Happeen ryöstöretki Lempäälään onnistui – Classic johtaa enää 3-2
F-liigan illan puolivälierässä Happee kavensi voitoiksi 2-3 kaatamalla Classicin sen kotikaukalossa maalein 7-4.
Adam Hemerka laukoi Classicin johtoon jo ensimmäisellä minuutilla, mutta Happee nousi tasoihin ja ohi. Hemerka nosti Classicin vielä rinnalle, mutta siitä eteenpäin näytti maalinteon mallia selkä seinää vasten pelannut Happee. Jonne Junkkarisen ylivoimasijoitus johti keskisuomalaiset toiselle tauolla johdossa, ja päätösjaksolla painoi Classic, mutta maalit teki Happee. Eppu Suhanto laukoi keskiviivalta maskin takaa 2-4, Samuli Grönfors takatolpalta tyhjiin 2-5 Happeen sahattua puolustuksen syötöillä nippuun ja Stefan Hutzli Markus Salmen poikkipassista jo 2-6. Albert Koskisen ja Aaro Helinin kavennukset kuudella viittä vastaan jäivät enää kosmeettisiksi.
Pareissa Westend Indians–TPS ja Nokian KrP–SPV pelataan sunnuntaina viidennet ottelut, joissa välieräpaikka on katkolla Indiansille ja KrP:lle. Happeen ja Classicin kuudes mittelö on edessä maanantaina.
F-liigan karsinnassa EräViikingit ja Tiikerit etenivät FBC Turun ja M-Teamin seuraksi toiselle kierrokselle, kun EräViikingit löi vieraissa Kooveen 5-4 ja Tiikerit kotonaan jatkoajalla LNM:n 8-7.
EräViikingit oli avauserässä kahdesti tappiolla, mutta kuittasi myös kahdesti, ja toisessa Olli Salminen, Santeri Kärki sekä Simon Stranskyn komealla soololla takatolpalle vapauttanut Juuso Möttönen laukoivat helsinkiläiset jo 5–2-johtoon. Niko Ojala kavensi Kooveelle toisessa erässä ja Roope Yrjänen vajaat viisi minuuttia ennen loppua, mutta tasoitukseen saakka ei Koovee venynyt.
Tikkurilassa nähtiin huima näytelmä, kun pyörremyrskynä Vantaalle saapunut LNM vei jo avauserän 6-1 ja johti toisella tauolla 7-1. Tiikerit kavensi heti päätösjakson alkuun kolmesti, ja viisi minuuttia ennen loppua Otto Blomqvist laukoi jo 5-7. Tiikerien vedettyä maalivahtinsa penkille tapahtui lisää: Ensin iski kaksi minuuttia ennen loppua Mattias Kokljuschkin ja vielä 27 sekuntia ennen täyttä aikaa Leevi Loippo pelin jatkoajalle. Se päättyi seitsemän minuutin kohdalla, kun Juuso Salo laukoi Kevin Starckin syötöstä Tiikerit jatkoon ja liminkalaiset kesälomalle.
F-liigakarsinnan toisen vaiheen otteluparit ovat EräViikingit–Tiikerit ja M-Team–FBC Turku.
Yhteyshenkilöt
Ilari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
SPV nousi kotivoittoon, OLS karsii liigapaikastaan10.3.2025 21:16:31 EET | Tiedote
F-liigan miesten sarjassa pelattiin maanantaina yksi ottelu, jossa SPV kaatoi kotonaan sitkeän OLS:n lopulta 5-3 ja jatkaa taistelua pudotuspelien kotiedusta. OLS:lle tulos oli synkkä, sillä se sinetöi joukkueen kauden jatkumisen liigakarsinnoissa.
Happee hurjana Nokialla: KrP putosi kyydistä ja runkosarjan voitosta9.3.2025 20:36:12 EET | Tiedote
Nokian KrP putosi runkosarjan voittotaistelusta, kun se taipui päivän kotiottelussaan Happeelle 4-9. Nokialaiset ovat kaksi kierrosta ennen loppua jääneet kärki Classicista seitsemän pistettä.
Classic kiinni runkosarjan voitossa, FBC Turku suli ja iski ihmetasoituksen8.3.2025 20:59:49 EET | Tiedote
Sarjakärki Classic otti tärkeät kolme pistettä kaataessaan kotonaan Westend Indiansin 9-2. FBC Turku puolestaan oli loppuminuuteilla johdossa Happeen vieraana, mutta taipui jatkoajalla 5-4.
TPS ei suostu taipumaan, EräViikinkien vuoro pudota viidenneksi8.3.2025 19:49:11 EET | Tiedote
EräViikingeistäkään ei ollut TPS:n voittoputken katkaisijaksi F-liigan naisten sarjassa, kun mestarit pitivät iltapäivän kotiottelussaan kaikki kolme pistettä Turussa tuloksella 5-3. Samalla EräViikingit joutui seisomapaikalle kolmen joukkueen tuolileikissä pudotuspelien kotiedusta FBC Loiston kaataessa vieraissa SaiPan 3-2 ja SB-Pron murjoessa kotonaan Welhot 12-1.
Vasta rankkarit ratkaisivat – KrP vei huikeiden käänteiden kärkitrillerin7.3.2025 21:49:29 EET | Tiedote
F-liigan perjantain kärkiottelu päättyi Nokian KrP:n 6–5-voittoon Oilersista rangaistuslaukauksilla. Iltaan mahtuivat niin Öljymiesten hurja alku ja nokialaisten noheva nousu kuin videotarkistukseen kaatunut jatkoaikaratkaisukin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme