Keskusteluja taloudesta, läheisen sairaudesta ja lasten tunnetaidoista: Monipuolista Tiedettä kaikille -ohjelmaa Jyväskylän kirjamessuilla 23.-24.11.2024
Jyväskylän Kirjamessut kokoaa kirjallisuuden ja kulttuurin ystävät messu- ja tapahtumakeskus Paviljonkiin 23.−24.11.2024. Jyväskylän yliopisto on mukana tapahtumassa: Tule tapaamaan meitä osastolle B-405 ja osallistu mielenkiintoiseen lavaohjelmaamme!

Tietokirjailta rantautuu kirjamessuille ja lavalle nousevat JYU:n alumnit tietokirjoineen. Haastattelijana toimii Jyväskylän yliopiston alumnikoordinaattori Heli Mäki.
- La 23.11. klo 11.00 Jyväsjärvi-lava, Mika Maliranta: Pinnan alta. Miksi edessämme on vahvan talouskasvun aika? Keskustelua Suomen talouden näkymistä ja tietokirjoittamisesta.
- La 23.11. klo 17.00 Jyväsjärvi-lava, Suvi Laru: Lupasin sinulle rakastaa. Koskettava tositarina rakkaudesta, tappavasta sairaudesta ja toivosta. Keskustelua tilanteesta, jossa läheisen persoona muuttuu toiseksi vakavan sairauden myötä. Miten löytää voima ja ilo elämään sairauden keskellä?
Lasten ja nuorten yliopisto JYUnioreiden Filosofoidaan yhdessä! lavaohjelma nähdään la 23.11. klo 15.00 Kompassi-lavalla. Osallistujat pääsevät myös virittelemään omia luovan ajattelijan taitojaan leikkimielisen tehtävän avulla. Ohjelman vetävät väitöskirjatutkija Sari Hietamäki Jyväskylän yliopiston yhteiskuntatieteiden ja filosofian laitokselta ja filosofian opiskelija Ville Mäki Jyväskylän yliopistosta.
Sunnuntaina 24.11. klo 10.30 Valo-lavalla syvennytään lastenkirjallisuuteen aiheena Mörköjä ja söpöliinejä - tunteet lastenkirjallisuudessa. Keskustelun aiheena on tunteiden rooli lastenkirjoissa ja taidekasvatuksen mahdollisuudet lasten tunnetaitojen kehityksessä. Lavalle nousevat yliopistonopettaja Susanne Ylönen ja yliopistonlehtori Marleena Mustola Jyväskylän yliopistosta.
Jyväskylän yliopiston messuosastolta B-405 löydät Tiedettä kaikille -toimijoita, tietoa tulevista Tiedettä kaikille -tapahtumista sekä kaikille avoimesta opintotarjonnasta. Osastolla ovat mukana JYUniorit – Lasten ja nuorten yliopisto, Jyväskylän yliopiston tiedemuseo, Jyväskylän kesäyliopisto, jatkuva oppiminen, Digitaalinen kansalaistiedekeskus ja tutkijaverkostot JYU.Edu, JYU.Wisdom sekä JYU.Well.
Tietoiskut messuosastolla
- La 23.11. klo 14.30 ja 16.00: Tutkittua tietoa ja vinkkejä lasten lukupolun tukemiseen perheessä, päiväkodissa ja koulussa
- La 23.11. klo 13.00 ja 14.00: Vinkkejä hyvinvoivaan lapsiperhe-elämään ja kurkistus hyvinvoinnin moniin muotoihin
- Su 24.11. klo 12.00 ja 14.00: JYU.Wisdomin avoimet tapahtumat ja verkkokurssit planetaarisesta hyvinvoinnista
Jyväskylän yliopiston ohjelma: https://www.jyu.fi/fi/tapahtumat/monipuolista-tiedetta-kaikille-ohjelmaa-jyvaskylan-kirjamessuilla
Kirjamessujen ohjelma ja liput: https://www.paviljonki.fi/messut/jklkirjamessut/
Lisätietoja Tiedettä kaikille -toiminnasta: https://www.jyu.fi/fi/tiedetta-kaikille
Lisätietoja:
Kati Karvonen, puh. 050 530 1748, kati.a.karvonen@jyu.fi
Mikä Tiedettä kaikille?
Tiedettä kaikille -tunnus kokoaa saman sateenvarjon alle Jyväskylän yliopiston tapahtumat ja palvelut, jotka on tarkoitettu suurelle yleisölle. Valikoimasta löytyy ohjelmaa niin kirjallisuuden ystäville, kestävyysmurroksesta kiinnostuneille, päivän politiikkaa seuraaville kuin perheen pienimmillekin – ja paljon muuta! Toivomme, että toiminta innostaa kaikenikäisiä tiedon ja jatkuvan oppimisen pariin sekä aktivoi omaa tiedonhankintaa.
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Ruusupuisto tutkii ja keskustelee: Mediakasvatus nyt ja tulevaisuudessa13.3.2025 13:57:34 EET | Tiedote
Suomalainen mediakasvatus on herättänyt viime vuosien aikana paljon kansainvälistä kiinnostusta. Muiden muassa CNNn, The Guardianin ja The New York Timesin kaltaiset mediat ovat uutisoineet suomalaisen medialukutaitotyön merkityksestä esimerkiksi disinformaation vähentämiseksi tai demokratian vahvistamiseksi. Kahden temaattiseen keskustelun kautta tarkastellaan sekä mediakulttuurin ajankohtaisia ilmiöitä että kasvatuksen mahdollisuuksia yhä muuttuvassa maailmassa. Miltä mediakasvatuksen tulevaisuus näyttäytyy?
Mikä vaikuttaa aivoihimme? Aivoviikon videoluennot katsottavissa13.3.2025 12:54:25 EET | Tiedote
Kansainvälisen aivoviikon kunniaksi Jyväskylän yliopiston monitieteinen aivotutkimuskeskus julkaisee neljä lyhyttä verkkoluentoa, jotka tarkastelevat aivoihin, hermostoon ja kognitioon vaikuttavia tekijöitä.
QS Ranking 2025: Liikuntatieteet sijalla 47, kaikkiaan 10 Jyväskylän yliopiston alaa mukana arvostetussa listauksessa12.3.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Vuoden 2025 QS World University Rankings by Subject -vertailun tulokset on julkaistu. Jyväskylän yliopiston aloista maailman sadan parhaan joukossa jatkoi liikuntatieteet, jonka sijoitus vertailussa on 47:s. Viime vuonna sijoitus oli 39:s. Lähellä huippua kasvatustieteet sijoitettiin välille 101–150 (viime vuonna 76. sija.) Psykologian sekä kielitieteiden sijoitus säilyi välillä 151–200.
Keskustelevan tekoälyn käyttö kouluissa voi tukea sekä oppimista että opettajien työtä12.3.2025 09:10:52 EET | Tiedote
Pieta-Anniina Sikströmin väitöskirjassa tutkittiin, miten keskustelevaa opetusteknologiaa voidaan käyttää oppimisen tukena suomalaisessa lukio-opetuksessa. Sikströmin mukaan keskustelevat teknologiat voivat tukea opiskelijoiden yksilöllistä ja itsenäistä oppimista. Lisäksi sen käyttäminen voi vapauttaa opettajan aikaa, mitä opettaja voi käyttää niiden opiskelijoiden auttamiseen, jotka tarvitsevat enemmän tukea.
28 800 opiskelijan avoin yliopisto: Yli neljännes Suomen avoimista yliopisto-opinnoista opiskellaan Jyväskylän yliopistossa12.3.2025 08:56:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston avoin yliopisto pitää paikkansa Suomen suosituimpana avoimena yliopistona. Vuonna 2024 JYU avoimessa opiskeltiin 26 prosenttia Suomen avoimista yliopisto-opinnoista. ”Joustava osaamisen kehittämisen mahdollisuus on keino tuoda tutkittua tietoa osaksi yhteiskunnan toimintoja”, sanoo avoimen yliopiston varajohtaja Merja Karjalainen Jyväskylän yliopistosta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme