Heurekan Robotiikkaa!-tapahtumassa 21.9. tutustutaan robotiikan ja ohjelmoinnin maailmaan
Tiedekeskus Heurekassa opetellaan lauantaina 21.9. klo 10–18 Robotiikkaa!-perhetapahtumassa robotiikan ja ohjelmoinnin alkeita. Tapahtumassa ohjataan robottikäsiä, tuunataan legorobotteja ja tutustutaan sähköön sekä automatiikkaan hauskoissa työpajoissa.

Heurekan koko perheelle suunnattuun tapahtumaan on koottu useita robotiikan ja ohjelmoinnin teemoja käsitteleviä työpajoja. Työpajat sopivat kaikenikäisille. Tapahtuma on osa Strategisen tutkimusneuvoston rahoittamaa Generation AI -konsortiohanketta.
Robotiikkaa!-tapahtuman työpajoissa pääsee ohjaamaan robottikäsiä ja jututtamaan Pepper-robottia. Kätevät kytkennät -työpajassa opitaan mekanismeista lampun syttymisen takana. Lego League -työpajassa kehitetään legojen avulla taitoja niin rakentelun kuin ohjelmoinninkin osa-alueilla. Liikkuva luuranko -työpajassa nähdään, miten laatikossa olevat erilaiset moottoroidut luurangot saadaan koodaamalla liikkeelle.
Tapahtumapäivän kaikki ohjelmat sisältyvät Heurekan normaaleihin pääsylippuihin ja samalla voi tutustua kaikkiin Heurekan näyttelyihin. Näyttelyistä Tekoäly – Me, Myself & AI jatkaa tapahtuman teemaa syventämällä ohjelmoinnin ja tekoälyn teemoja hauskojen kohteiden muodossa. Heurekan vaihtuvat näyttelyt ovat Leikin voima ja Matkalla avaruudessa.
Pääsyliput maksavat ennakkoon verkosta ostettuna aikuisille 22 €/kpl ja lapsille 5–17 v. 15 €/kpl, paikan päältä ostettuna 24 € ja 17 €. Alle 5-vuotiaat pääsevät huoltajan mukana maksutta Heurekaan. Maksuvälineeksi hyväksytään myös Museokortti, Heureka Club -kortit, kulttuuriedut ja vapaaliput.
Lue lisää tapahtumasta ja sen ohjelmasta tapahtuman verkkosivuilta.
Lisätietoja tapahtumasta ja sen sisällöstä:
Tapahtumatuottaja Hanna Juutilainen, hanna.juutilainen@heureka.fi, puh. 040 9015 318
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tapahtumatuottaja Hanna Juutilainen, hanna.juutilainen@heureka.fi, puh. 040 9015 318
Linkit
Tiedekeskus Heureka Vantaan Tikkurilassa on monipuolinen elämyskokonaisuus, joka tarjoaa vuorovaikutteisia näyttelyitä, planetaarioelokuvia sekä tiedeohjelmia ja tapahtumia ympäri vuoden. Heureka jakaa oivaltamisen ilon lähes 300 000 kävijän kanssa vuosittain ja kuuluu Suomen suosituimpiin vapaa-ajankeskuksiin. Lisätietoja: www.heureka.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tiedekeskus Heureka
Suomen uteliaimmat luokat löytyivät Heurekan kilpailussa10.4.2025 15:32:50 EEST | Tiedote
Tiedekeskus Heurekan järjestämä Suomen uteliain luokka -kilpailu on ratkennut. Alakoulun sarjan voitti Mäkirinteen koulun 6G-luokka Haapavedeltä ja yläkoulun sarjan voitti Juhannuskylän koulun 9B-luokka Tampereelta.
Nuoret lähettävät CanSat-kilpailussa tölkkisatelliitteja kilometrien korkeuteen25.3.2025 14:43:51 EET | Tiedote
ESERO Finland järjestää Vaasassa 27.-30.3.2025 jo kolmatta kertaa CanSat-kilpailun, johon osallistuu tänä vuonna ennätysmäärä nuoria kaikkialta Suomesta. CanSat on juomatölkkiin koottu täysin toimiva satelliitin pienoismalli, joka kerää yläilmoissa tutkimuksellista havaintotietoa. Tölkkisatelliitteja lähetetään pienoisraketin kyydissä jopa kilometrien korkeuteen.
Heurekan Leikin voima -näyttely myytiin Kuwaitiin13.3.2025 11:09:20 EET | Tiedote
Tiedekeskus Heurekassa suursuosion saanut Leikin voima -näyttely on myyty Kuwaitiin. Näyttelyn koki Heurekassa kaikkiaan yli 660 000 kävijää. The Scientific Center of Kuwait -tiedekeskuksessa näyttely avautuu loppukeväällä.
Heurekan Kemian yössä tutustutaan kemian erilaisiin ilmiöihin25.2.2025 12:30:36 EET | Tiedote
Heurekassa järjestetään Kemian yö -perhetapahtuma torstaina 6.3. kello 15–22. Tapahtumassa pääsee tutustumaan kemian eri ilmiöihin työpajojen kautta klo 16 alkaen. Heurekan pääsyliput ovat koko tapahtuman ajan klo 15-22 vain 10 euroa/henkilö, ja samalla lipulla voi tapahtuman erikoisohjelman lisäksi tutustua myös kaikkiin Heurekan näyttelyihin.
The animals and nature of the Ice Age come to life in Heureka’s new exhibition7.2.2025 12:38:01 EET | Press release
Science Centre Heureka’s new Giants of the Ice Age exhibition takes you towards the end of the last Ice Age some 14,000 years ago. Back then, the natural world was dominated by large mammals such as woolly mammoths, woolly rhinos and sabre-toothed cats, with whom humans coexisted.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme