Oma Häme on lisännyt omistustaan Provincia Oy:stä
Provincia vastaa hyvinvointialueen talous- ja henkilöstöpalveluista 1. tammikuuta alkaen.

Oma Häme on lisännyt omistustaan Provincia Oy:stä, joka tuottaa ja järjestää kunnille, kuntayhtymille, hyvinvointialueille ja muille julkisomisteisille yhteisöille sekä yrityksille talous- ja henkilöstöhallinnon palveluja. Hyvinvointialue on ostanut Provinciasta osakkeita vajaalla 300 000 eurolla. Kauppakirja osakkeiden ostamisesta allekirjoitettiin Lahden kaupungin kanssa 24. lokakuuta.
Aluehallitus hyväksyi lokakuussa 2023 osakkuussopimuksen Provincian kanssa ja Oma Hämeen prosentin omistusosuuden. Nyt osakekauppojen myötä Oma Hämeen omistusosuus kasvaa yli 10 prosenttiin ja se saa oikeuden ehdottaa jäsentä Provincia Oy:n hallitukseen. Lisäksi kaupalla pyritään vastaamaan hankintalainsäädännön mahdollisiin muutostarpeisiin ja kiristyvään sääntelyyn sidosyksikköasemassa toimivista yhtiöistä.
Oma Häme on aiemmin solminut Provincian kanssa sopimuksen talous- ja henkilöstöhallinnon palveluista. Vuodenvaihteessa hyvinvointialueen kaikki talous- ja henkilöstöpalveluiden järjestelmät vaihtuvat, kun palveluntuottaja vaihtuu Sarastiasta Provinciaan.
Lahden kaupunki on yhä Provincian suurin omistaja. Osakekaupan jälkeen sen omistusosuus on 41,73 prosenttia. Provincialla on Lahden kaupungin lisäksi 13 muuta kunta- tai muuta julkista omistajaa, jotka ovat samalla myös yhtiön asiakkaita.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jussi Savolakonserni- ja tukipalveluiden toimialajohtaja
Puh:040 330 5512jussi.savola@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Potilaan oikeuksien päivä Euroopassa 18.4.2025 – Terveystiedon jakaminen keskiössä17.4.2025 16:42:08 EEST | Tiedote
Potilaan oikeuksien päivää vietetään Euroopassa 18. huhtikuuta, ja vuonna 2025 teemapäivän keskiössä on terveystiedon jakaminen. Tavoitteena on korostaa sen hyötyjä ja haasteita, erityisesti tietosuojan näkökulmasta. Potilasasiavastaavat Kirsi Vilpa ja Tiina Ketola-Mäcklin tukevat potilaita oikeuksien toteutumisessa.
Kanta-Hämeen keskussairaala jälleen mukana Elossa 24h -sarjassa17.4.2025 16:31:28 EEST | Tiedote
Kanta-Hämeen keskussairaala osallistuu Elossa 24h -sarjan kahdeksanteen tuotantokauteen, seuraten suomalaista terveydenhuoltoa ja inhimillisiä kohtaamisia. Sarja on katsottavissa Yle Areenassa 14.4. alkaen, esitellen potilaiden arkea ja sairaalan ammattitaitoa. Viestintäpäällikkö Elina Lintula korostaa ohjelman merkitystä ihmisten kohtaamisessa.
Aluevaalitulos on vahvistettu – vain yksi muutos Kanta-Hämeessä17.4.2025 12:11:10 EEST | Tiedote
Aluevaalilautakunta on vahvistanut Kanta-Hämeen vaalituloksen 16. huhtikuuta. Kuntien keskusvaalilautakuntien tekemässä tarkastuslaskennassa alustavaan vaalitulokseen on tullut yksi muutos SDP:n valtuutettuihin. Sunnuntaina sosialidemokraattien ehdokkaista viimeisenä valtuustoon näytti tulevan valituksi hämeenlinnalainen Terhi Lehtonen. Tarkastuslaskennassa janakkalalaisen Marko Mustialan äänimäärä oli Lehtosta suurempi, joten Mustiala tuli valituksi valtuustoon ja Lehtosesta tuli varavaltuutettu. Nimilista valituista valtuutetuista ja varavaltuutetuista löytyy tästä uutisesta. Kanta-Hämeessä aluevaltuustossa on 59 valtuutettua. Uudessa aluevaltuustossa tulee istumaan seitsemän eri puolueen valtuutettuja, joista enemmistö on naisia. Uusia valtuutettuja on 23 eli noin 39 prosenttia. Kanta-Hämeessä äänestysprosentti oli 52. Ensimmäisissä aluevaaleissa, vuonna 2022, äänestysaktiivisuus oli Kanta-Hämeessä 46,6 prosenttia. Kanta-Hämeen uusi aluevaltuusto aloittaa kautensa 1. kesäkuuta ja jä
Kotihoidon etähoito laajenee hyvinvointialueella – turvallisuus ja läsnäolo ovat tärkeässä roolissa etäpalveluissa16.4.2025 11:40:40 EEST | Tiedote
Oma Hämeessä vuoden 2025 tavoite on järjestää 8 % säännöllisen kotihoidon käynneistä etähoitona. Etähoidossa korostuu erityisesti läsnäolon taito. Asiakkaat ovat kokeneet puheluiden tuovan turvallisuutta.
Mielenterveys- ja päihdepalveluiden digisairaanhoitaja Suvi Laitinen: ”Asiakkaiden onnistumisten näkeminen on aina innostavaa"16.4.2025 08:42:29 EEST | Artikkeli
Sairaanhoitaja Suvi Laitinen on työssään nähnyt läheltä, miten mielenterveys- ja päihdeongelmat vaikuttavat ihmisen kokonaisvaltaiseen hyvinvointiin. Pian hän siirtyy täysipäiväisesti uuteen digitiimiin, jossa hän tarjoaa etänä apua ja tukea näiden haasteiden kanssa kamppaileville.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme