmijärven, Pornaisten, Tuusulan ja Mäntsälän alueella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote)
Keusote sujuvoittaa puhelinasiointia – omatiimien numeroissa muutoksia28.3.2025 11:54:48 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue jatkaa omatiimimallin ja omatiimien puhelinasioinnin parantamista. Jokaiselle Keusoten alueen asukkaalle on nimetty omatiimi, joka vastaa hänen hoidostaan. Jatkossa omatiimin numerossa voi asioida myös kiireellisissä asioissa Omakeusote-digiasioinnin rinnalla.
Aluehallitus käsitteli viime vuoden tilinpäätöksen: alijäämä 66,5 miljoonaa euroa26.3.2025 14:20:39 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) vuoden 2024 tilinpäätös osoittaa 66,5 miljoonan euron alijäämää. Tämä merkitsee alijäämän kasvua edellisvuodesta, sillä vuoden 2023 ja 2024 yhteenlaskettu alijäämä on nyt 133,1 miljoonaa euroa.
Sote-palvelut taskussasi – OmaKeusote-sovellus on täällä!25.3.2025 09:03:29 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) OmaKeusote-mobiilisovellus on julkaistu. Sovellus tuo sote-palvelut käden ulottuville, jolla voi hoitaa esimerkiksi terveyshuoliin liittyviä asioita tai keskustella sosiaalipalvelujen ammattilaisen kanssa, vaikka suoraan omalta sohvalta käsin. Sovelluksen voi ladata maksutta sovelluskaupoista.
Asukaskysely 2024: Omalla käytöksellä ja esimerkillä voi vaikuttaa nuorten päihteiden käyttöön ennaltaehkäisevästi24.3.2025 13:25:51 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) on selvittänyt alueen asukkailta, millaisia toiveita ja ajatuksia heillä on päihdehaittojen vähentämisen keinoista.
Keusoten tuottavuus- ja taloudellisuusohjelma viitoittaa tietä kohti talouden tasapainoa21.3.2025 14:38:07 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusoten) tuottavuus- ja taloudellisuusohjelman valmistelu vuosille 2025–2027 on käynnistynyt. Ohjelma tarvitaan, jotta valtiohallinnon vaatimus talouden tasapainosta ja syntyneiden alijäämien kattamisesta toteutuu vuoden 2027 loppuun mennessä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme