Runsasluminen talvi kääntymässä kohti kevättulvia Etelä-Savossa
Talven aikana kertyi lunta Etelä-Savon alueella runsaasti ja sulaminen on jo lähtenyt käyntiin. Mäntyharjun reitillä järvien vedenkorkeudet ovat jo ennen lumien sulamista monin paikoin korkealla ajankohdan keskimääräiseen tasoon verrattuna. Usealle järvelle ennustetaan keskimääräistä suurempaa kevättulvaa. Tulevien viikkojen lämpötilakehitys ja sademäärät kuitenkin viime kädessä ratkaisevat, millaiseksi kevään vesitilanne kehittyy.

Kevättulvista ennakoidaan tavanomaista korkeampia
Ennusteiden mukaan kevättulvan huippu ajoittuu Etelä-Savossa pääosin huhtikuun lopun ja toukokuun puolenvälin väliselle ajalle.
Sateisen viime syksyn jäljiltä vettä on maaperässä tavanomaista enemmän ja pohjaveden pinnat ovat maakunnassa yleisesti keskimääräistä korkeammalla. Tämän takia lumen sulamisesta syntyvä valunta ohjautuu nopeammin vesistöihin, joka puolestaan näkyy nopeampana vedenpinnan nousuna aiheuttaen tulvimista myös sellaisissa paikoissa, joissa tätä ei tavallisesti esiinny.
Mäntyharjun reitillä vedenkorkeudet keskimääräistä ylempänä
Mäntyharjun reitin latvoilla Iso-Naakkiman vedenkorkeus on noin 15 senttimetriä keskimääräistä ylempänä. Sen alapuolella sijaitsevan Kyyveden pinta on kääntynyt nousuun ja se on 32 senttiä ajankohdan keskimääräistä tasoa korkeammalla. Puulan vedenkorkeus on myös nousussa ja tällä hetkellä järven vedenpinta on noin 15 senttiä ajankohdan keskimääräistä tasoa ylempänä. Kissakosken voimalaitoksen kautta juoksutetaan tällä hetkellä 41 kuutiometriä vettä sekunnissa ja juoksutusmäärän ennakoidaan kasvavan kevään mittaan. Juoksutusten kasvattaminen nostaa alapuolisten vesistöjen vedenkorkeutta ja saattaa nostaa vettä jään päälle. Vahvajärven vedenkorkeus on tällä hetkellä 37 senttiä ajankohdan tavanomaista korkeammalla.
Myös Mäntyharjulla ovat vedenpinnat noususuunnassa. Lahnavesi on 27 senttiä ja siihen laskeva Pyhävesi-Kallavesi 36 senttiä ajankohdan keskimääräistä ylempänä. Reitin alaosalla säännöstellyssä Vuohijärvessä vedenpinta on 8 senttiä ajankohdan keskimääräistä tasoa alempana, mutta on kääntymässä nousuun.
Sysmän reitin latvajärvellä Suonteella on vedenkorkeus 20 senttiä ajankohdan keskimääräistä vedenkorkeutta ylempänä.
Myös Saimaalla vedenkorkeus keskimääräistä ylempänä
Vuoksen vesistöalueella Pihlajavesi on 48 senttiä ajankohdan keskimääräistä tasoa ylempänä. Saimaan keskusallas on 50 senttiä ajankohdan keskimääräistä tasoa ylempänä Lauritsalan havaintoasemalla. Myös Saimaa on lähdössä nousuun ja pinnan ennakoidaan olevan kesäkuussa 30–55 senttiä nykyistä korkeammalla. Savonlinnan Suurijärven vedenpinta on 8 senttiä ylempänä kuin keskimäärin tähän aikaan vuodesta ja se on noususuunnassa.
Varaudu mahdolliseen tulvaan jo etukäteen
Tämänhetkisten ennusteiden perusteella kevättulva tulee olemaan tavanomaista korkeampi, joka rantakiinteistöjen omistajien on syytä ottaa huomioon ja huolehtia, että rakennuksille ei pääsisi syntymään tulvavahinkoja. Ympäristöhallinto on laatinut ohjeistuksen siitä, kuinka tulvaan voi varautua ja tehdä omatoimisesti suojauksia rakennusten kastumisen estämiseksi:
Kodin suojaaminen tulvalta
https://www.vesi.fi/vesitieto/kodin-suojaaminen-tulvalta/
Tulvavahinkojen korvaaminen on nykyisin vakuutuspohjaista. Lue lisää tulvavahinkojen korvaamisesta
https://www.vesi.fi/vesitieto/tulvavahinkojen-korvaaminen/
Yhteyshenkilöt
Ari Luukkonenvesitalousasiantuntija
Puh:0295 024 204ari.luukkonen@ely-keskus.fiVarpu Rajalajohtava vesitalousasiantuntija
Puh:0295 024 224varpu.rajala@ely-keskus.fiTietoja julkaisijasta
Etelä-Savon ELY-keskus tuottaa valtion aluehallinnon palveluja ja osallistuu maakunnan kehittämiseen Etelä-Savon maakunnan alueella. Palvelumme kohdistuvat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, maaseutuun sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin. Omaa toimialuetta laajemmin hoidamme rakennerahastotehtäviä Itä-Suomen alueella, koordinoimme vesienhoitoa Vuoksen vesistöalueella ja vastaamme valtakunnallisen TE-hallinnon asiakaspalvelukeskuksen toiminnasta. Viraston toimipaikka sijaitsee Mikkelissä.
Etelä-Savon ELY-keskus
Jääkärinkatu 14, PL 164
50101 Mikkeli
puh. 0295 024 000
https://www.ely-keskus.fi/ely-etela-savo

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Etelä-Savon ELY-keskus
Kangasniemen Leppäselkä – Pätkönlammen Natura 2000 -alueen hoitosuunnittelu alkaa9.4.2025 15:05:10 EEST | Tiedote
Etelä-Savon ELY-Keskus aloittaa Kangasniemellä sijaitsevan Leppäselkä-Pätkönlammen Natura-alueen hoitosuunnitelman laatimisen keväällä 2025 ja suunnitelman on tarkoitus valmistua syksyllä 2025. Leppäselkä – Pätkönlampi kuuluu valtakunnalliseen lintuvesien suojeluohjelmaan ja Natura 2000 -verkostoon. Monien linnustollisesti arvokkaiden kosteikkojen tapaan Leppäselän ja Pätkönlammen tila on heikentynyt rehevöitymisen ja umpeenkasvun myötä.
Understöd kan sökas för hantering av skadliga ämnen i stadsvatten26.3.2025 09:00:00 EET | Pressmeddelande
Närings-, trafik- och miljöcentralen (NTM-centralen) i Södra Savolax öppnar ansökan för projekt för hantering och minskning av skadliga ämnen i stadsvatten. Sammanlagt cirka 1,5 miljoner euro i understöd kan sökas nationellt. Ansökningstiden är 1.4.–19.6.2025 och understöd kan sökas av kommuner, samkommuner och bolag som ägs av dem, andra kommunägda aktörer, föreningar, företag och andra sammanslutningar. Understöd kan inte beviljas privatpersoner eller statliga ämbetsverk eller inrättningar.
Avustusta haettavana kaupunkivesien haitta-aineiden hallintaan26.3.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Etelä-Savon elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) avaa haun kaupunkivesien haitta-aineiden hallinnan ja vähentämisen hankkeille. Avustusta on haettavissa yhteensä noin 1,5 miljoonaa euroa valtakunnallisesti. Hakuaika on 1.4.–19.6.2025, ja avustusta voivat hakea kunnat, kuntayhtymät ja niiden omistamat yhtiöt, muut kuntaomisteiset toimijat, yhdistykset, yritykset sekä muut yhteisöt. Avustusta ei voida myöntää yksityishenkilöille eikä valtion virastoille tai laitoksille.
Etelä-Savossa helmikuun lopussa noin 7 200 työtöntä25.3.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Etelä-Savossa oli helmikuun lopussa 7 176 työtöntä, 639 henkilöä eli 10 % enemmän kuin vuosi sitten. Lomautettuja heistä oli 812. Työttömänä oli 12,9 % työvoimasta. Helmikuun aikana kokonaan työttömien määrä lisääntyi 43:lla eli 1 % ja lomautettujen määrä laski 36:lla (4 %). Lomautettujen miesten määrä laski joulukuusta 31:llä ja lomautettujen naisten määrä 5:llä.
METSO-ohjelman suojelutavoite lähes saavutettu – luonnonsuojelua toteutetaan monien eri ohjelmien rahoituksella14.3.2025 08:29:44 EET | Tiedote
Etelä-Savon ELY-keskus toteutti vuonna 2024 luonnonsuojelualueita noin 561 hehtaaria. Valtiolle hankittiin luonnonsuojelutarkoituksiin 176 hehtaaria ja yksityismaan luonnonsuojelualueita perustettiin 385 hehtaaria. Maakauppoja ja sopimuksia ELY-keskus teki 67 maanomistajan kanssa. Maanomistajille maksettuihin kauppahintoihin ja korvauksiin valtio käytti yhteensä noin 4,3 miljoonaa euroa. Hankintojen määrään ja arvoon sisältyy noin 70 hehtaaria metsiä, jotka ovat suojelukäyttöön siirrettyjä valtionperintöjä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme