Helpomman hapanjuurileivonnan käsikirja on Vuoden kotimainen keittokirja 2024
Ruokatoimittajat ry:n valitsema Vuoden kotimainen keittokirja aloittaa juurileivonnan uuden nousun. Satu Koiviston helppoutta korostava leipomisfilosofia auttaa uudet hapanjuurileipurit alkuun ja herättää lepotilassa olevat hapanjuuret uudelleen toimintaan.

Helpomman hapanjuurileivonnan käsikirja on ruokatoimittaja Satu Koiviston kädenojennus kaikille, jotka rakastavat juurileipää ja haluaisivat ottaa sen salat haltuun. Koivisto oikoo hieman perinteisiä menetelmiä ja näyttää kädestä pitäen, miten juurileipä onnistuu helposti kotona. Kokemus ja osaaminen paistavat kirjasta, jonka ohjeet ovat vakuuttavia ja selkeitä.
Ruokatoimittajat ry:n Vuoden kotimainen keittokirja -raadin ennakkosuosikki piti pintansa läpi kisan. Kirjan punainen lanka kantaa alusta loppuun ja nimi ja sisältö vastaavat hyvin toisiaan.
"Hyvin kirjoitetut reseptit sekä selkeät vaihekuvat houkuttelevat kokeilemaan. On helppo lähteä leipomaan, kun koko ideologia on yksissä kansissa ja etenee selkeästi. Asenne on yksinkertaisempi ja rennompi kuin aiemmissa hapanjuurileivontaa koskevissa kirjoissa. Vaikka asiaa on paljon, teksti etenee rennolla otteella ja sujuvasti", raati arvioi.
Inspiroiva teos sai ruokatoimittajat elvyttämään uinuvat hapanjuurensa ja onnistumaan kaikessa, mitä he testasivat. Ciabatta- tai lesesämpylät on kirjailijan oma suositus aloittelevalle hapanjuurileipurille.
"Tämän kirjan lukemisen jälkeen olen saanut pidettyä juureni elossa ja innostuin uudelleen hapanjuurileivonnasta", totesi useampi raatilainen.
Havainnollisten työvaihekuvausten ja kuvallisten ohjeiden lisäksi raati kiittää teoksen tiedollista antia. Tiesitkö, että leivontarippeet kuuluvat biojätteeseen, eivät viemäriin? Hapanjuuri tai taikinajämät toimivat putkissa sementin lailla ja saavat ne tehokkaasti tukkoon. Satu Koivisto opastaa muun muassa näin: "Taikinaiset kädet kannattaa puhdistaa ennen pesemistä dippaamalla ne jauhoihin ja hieromalla niitä yhteen. Näin leipomossakin tehtiin. Kuivat taikinaroippeet on helppo pyyhkäistä pöydältä biojätteeseen.”
Kunniamaininnat kahdelle keittokirjalle
Aiemmin Suomen ruokahistorian yksien kansien väliin koonnut tutkija Ritva Kylli paneutuu uudessa teoksessaan reissuruokaan. ”Ruokaa reissussa - Suomen matkaruokahistoria kuivalihasta laivabuffetiin” vie herkulliselle historialliselle retkelle läpi suomalaisen ruokamatkailun menneitten vuosikymmenten.
Anni Pyykkö ja Eveliina Netti viestivät Ruokasankarit-kirjassaan Vennin ja Lylyn avulla lapsia innostaen, miten jokainen voi olla aktiivinen osallistuja. Nerokas kirja nykyaikaiseen lasten ruokakasvatukseen tarjoaa myös aikuisille virkistävää kertausta ja uutta tietoa. Ruokasankarit on hyvä yhdistelmä satumaista kerrontaa, tietokirjamaisuutta ja aiheeseen sopiva reseptejä. Vaikka puhutaan vakavasta aiheesta, ruokahävikistä, kirja pursuaa ruokailoa ja herättää keskustelemaan. Ruokasankarit on osuva nimi teokselle!
Vuoden kotimainen keittokirja -palkinto ja kunniamaininnat luovutettiin Viini & Ruoka -tapahtumassa Helsingin Messukeskuksessa.
Vuoden kotimainen keittokirja
Satu Koivisto: Helpomman hapanjuurileivonnan käsikirja (readme.fi, 2024)
Kunniamaininnat
Anni Pyykkö ja Eveliina Netti: Venni ja Lyly – Ruokasankarit (Lasten Keskus, 2024)
Ritva Kylli: Ruokaa reissussa (Gaudeamus, 2024)
Lisätietoja Vuoden kotimainen keittokirja -palkinnosta:
Ruokatoimittajat ry, Vuoden kotimainen keittokirja -raadin puheenjohtaja Mariaana Nelimarkka, p. 050 548 9999, mariaana.nelimarkka@gmail.com
Lisätietoja Viini & Ruoka -tapahtumasta:
Helsingin Messukeskus, viestinnän asiantuntija Antti Karjunen, p. 050 574 3444, antti.karjunen@messukeskus.com
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Onnistuneet kohtaamiset jättävät vahvan muistijäljen ja tuottavat kiistatonta tulosta. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain. Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Omistajayritys Suomen Messut Oyj perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The real social media. | www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. We create successful and lasting interactions with undisputable results. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for various occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Nordic Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congress and business events every year. Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel.The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Habitare Pron Nordic Quarters -julkaisun ensimmäinen numero on ilmestynyt – sisällöistä vastaa Jessica-Christin Hametner31.3.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Habitare Pro -ammattilaisalustan uuden englanninkielisen digijulkaisun ensimmäinen numero on ilmestynyt. Kiinnostavimpia muotoilu- ja arkkitehtuuritarinoita Suomesta, Pohjoismaista ja Baltian maista kertovan Nordic Quarters jatkaa luontevasti Habitaren kansainvälistymistä. Julkaisun sisältötyötä ohjaa Jessica-Christin Hametner. Ammattilaisyleisölle ja muotoilun ystäville kuratoitu Habitare Pro järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 10.–14.9.2025.
Kuka päättää, mitä Suomi syö? – Ruokamessujen paneelikeskustelu pureutuu ruokavalintojen taustoihin31.3.2025 10:00:17 EEST | Tiedote
Ruokamessuilla pohditaan ruokavalintoja ohjaavia tekijöitä. Perustuvatko valinnat tottumuksiin, mieltymyksiin, hintaan vai vaikkapa esillepanoon? Entä mikä merkitys on vastuullisuudella ja hyvinvoinnilla? Kuka päättää, mitä Suomi syö -paneelikeskustelu käydään Ruokamessuilla Helsingin Messukeskuksessa lauantaina 12.4. kello 12.
KoneAgria 2025 – odotettu näyttely tuo uutuudet, asiantuntijat ja verkostot lokakuussa Tampereelle31.3.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
KoneAgria 2025 on vuoden tärkein maa- ja metsätalousalan ammattitapahtuma. Se järjestetään torstaista lauantaihin 9. – 11.10.2025 Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksessa. Mukaan on jo nyt ilmoittautunut yli 200 yrityksen tuotteita ja palveluja, joten ensi lokakuussa päästään taas päivittämään tietoja, tutustumaan uutuuksiin ja kohtaamaan upeassa tapahtumassa.
Golfmessuilla iloittiin onnistumisista ja virittäydyttiin uuden kauden peleihin30.3.2025 18:13:36 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskuksessa tänä viikonloppuna järjestetyillä Golfmessuilla virittäydyttiin Etelä-Suomessa jo alkaneeseen uuteen golfkauteen, tutustuttiin uutuusvälineisiin ja -palveluihin sekä fiilisteltiin lajia yhdessä samanhenkisten kanssa. Golfmessuilla vieraili kolmen päivän aikana yli 53 000 kävijää.
Kevätmessuilla asteltiin kevääseen ja haettiin inspiraatiota uuteen kauteen 62 000 kävijän voimin30.3.2025 17:20:00 EEST | Tiedote
Kevätmessuilla hullaannuttiin viikonloppuna alkavasta keväästä ja tutustuttiin kaikkeen, mitä uusi kausi pitää sisällään. Joka vuosi yhtä odotetussa tapahtumassa esiteltiin puutarhanhoidon, mökkeilyn ja asumisen tuoreimmat trendit, vinkit ja uutuudet. Suomen suurin puutarhanhoidon, mökkeilyn, rakentamisen, remontoinnin ja sisustamisen tapahtumakokonaisuus täytti Helsingin Messukeskuksen 62 000 kävijällä ja yli 500 yrityksellä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme