Ilouutinen Helsinki Litin ystäville: jo kauan loppuunmyyty 10-vuotisjuhlafestivaali striimataan, striimiliput nyt myynnissä Tiketissä
10-vuotisjuhliaan 24.-25. toukokuuta viettävän Helsinki Lit -käännöskirjallisuusfestivaalin ohjelma striimataan suuren kysynnän vuoksi. Striimin toteuttaa Helsinki Litiä järjestävä Helsingin Kirjallisuusfestivaali ry yhdessä monikamerakuvauksesta huolehtivan Flux Productionsin kanssa. Edulliset striimiliput ovat nyt myynnissä Tiketissä. Helsinki Lit myi tämän vuoden fyysiset lippunsa viime vuosien tapaan loppuun jo pari kuukautta sitten.

Helsingin Savoy-teatterissa järjestettävän Helsinki Lit -käännöskirjallisuusfestivaalin 10-vuotisjuhlan ohjelmassa on odotetusti kansainvälinen joukko kirjailijoita maailman huipulta. Tänä vuonna vieraiksi saapuvat yhdysvaltalaiset Elizabeth Strout ja Nathan Hill, ukrainalainen Andrei Kurkov, ruotsalaiset Thella Johnson, Johanna Frid ja Nicolas Lunabba, norjalainen Maja Lunde, argentiinalaiset Mariana Enriquez ja Camila Sosa Villada, taiwanilainen Kevin Chen, kanadalais-uusiseelantilainen Eleanor Catton sekä palestiinalainen Adania Shibli. Juhlafestivaalin juontaa näyttelijä Alma Pöysti.
Helsinki Lit juhlii toukokuussa 10-vuotista taivaltaan Suomen suurimpana käännöskirjallisuusfestivaalina. Helsinki Litissä on vuosien varrella vieraillut kymmeniä kansainvälisiä kirjalijatähtiä Nobel-voittajista Booker- ja Pulitzer-palkittuihin.
Vierailevat kansainväliset kirjailijat kohtaavat tutun tavan mukaan Savoyn lavalla kotimaisia kirjailijoita, toimittajia ja kulttuurivaikuttajia: Elizabeth Stroutia haastattelee tuore Finlandia-voittaja, kirjailija Sirpa Kähkönen, Nathan Hillin kanssa keskustelee kirjailija Juha Itkonen, Andrei Kurkov tapaa toimittaja Anna-Lena Láurenin, Thella Johnsonia haastattelee kirjailija Kjell Westö, Johanna Fridin vastaparina nähdään toimittaja Laura Friman, Maja Lunde kohtaa kirjailija, kirjallisuudentutkija Iida Turpeisen, Nicolas Lunabba keskustelee kirjallisuus- ja taidekriitikko Aleksis Salusjärven kanssa, Mariana Enríquez jakaa aiheitaan jännityskirjailija Marko Hautalan kanssa, Camila Sosa Villada tapaa kirjailija Silvia Hosseinin, Kevin Cheniä haastattelee toimittaja ja Helsingin Kirjamessujen ohjelmapäällikkö Ville Blåfield, Eleanor Cattonin kanssa keskustelee toimittaja Hanna Nikkanen ja Adania Shiblin kanssa myös hänen kirjojaan kääntänyt suomentaja-tulkki Sampsa Peltonen.
Striimilippu pe 24.5. 10 €
Striimilippu la 25.5. 10 €
Kahden päivän striimilippu 15 €
Liput ja striimin katseluohjeet täältä: https://www.tiketti.fi/helsinki-lit-livestream-tikettistream-lippuja/99719
Helsinki Lit -käännöskirjallisuusfestivaali
Savoy-teatteri 24.-25.5. 2024
OHJELMA JA AIKATAULU
PERJANTAI 24.5.
17.00 Thella Johnson – Kjell Westö
17.40 Johanna Frid – Laura Friman
18.10 Mariana Enriquez – Marko Hautala
18.50 – 19.10 Tauko, signeeraukset
19.10 Andrei Kurkov – Anna-Lena Laurén
19.50 Nicolas Lunabba – Aleksis Salusjärvi
20.20 – 21.00 Elizabeth Strout – Sirpa Kähkönen
LAUANTAI 25.5.
12.30 Kevin Chen – Ville Blåfield
13.00 Maja Lunde – Iida Turpeinen
13.40 Camila Sosa Villada – Silvia Hosseini
14.20 Tauko, signeeraukset
15.20 Jarl Hellemann -palkinnon jako
15.30 Eleanor Catton – Hanna Nikkanen
16.10 Nathan Hill – Juha Itkonen
16.50 – 17.30 Adania Shibli – Sampsa Peltonen
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Milla Palovaara
Puh:0405967973milla@kulttuuritoimisto.fiKuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
Konneveden Naisten viikolla 2025 luvassa on maailmanluokan taidetta Helsinki Chamber Orchestran Kaija Saariahon Lichtbogen-ulkoilmakonsertista jouhikkotaiteilija Pekko Käpin intiimiin savutupakeikkaan9.4.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
18.-21. heinäkuuta viidettä kertaa järjestettävä Konneveden Naisten viikko on julkistanut kesän 2025 ohjelmansa. Tänä vuonna Konnevedellä kuullaan muun muassa ainutlaatuinen Taide kuuluu kaikkialle! -ulkoilmakonsertti, joka muodostuu säveltäjä Kaija Saariahon harvoin esitetystä teoksesta Lichtbogen sekä 70-vuotisjuhlavuottaan viettävän säveltäjä Olli Kortekankaan kantaesityksestä Alkyone – sarja oopperasta Isfåglarna sopraanolle ja kamariorkesterille, solistinaan Minna-Leena Lahti. Näyttelijä Seela Sella esiintyy konsertissa lausujana.
Helsinki Litin ja Konstsamfundetin kirjalliset mestarikurssit jatkuvat toukokuussa – seuraavana vieraana Linn Ullmann4.4.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Helsinki Lit ja Konstsamfundet-yhdistys jatkavat kirjallisten mestarikurssien järjestämistä toukokuussa 2025. Seuraavan 13.5. järjestettävän kurssin vieraana on norjalainen kirjailija Linn Ullmann, joka saapuu Helsinkiin Amos Andersonin kotimuseoon kertomaan kirjailijanurastaan ja kirjoitusprosesseistaan. Mestarikurssilla Linn Ullmannia haastattelee ja hänen kanssaan keskustelee Helsinki Litin ohjelmajohtaja Philip Teir.
The Moontwinsin debyyttialbumi Night Times kantaa ylvään lempeästi yön monia puolia28.3.2025 10:00:00 EET | Tiedote
The Moontwinsin albumi Night Times (Playground Music Scandinavia) on nyt julki ja saatavilla levykaupoissa sekä suoratoistopalveluissa. Night Times esittelee kymmenen (vinyyliversiolla yhdentoista) uuden kappaleen voimalla The Moontwins -duon ehjän vision, mielenmaisemat ja DIY-asenteen. Levyn nimi viittaa suoraan ajankuvaamme: se on tehty tämän päivän oudossa ja synkässä valossa, jossa muusikon tapa selviytyä ja yrittää auttaa muita selviytymään – on tehdä ja esittää musiikkia.
The Moontwinsin uusi single Big Silence kertoo huolesta hiljaisen naapurin puolesta28.2.2025 10:00:00 EET | Tiedote
PK Keräsen ja Leija Lautamajan The Moontwins -duo julkaisi tänään perjantaina 28. helmikuuta toisen virallisen singlen Big Silence tasan kuukauden kuluttua ilmestyvältä uudelta albumiltaan Night Times. Duo juhlii singlen julkaisua keikalla Seinäjoella ja valmistautuu kansainväliselle levynjulkaisukiertueelle.
Heidi Rothin Lumina-kirjan käännös- ja esitysoikeudet Elina Ahlbäck Literary Agencylle20.2.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Kirjailija Heidi Rothin Lumina-kirjan matka maailmalle alkaa keväällä 2025 kirjallisuusagentti Elina Ahlbäckin agentuurin edustuksessa. Roth on kustantanut ja julkaissut tähän mennessä ilmestyneet kolme kirjaansa itse, ja Luminaa varten hän loi kokonaisen Spellpolaris-tarinamaailman, joka on paitsi Rothin oma kustantamo, myös kauppa ja tavaramerkki.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme